След три чая на вр. Ботев - как боли глава ...

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

След три чая на вр. Ботев - как боли глава ...

Мнениеот koned » Вто Окт 03, 2006 3:46 pm

На 30.09 и 1-2.10 осъществих преход от родното ми село Бояджик до вр. Ботев и обратно.
1. 30.09 - Бояджик - с.Тъжа - х. Русалка. Растоянито от Бояджик до Тъжа е малко над 130 км. Тръгнах в 8.30ч., в Тъжа бях към 15.15ч.. Пих една бира и в 15.30 потеглих за хижата, като въпреки обесненията успах да се объркам и се озовах в другия край на селото. След 15 мин. преминах отново през площада и вече поех по верния път. В х. Русалка бях в 17.30ч.,не бях решил дали ще остана или ще продължа към х. Тъжа, взех си една бира, седнах отвън по риза, която беше цялата във вода/грешка!/, извадих си хляба и луканката, но преди вечеря си вземам аператив, затова си изкарах и ракийката. Прецених, че след вечерята не е разумно да тръгвам по път който не познавам, като се има предвид, че нямам фар, даже и обикновено фенерче. Останах в х. Русалка и веднага си легнах. Друг е въпросът колко съм спал, тъй като имаше група от 18-19 годишни ученици, които така надуваха музиката, че всичко кънтеше. Това са подробности, нищо лошо не искам да кажа за децата, велосипеда го оставих във входа до вратата, след като на никой не му е хрумнало да го покара е много добре.
2. 1.10 - Тръгване от х. Русалка малко след 7.30ч., но си слагам часовника на 8.01ч., така ми е по лесно. Пристигам до мястото, където не знам накъде да тръгна, и естествено поемам в грешната посока, но се спирам и в това време минава един мотоциклетист от близката сграда. Обеснява ми, че х. Тъжа е в другата посока на около 1.5км. Тръгвам и си спомням, че трябва да прекося реката и го правя върху велосипеда, като за щастие мокри се оказаха само краката ми.Преди второто прекосяване на реката, същия мотоциклетист ми обясни и пътя за вр. Ботев. Реших, че няма смилъл да ходя до х. Тъжа и хванах пътя, който заобикаля другата бяла сграда. Някъде там обаче видях едни дири, които водеха право нагоре и тръгнах по тях.
koned
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Яну 04, 2006 1:25 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bluskanie » Вто Окт 03, 2006 3:51 pm

Май разказа свърши не където трябва... :)
Лау кучетия...
Аватар
bluskanie
 
Мнения: 5820
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Мар 22, 2005 11:37 pm
Местоположение: San Diego, CA

Мнениеот boriss13 » Вто Окт 03, 2006 3:55 pm

предполагам че ще го довърши, започна интересно :dunno:
Най-дългите пътешествия най-често започват с думите: "Зная по-кратък път!!!"Изображение
Аватар
boriss13
 
Мнения: 2884
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 12:08 pm
Местоположение: София

Мнениеот lacho_m » Вто Окт 03, 2006 5:19 pm

Не знам за трите чая, но до тук преброих две бири и една ракия... :drunk::idea:
Да бе мирно седяло, нищо не би видяло!
Аватар
lacho_m
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:52 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот 4getcredo » Вто Окт 03, 2006 6:23 pm

[quote="lacho_m"]

Не знам за трите чая, но до тук преброих две бири и една ракия... :drunk::idea:
[/quote]


Нелошо темпо..., но има още какво да се желае ;)
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Мнениеот mih » Вто Окт 03, 2006 8:05 pm

готин разказ :)
Революция в главата!
Аватар
mih
 
Мнения: 2759
Рейтинг: 1897
Регистриран на: Чет Юни 26, 2003 11:08 am
Местоположение: MontReality, Canada

Мнениеот bikerider » Вто Окт 03, 2006 11:03 pm

[quote="lacho_m"]

Не знам за трите чая, но до тук преброих две бири и една ракия... :drunk::idea:
[/quote]


:rofl::rofl::thumb:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот kibikoff » Сря Окт 04, 2006 7:50 am

абе има и други *темповаци* У форумЪ

[img]http://img218.imageshack.us/img218/3107/p6100028bk2.jpg[/img]
kibikoff
 
Мнения: 1427
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:29 am
Местоположение: On/Off

Мнениеот 4getcredo » Сря Окт 04, 2006 7:56 am

Нямахме избор... навън валеше.:I:baby:
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Мнениеот NovemberCharlie » Сря Окт 04, 2006 8:18 am

Браво бе! Валяло! И тва ако е оправдание!:D:beer:
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот SPA » Сря Окт 04, 2006 9:12 am

[quote="kibikoff"]

абе има и други *темповаци* У форумЪ

[img]http://img218.imageshack.us/img218/3107/p6100028bk2.jpg[/img]
[/quote]

Да се отбележе, че аз кротко си пия чайчето...

А навън валеше и още как :D
[img]http://store1.data.bg/spasoft/Stara%20Planina%20-%20Tuja%20-%20Botev%20-%2010-11.06.2006/images/img_1116.jpg[/img]
:wavey:.......................................................................:tophat:
SPA
 
Мнения: 1349
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 04, 2002 11:23 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот koned » Сря Окт 04, 2006 10:27 am

Извинявам се, че спрях на това място. До чая има доста време.
Та тия дири продължиха известно време, някъде в далечината пасяха крави, а аз продължавах с големи усилия нагоре, вече май и без всяканви следи от пътека. Тъпо, но факт. Изгубих страшно много сили, в един момент виждам долу в ниското се вие пътя. Не зная каква височина съм изкачил напразно, може да е била и по-малко от 100м., но през тези треви, а на слизане към пътя и храсталаци, които ми напълниха краката състоянието ми не беше никак добро.
Да вметна, пътя от х. Русалка до х. Тъжа /или по точно до реката и пътя нагоре, тъй като до самата хижа така и не отидох/ се кара приятно, изминах го за малко по малко от два часа, като спирах за малко и на пръскалата, които ми се сториха даже три. След като прекосих за втори път реката си отворих раницата и хапнах. Това го казвам, защото не си носех фавли или други сладки неща и до завръщането ми в х. Русалка бяха наистина само трите чая / и вода разрира се /. След като поех по пътя, се опитах да покарам, но бързо трябваше да сляза от велосипеда, а после и пътя стана доста стръмен. Мисля че в този участък от пътя мярнах и вр. Ботев, видя ми се наистина доста далеч. Когато стигнах до мястото, където пътеката от х. Тъжа излиза на пътя /там има изправен един камък / поех по пътеката към маркировката. Ако правилно се ориентирам трябваше да тръгна в дясно, на югозапад. На стотина метра видях табела за х. Тъжа и ми се стори, че стрелката сочи посоката, в която се движа. Въпреки, че самата хижа се виждаше, или поне преди малко се е виждала долу в обратна посока се уплаших. Явно объркването ми е било голямо. Времето беше много хубаво, очаквах, че ще срещна много туристи, някъде бах чел, че пътеката от върха до хижата е осеян с туристи и е като алея в парка, изминава се за половин час?!.
Както и да е, проблемът е мой. Върнах се на мястото, където трябва да реши накъде да се тръгне. Погледнах на ляво и видях в далечината един викок връх с някаква постройка - кой е той?.
Не, ако това е Ботев мисията е невъзможна. Поемам отвово в първоначалната посока, табелата сочи посоката от която идвам. До тук добре, само че бях израдходвал много сили, малко и се поуплаших. Вървях по маркшровката, бутах 5-6 метра по нанагорнищата и спирах. Сърцето ми биеше страшно ускорено, минаваше ми мисълта да се върна, колкото и запаси да има човек предполагам, че не се неограничени. Не знаех просто дали ще издържа. Най после видях долу една постройка, предположих, че е заслон Маринка, някъде пишеше че е половин час до върха, но в състоянието в което бях - изобщо не идваха допълнителни сили. Не можех да се движа по пътеката, тръгнах по пътя и така малко по малко до върха. В това време по пътеката профучаха няколко мотора.
Тук следват трите чая, ракийката не я извадих, въпреки, че си мислех да пия една глътка и евентуално да хапна. Чая го пих горе на етажа, напълних си двете шишенца с вода. Попитах, дали са идвали други колоездачи, но човекът ми каза, че не е виждал. Знаех, че пловдивчани / Ceco /организират изкачване от Паниците. Междувременно дойдоха пет човека от х. Плевен, харесеха ми велосипеда /НТ1, закупен тази година/ и един от тях си записа елктпонният адрес на фирмата.
Тръгнах надолу между 14.30 и 15.00 часа, моччетата с моторите ме посъветваха да са движа само по маркировката, пък и на мен това ми се стори по-разумно. Не зная касъв е пътя по целия маршрут, там където се двихех но него за мен е невъзможно да карам, пък и като че ли навсякъде е опасано с такива пътища, и изобщо не съм сигурен /по точно почти съм сигурен, че ще се объркам /.
Отначало добре, даже на два три пъти се качвах на велосипеда - ех хубаво е да караш над 2000м., особено ака краката ти са подбити.
Обувките ми са маратонки Булдозер, купени за 20лв. /преоценени като демоде /, червени, боядисват ми чорапите, а в случая и краката в червено. Пръстите ми се охлузиха и ме боляхя.
На з. Маринка срещнах един колоездач от пловдивската група, караше но пътя. Каза ми че са общо пет /а може би шест човека / и че са върнали от пътя деца. Пое нагоре но пътеката - начина по който се движеше показваше, че ими доста повече сили от мен. След известно време видях друг колоездач да кара по пътя, а след малко срещнах и трети по пътеката. И на него не му беше лесно.
Към х. Тъжа тръгнах по пътеката, стори ми се много трудна за предвижване с вепосипед, сега бих избрал пътя, даже и да бутам през цялото време.
Отново подминах х. Тъжа, до реката имаше стадо овце с човек до тях и три кучета, които бягаха и лаеха към мен. Човека ми каза да не се плаша, пък и какво значение имаше дали съм уплашен или не. На реката бях към 18.00 часа, но реално малко след 17.30. Следваше досадно за мен прекосяване на реката на три пъти - събуване и пренасяне. А Вие как впрочем прекосявате реката. Пътя от реката до х. Русалка си е добър даже и за мен. Имах време да се прибера по светло, не беше важно за колко време, важното беше да не падна. Е, наднах веднъж, но то беше сутрината на изкачването на едно от пръскалата, като поисках да спра. Паднах на задника си и нямаше последици.
Малко преди хижата излязоха две кучета вече без стопанин, лаеха но не ме закачиха. Цареше тишина, посрещна ме хижарката и ми каза, че съм единсвеният посетител и ще мога да се наспя на воля.
Този път се преоблякох, взех си яденото и ракийката / и пютите чушки /, излязох навън и седнах при хижарката. След всичко, което бях преживял този ден бях въодушевен. Жената ми наряза домати и още нещо за ракийката, после ми предложи боб и гъби. Избрах боба и така на тишина и на луна вечерях, изпих и две бири с мезе. Агрегата не го включи, даде ми едно фенерче. Тъпо - да нямам даже и фенерче!
Сутрината пих едно голямо кафе, събрах багажа и поех към селото в 8.30ч. Карах, слизах на няколко пъпи но постепенно придобивах увереност, така че тикането може би не е било повече от 200-300м., което е нищо. В центъра на селото бях в 9.45ч., сигурно мнозина могат и са половината от това време, но за мен това не е важно.
Останалото е каране по главния път, бях си наумил да ям биволско мляко, но това заведение Единак е още в началото на пътя и не ми се ядеше. Без да искам влязов в Казанлък, случайно видях магазин Добрав-байк, спрях и го разгледах.
Обядвах на границата между област Стара Загора и област Сливен. До една чешма, под дърво има каравана.
Отбих от пътя на разклоненито зо Нова Загора и Твърдица, и след с.Баня се отклоних за с. Червенаково. Там е много приятно за каране, на места велосипеда ускорява видимо необяснимо, има чешма межму с. Блатец и с. Бинкос, близо до лобното място на Стоил Войвода. Прекосява се р. Тунджа, отляво е Стара планина, а отдясно източната част на Средна гора. Красиво е - за мен. Прибрах се в 17.30ч. - девет часа след тръгването от х. Русалка.
След като се изкъпах трябваше и да изпера, после може да съм прекалил с ракийката и винцето. На другия ден на работа с другия велосипед, не закусих и някъде към 11.00 часа силите започнаха да ме напускат, почуствах нещо като замайване, сякаш ще падна. Купих кола, хпяб и пуканка и малко се ошених. После и едно кафе.
Днес изядох една баница, след малко ще обядвам, надявам се да въстановя онези запаси кък които организмът ми е прибягнал неправомерно.
Ами това е, имам вяколко въпроса към хора, които добре познавот района, но вече ми омръзна да пиша.
А иначе, по точно е де се каже как болят краката на й вече г..а, за него обаче причината е обслужващата част от мероприятито.
koned
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Яну 04, 2006 1:25 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bluskanie » Сря Окт 04, 2006 10:44 am

:) Преживяване си е било, за сам човек...
Лау кучетия...
Аватар
bluskanie
 
Мнения: 5820
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Мар 22, 2005 11:37 pm
Местоположение: San Diego, CA

Мнениеот TOYAGA » Сря Окт 04, 2006 11:36 am

@ koned

Що го правиш, като ти става лошо? :)
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот kibikoff » Сря Окт 04, 2006 12:29 pm

[quote="koned"]


На реката бях към 18.00 часа, но реално малко след 17.30. Следваше досадно за мен прекосяване на реката на три пъти - събуване и пренасяне. А Вие как впрочем прекосявате реката.
[/quote]

добър въпрос :snorkel::spin:

Влади, много му разбира
[img]http://bikedir.com/usr/did/kibikoff%2Dtyja2006/images/p6100051.jpg[/img]
[img]http://bikedir.com/usr/did/kibikoff%2Dtyja2006/images/p6100068.jpg[/img]

Иначе правилният отговор е да се придържаш плътно вдясно срещу течението на реката и няма да се налага да газиш.

[quote]...имам вяколко въпроса към хора, които добре познавот района.[/quote]

питай де
kibikoff
 
Мнения: 1427
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:29 am
Местоположение: On/Off

Мнениеот koned » Сря Окт 04, 2006 2:10 pm

1. Продължава ли пътя от с.Тъжа до разклонението за х. Тъжа за Априлци. Ако Да - има ли още изкачване, каква е н.в. на Априлци, каква е възможноста за каране, ако приемем, че за мен с. Тъжа - х. Русалка е 90% караем, а х. Русалка - х. Тъжа 100 %. Какво е растоянито от това отклонетие до Априлци.
2. От къде трябва да се мине за х. Мазалат и после за х. Узана. То е ясно, че най добре по пътя или пътеката, но от къде се хваща /като база вземаме отвомо това което съм минал - с. Тъжа - х. Тъжа. Възможно ли е да кара по тия пътеки. Зная, че може да ми се отговори и иронично, защото за всеки е различно - приемете че моя максимум е Тъжа - х. Русалка и ако желаете ми отговорете, ако смятате, че е тъпо - Ваша работа.
3. Каква е н.в. на Паниците, какъв е най-краткият път за вр. Ботев, колко от тая пътека се кара от един велотурист. Защо след като са тръгнали от Паниците срещнах хора по пътеката от Тъжа за Ботев, и то не в най-крайната му точка, т.е. з. Маринка.
4. Какъв е характера на пътя до х. Рай в сравнение отново с БАЗАТА.
5. Най добрият за Вас начин за изкачване на в. Ботев от север с велосипед от гледна точка на вложени усилия.
Засега стига толкова.
Отнасям се с голям респект и уважение към всички, докато не ми се отговори с противното.
Мисля, че има едно поле, в което всички хора заслужават еднакво уважение, стига да знаят точно какво представляват.

Благодаря Ви!
koned
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Яну 04, 2006 1:25 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот did » Сря Окт 04, 2006 2:29 pm

Ей, koned, по-спокойно бе, човек! Никой няма да ти се подиграе или да те упрекне за нещо. Очевидно си от "нашата порода". Пиши по-смело, няма за какво да се оправдаваш или извиняваш.

Гарантирам ти, че ще получиш ясни и добронамерени отговори на всичките си въпроси. Аз също бих могъл да напиша нещичко по същество, но ще се въздържа, защото знам, че тук има хора, които далеч по-добре познават района. Сега те са на ход!

Пък докато чакаш да ти се отговори конкретно, може да разгледаш старите теми, в които се коментира този район:

http://mtb-bg.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1457
http://mtb-bg.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=6077
http://mtb-bg.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=6888
http://mtb-bg.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=14212
http://mtb-bg.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=14766
http://mtb-bg.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=16637
http://mtb-bg.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=16246

В тези теми има отговор на доста от въпросите ти.

Виждам, че имаш желание да продължиш да караш там и ти желая много приятни часове с колелото в планината!
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот kibikoff » Сря Окт 04, 2006 2:43 pm

1. Пътят продължава. От мястото на снимката
[img]http://bikedir.com/usr/did/kibikoff%2Dtyja2006/images/p6110088.jpg[/img]
следва само спускане, няма изкачвания. Зад оградата на сградата (Табите), започва пътя който отива на Ботев. Караемостта от Табите до Априлци(Острец)е отностелна, мисля че бяха 18 км, по лош път с едри камъни, който изобщо не е приятен и няма нищо общо с пътя от село Тъжа, там си е направо магистрала в сравнение с този от север.
2. пътеката за х.Мазалат. При навлизането в долината с реката, на разклонението ВДЯСНО преди мостчето се продължава и може да се кара до в.Русоватец по път, който е бил сравнително добре поддържан( от военни), после се завива наляво ( има метален кръст) и се продължава по туристическа пътека, мъкнеш колелото през Пеещите скали, после още малко мъкнене и си на Мазалат. после до Узана нямаш грижи. Кара се навсякъде, стига да няма кал по сечищата.
3. Не съм сигурен за надморската височина на Паниците. срещаш хора, който са тръгнали за Ботев по ЗИМНАТА маркировка, или такива който се движат по пътя, който отива до Ботев. дргия вариант е да си срещнал хора, който отиват от Паниците директно за Тъжа( което се прави от много малко хора по принцип).
4. минавал съм го само пеша, но ако потърсиш назад във форума ще намериш писано.
5. от север е трудно. много трудно.
5.1 1-ви вариант Узана-Мазалат-х.Тъжа, редовно практикуван от габровската група(но тяхната БАЗА е много висока)
5.2 Острец(Априлци)-х.Тъжа. там карането е докато стигнеш до стръмното, после имаш 2-3 часа БУТАНЕ
5.3 Видима(Априлци)-х.Плевен. може да сложиш колелото в *кофата* да го качиш до хижата и от там общо взето е главно бутане до Ботев 3-4 часа

Снимковият материал е защото събуди хубави спомени във всички нас(писалите по-горе)
:angel::hbang2::beer:

п.с. потърси в Мероприятия имаше тема за няколко такива ходения :magnify:

дерзай :peace:

едит:
did изпреварил си ме, ама се улях с тези описания
kibikoff
 
Мнения: 1427
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:29 am
Местоположение: On/Off

Мнениеот did » Сря Окт 04, 2006 2:53 pm

По точка 4:

От Паниците за х.Рай няма път, а само маркирана пътека, която нагоре се минава с колело на рамо. Надолу спускането е много приятно за хора, които харесват технични пътеки, но е мноооооого по-технично и сложно от спускането от Русалка към с.Тъжа по пътя, който си е направо магистрала от гледна точка на всеки планински колоездач с някакъв опит.

ЕДИТ:
Всъщност, има един черен път, който тръгва преди паниците към х.Рай и спестява носенето по пътеката в най-проклетата и част. Слива се с маркировката точно преди "портала", посочващ началото на Национален парк "Централен Балкан". Може да се кара в голямата си част и нагоре, и надолу, ама нагоре си е тежичък на места.

Ако тръгнеш натам с колелото, трябва да намериш този път, защото началото на пътеката от Паниците не се кара нито нагоре, нито надолу.

Знам, че тук има доста хора, които твърдят, че няма пътека, която да не се кара надолу, ама тая е точно такава. След началбото на националния парк си вървиш по маркировката.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот cholla » Чет Окт 05, 2006 12:06 am

здр!
За х.Мазалат може да избереш и варианта от с.Ясеново. От там тръгва път който те отвежда на х.Партизанска песен(на около 20 мин западно от м.Узана),след което поемаш на изток(в ляво) и за около 2.30 ч. си на Мазалат. Южно от хижата тръгва т.нар. крива пътека - технично, стръмно и вълнуващо спускане до р.Лешница(мисля), следва каране(возене) по черен път(по добър от Тъжанският) до с.Скобелево.
Мисля че за човек от южната Бг този вариант е добър. Аз съм от СЗ и това ми е отнемало 1 ден. Като цяло природата по трасето е сравнително дива(изкл. пътя х.П.песен-х.Мазалат).Ако се навиеш много внимавай по кривата пътека не е кой знае какво, но все пак... е стръмна, а има и клони:D!
Късмет!
cholla
 
Мнения: 391
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 01, 2004 7:08 pm

Мнениеот koned » Чет Окт 05, 2006 11:02 am

Здравейте!

Страшно съм Ви благодарен за информацията. След като вече съм видял района, много по добре ми се прояснява картината. Не познавам Стара планина, живял съм няколко години в Сливени и съм ходил няколко пъти на Карандила, веднъж съм ходил и на Шипка с автобус. Тази година след като си закупих новия велосипед на 24 май се изкачих с него на Карандила, беше много горещо, но по пътя има чешми, бях закусил стабилно и изкачването не ми се стори чак толкова тежко. И все пак това не е истинско планинско колоездене, пътя си е много хубав асфалт. След като се измих на чешмата и се преоблякох си взех бира и обядвах - много, много вкусно. Спуснах се към Сливен през в. Българка - стори ми се доста стръмен, но иначе идеален път и много приятен.
Следващият ми допир до планината е изкачването до х. Чумерна и съответно на в.Чумерна без вепосипед. Не се уморих много, въпреки че на два пъти обърквах пъпя - преди да поема към Боров дол одидох до Шивачево и после подминах отклонението за хижата и карах 2-3 км. към ловния дом. На другия ден се спуснах към Елена и през прохода Вратник и Бяла стигнах до Сливен.
Това са засега моите карания в района на планината. Не зная дали тази година ще имим възможност за други карания, по-вероятно не.
Още веднъж подчертавам, че не става изобщо въпрос за стръмни и технични пътеки - рано, а за съжаление и късно ми е за такива неща. Както аз го разбирам, става въпрос за велотуризъм с готовност за средни натоварвания. Ако трябва да се тика 1-2 часа, но после и да може да се покара. Преходи като този който направих - х. Тъжа - в. Ботев за мен са безсмислени да ги правя с велосипед. Въпреки, че се движех почти само по пътеката знам, че и по пътя не бих могъл да карам и 5% от него.
Пак се увлякох, исках само да Ви блогодара. Специални благодарности на did, kibikoff, cholla.
Не зная дали трабвя да го казвам, не обичам лигавите неща пък и did едва ли има нужда от това - възхищавам му за времето което отделя и начина по който го прави.
Май горното изречение е малко безсмислено, но вие разбирате за какво става въпрос.
Носледно, ако тръгна от х. Чумерна, мога ли да се предвижа с велосипед на запад - да кажем до х. Тъжа. Предполам, че може - аз питам не като търсач на силни усещовия, а като ВЕЛОТУРИСТ.
Стана малко нахално, но така ме посъветва DID.
Обещавам да не прекалявам.
koned
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Яну 04, 2006 1:25 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот cholla » Чет Окт 05, 2006 4:18 pm

От х.Чумерна до х.Тъжа имаш бутане само през м.Пеещи скали, което е съвсем нормално щом говорим за планинско колоездене. Желателно е да следваш маркировката от Ком-Емине(червена).
cholla
 
Мнения: 391
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 01, 2004 7:08 pm

Мнениеот nicky bike » Пон Окт 09, 2006 8:54 pm

Koned тази година имаше две карания по този маршрут. Не мисля ,че решението да направиш Чумерна - Тъжа е много добър вариянт по-добре помисли за Тъжа - Чумерна. От Тъжа до вр. Русоватец (10 км.) изкачване каране по разбит чакъл залят със смола от там до х. Мазалат е надолу 1.50 час и половина надолу поносване и много малко каране. До хижа Партизанска песен 8 км. спускане.
Умния човек не говори много, а действа, простия ... само пише, когато няма какво друго да направи!
Аватар
nicky bike
 
Мнения: 959
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 20, 2006 8:49 pm
Местоположение: Bulgaria Габрово


Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта