импровизация в планината

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

импровизация в планината

Мнениеот axelmax » Съб Ное 25, 2006 11:21 am

Често пъти ни се е налагало да дефектира ,некоя част или да бъде разрушена от падене.Когато сме в планина ,няма сервизии трябва да се импровизира.Това е темата ,в коята да разкажете за полезни съвети при евентуални повреди,както и реални случки.

Мисля ,че имаше такава подобна тема ако е така,я изтриите.
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот sharky » Съб Ное 25, 2006 1:11 pm

Ми на мойта скромна ф5тичка ушите не да се чупат ... не. Веднъж на Драгалевци се счупи и трябваше да го затегна за куик-релийса и така направих още няколко спусканя :D
ИзображениеИзображение
Аватар
sharky
 
Мнения: 709
Рейтинг: 1834
Регистриран на: Сря Ное 16, 2005 8:06 pm
Местоположение: София, България

Мнениеот EmZo » Съб Ное 25, 2006 5:32 pm

Ами, веднъж на един приятел му се скъса веригата и я занити с камък :baseball::bigeyes2:. Иначе при счупено ухо, ставаш SS и се прибираш и така :), а ако не си носиш машинка за верига... ми буташ :). За момента - други, по-сериозни проблеми, които са се случвали в планината не се сещам :)
Изображение
Аватар
EmZo
 
Мнения: 2650
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 11:59 pm
Местоположение: Враца

Мнениеот Sp0nG » Съб Ное 25, 2006 6:35 pm

[quote="EmZo"]

Ами, веднъж на един приятел му се скъса веригата и я занити с камък :baseball::bigeyes2:.[/quote]
И на един мой набор му се случи това.
А иначе на мен най-много ми е падало болтчето на едно от колелцата на дерейльора. Имах в раницата някаква тел , та я прекарах вместо болт и затегнах. Прибрах си се успешно, почти нямаше разлика :^:
Добре,че не бях на затревена пътека и успях да си намеря колелцето за 10тина мин и 100тина метра назад.
Аватар
Sp0nG
 
Мнения: 896
Рейтинг: 1912
Регистриран на: Пон Фев 23, 2004 6:40 pm
Местоположение: София, България

Мнениеот MAN6 » Съб Ное 25, 2006 7:02 pm

гума с пълнеж... :)
xund
Аватар
MAN6
 
Мнения: 4227
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 10:03 pm
Местоположение: 4-ти километър

Мнениеот nindja » Съб Ное 25, 2006 7:51 pm

Спукан ботуш
Прибираш се!:rofl:
Казват ми че съм откачака щот карам цял ден колело без седалка!
nindja
 
Мнения: 614
Рейтинг: 1181
Регистриран на: Пон Юни 14, 2004 8:39 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Bender » Нед Ное 26, 2006 5:09 pm

emzo ne vsi4ki karat HT_ka i malko trudno na FS bike da prasne6 SS ama tva druga tema :beer:
Bender
 
Мнения: 373
Рейтинг: 1168
Регистриран на: Сря Мар 24, 2004 9:07 pm
Местоположение: Bulgaria,Бургадидас

Мнениеот RAM-FR » Нед Ное 26, 2006 5:47 pm

[quote="Bender"]

emzo ne vsi4ki karat HT_ka i malko trudno na FS bike da prasne6 SS ama tva druga tema :beer:
[/quote]

Ем аз малко след като си продадох старата рамка я видях и беше СС незнам как не му падаше веригата и колко се кривеше/сучеше рамката но.... и 3-4 месеца след това реши да ми каже че съм му продал спукана рамка :D

[quote="MAN6"]

гума с пълнеж... :)
[/quote]

Това и аз съм го правил :)
Аватар
RAM-FR
 
Мнения: 3516
Рейтинг: 1958
Регистриран на: Чет Дек 29, 2005 12:56 pm
Местоположение: София

Мнениеот HepBeH_XaMcTep » Нед Ное 26, 2006 6:36 pm

[quote="MAN6"]

гума с пълнеж... :)
[/quote]

лепене на гума с изолирбанд + секундно лепило(цепна се при вентила);
издържя достатъчно, за да се добера до най-близката резервна гума
верига на сингъл спийд,след разпадане на заден дерейльор и счупено ухо
Изображение
Nikon d300 +Nikon 50mm f1.4, Tamron 17-50 2.8 +SB600 +Minolta 5400hs +RF-602
Аватар
HepBeH_XaMcTep
 
Мнения: 7592
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 01, 2004 12:51 pm
Местоположение: 42.697556 N, 23.323638 E

Мнениеот ddevil » Нед Ное 26, 2006 7:03 pm

Оптегач в спиците=> около 10-на спици заминаха, естествено оптегача, ухото, веригата са нагъна яко. С едни клещи изправихме веригата дотолкова че да не закача кой знае колко по зъбите, събрахме оптегача временно. Хванахме оптегача с QR-а(получи се нещо като Saint:emlaugh:) и сравнително добре стана, даже сменяше. Махнахме скъсаните спици и горе-долу поизпраихме каплата, на око да не търка в рамката, с клещи...Така че поуката е винаги носете клещи...:D
А в едно от последните карания ми се спука задната гума,но предпочетох да си перкам така, все пак вече времето почти се разваляше занапред и бях решил да си направя кефа. Шината ми е Jumbo,спиците: ДТ-та,гумата-maxxis highroller 2.1(бях я сложил временно). До края нали верно че се губи мааалко контрол в/у задницата, но като цяло беше fun. Гумата малко беше заминала по-ръба, но това което ме учуди беше jumbo-то - не я пазих кой знае колко надолу(с диск съм пък и са си викам толкова ако стане фатално 20лв ще ги прежаля) но накрая й нямаше абсолютно нищо, а пътеката беше повечето пъти камениста, а и не съм с кой знае колко мека задница[size=67](бергамонт'04)[/size] Поуката от тази история е-ако ще карате по капла, бъдете с евтина гума и шина та ако случайно нещо им стане да не ви е яд(тва в случай че няма трева наоколо с която да напълниш гумата или просто ви се кара:hbang2:)

:popcorn:
[size=67]
ps.баахти колко дълго и безсмислено стана...:unhappy:[/size]
If the milk turns out to be sour, i ain't the kind of pussy to drink it
Продавам: Рамка Giant Faith + Fox DHX5.0 + още доста части или цяло колело
Аватар
ddevil
 
Мнения: 1176
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Яну 30, 2006 10:42 pm
Местоположение: Entropy

Мнениеот sharky » Нед Ное 26, 2006 9:20 pm

Лел, що гуми сам напълнил с листа ... Просто винаги като отида да караме с приатели, някои ще спука гума. Последния път обаче нямаше нито разервна гума, нито лепенки ... абе крив к*р даже немаше. Там доиде гениалната тактика да махнеме вътрешната гума и да напълниме външната с листа. Беше есен ... листа на разпродажба :D
Ма така я натъпкахме, че момчето си кара надолу без проблеми, даже подскачаше и прескачаше паднали дървета... донор...
ИзображениеИзображение
Аватар
sharky
 
Мнения: 709
Рейтинг: 1834
Регистриран на: Сря Ное 16, 2005 8:06 pm
Местоположение: София, България

Мнениеот bobeca » Нед Ное 26, 2006 11:10 pm

С пълнеж съм се спускал от Алеко, през Лалето, под лифта и Симеоновските езера без проблем!
bobeca
 
Мнения: 804
Рейтинг: 1850
Регистриран на: Съб Апр 02, 2005 5:30 pm
Местоположение: София

Мнениеот EmZo » Пон Ное 27, 2006 12:10 am

[quote="Bender"]

emzo ne vsi4ki karat HT_ka i malko trudno na FS bike da prasne6 SS ama tva druga tema :beer:
[/quote]


Що бе, т'ва, че стигнах, 2 часа преди тебе на Тъжа, не ме причислява към отбора на HT-тата. ;):beer: Плюс т`ва аз с Бехемота съм се прибирал на SS, успешно. Е малко на аварийни, леко полеко, без суркане ама поне не буташ :) Но, наистина при повече ход, трудно се получава.
Изображение
Аватар
EmZo
 
Мнения: 2650
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 11:59 pm
Местоположение: Враца

Мнениеот HepBeH_XaMcTep » Пон Ное 27, 2006 12:48 am

[quote="Sp0nG"]

А иначе на мен най-много ми е падало болтчето на едно от колелцата на дерейльора. Имах в раницата някаква тел , та я прекарах вместо болт и затегнах. Прибрах си се успешно, почти нямаше разлика :^:
Добре,че не бях на затревена пътека и успях да си намеря колелцето за 10тина мин и 100тина метра назад.
[/quote]


аз по-миналата зима си затрих едното малко под Лалето след 20-тина минути търсене успях да го намеря
Изображение
Nikon d300 +Nikon 50mm f1.4, Tamron 17-50 2.8 +SB600 +Minolta 5400hs +RF-602
Аватар
HepBeH_XaMcTep
 
Мнения: 7592
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 01, 2004 12:51 pm
Местоположение: 42.697556 N, 23.323638 E

Мнениеот EmZo » Пон Ное 27, 2006 1:21 am

[quote="HepBeH_XaMcTep"]

[quote="MAN6"]

гума с пълнеж... :)
[/quote]

лепене на гума с изолирбанд + секундно лепило(цепна се при вентила...
[/quote]


W.o.W, Никога не съм се сещал, да си нося изолирбанд и секундно лепило по време на каране :)
Изображение
Аватар
EmZo
 
Мнения: 2650
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 11:59 pm
Местоположение: Враца

Мнениеот kagami » Пон Ное 27, 2006 5:13 pm

Ей [url=http://www.mtb-bg.com/album/kagami/tyre.jpg]това [/url] се казва импровизация :thumb:

Или лепената външна гума на Любо (не Админ) в Странджа - пак с изолирбанд. Стига бе, той е супер полезно нещо, а и не тежи много. Даже за лепене на спукания маркуч за охладителната течност на колата става :emlaugh: Изолирбанд рулз :jumpref:
Важно е да вършиш това, което смяташ за правилно.
Аватар
kagami
 
Мнения: 1159
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Апр 19, 2004 9:59 am
Местоположение: planet Earth

Мнениеот mih » Пон Ное 27, 2006 6:22 pm

интересна тема :)

[b]при скъсано жило за скорости (например задни) или при "изтървала" команда:[/b]

- махат се броните и скъсаното жило;
- завива се максимално болтчето на дерайльора, което ограничава слизането на по-малък венец, и допълнително се центрира да е точно под венеца, под който сме успяли да го приберем (при 7-скоростна касета и нисък клас дерайльор това се пада 5-и или 6-и венец, но мисля, че при хубав дерайльор реглажът е в по-големи граници и веригата може да се фиксира и под по-голям венец).

Ако не ви устройват тези венци и искате да застопорите обтегача под някой от по-големите венци (1-2-3-4), тогава:
- взимате остатъка от жилото и го срязвате на около 20 см след началната му "пъпка"
- после го промушвате директно през врътката за реглаж на обтегача така, че "пъпката" да остане във врътката;
- прибутвате дерайльора навътре към каплата малко преди позицията, в която искате да го фиксирате, и затягате жилото;
- с врътката настройвате прецизно положението на дерайльора да е точно под желания венец (за да не го "изяде" веригата накриво)
...и се прибирате спокойно на сингъл-спийд, а ако разполагате с 2 или 3 венеца отпред, тогава сте на дабъл или трипъл-спийд...:)
Революция в главата!
Аватар
mih
 
Мнения: 2759
Рейтинг: 1897
Регистриран на: Чет Юни 26, 2003 11:08 am
Местоположение: MontReality, Canada

Мнениеот HepBeH_XaMcTep » Пон Ное 27, 2006 8:42 pm

[quote="EmZo"]

[quote][i]Originally posted by HepBeH_XaMcTep[/i]

[quote][i]Originally posted by MAN6[/i]


W.o.W, Никога не съм се сещал, да си нося изолирбанд и секундно лепило по време на каране :)
[/quote]

Изолирбанда е най-важното нещо след шестограми и резервна гума/лепенки + помпа
Изображение
Nikon d300 +Nikon 50mm f1.4, Tamron 17-50 2.8 +SB600 +Minolta 5400hs +RF-602
Аватар
HepBeH_XaMcTep
 
Мнения: 7592
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 01, 2004 12:51 pm
Местоположение: 42.697556 N, 23.323638 E

Мнениеот RadkOAfricanecoo » Вто Ное 28, 2006 9:59 am

[color=beige]HI EMO!Skoro 6te se zavru6ta6 li po rodnite mesta?Mogem pak da se poparzaliame ot Pur6evica nadolo;):idea::drunk: Da se vurna na temata.Twa sas skusanata veriga mi se slu4i mina lata Nedelia ta si pobutah i spuskah po inercia 15 km,ama kvo da prawia kato niamah ma6inka za veriga i biah sam:banghead: Ve4e imam!:^::D[/color]
It's not important what you ride but how you ride it!
RadkOAfricanecoo
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Окт 26, 2006 10:05 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот PtD » Вто Ное 28, 2006 2:20 pm

E къде е импровизацията? Че си се спускал по инерция ли? Титан!
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот bikerider » Вто Ное 28, 2006 3:43 pm

Бутането? :dunno::rofl:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот shepo » Вто Ное 28, 2006 4:26 pm

ами че то бутането си е бая тегаво нещо :bouncy:
Количеството интелект на планетата е константа, а населението расте...
shepo
 
Мнения: 955
Рейтинг: 1606
Регистриран на: Пет Май 05, 2006 9:49 am
Местоположение: България , София

Мнениеот PtD » Вто Ное 28, 2006 6:57 pm

Още един титан на мисълта! Явно сиянието им не може да се засенчи...
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот screamBoy » Вто Ное 28, 2006 10:40 pm

е да и титанотърсачите трябва да блещукат нейде ... аууу даже тряа да слагам очилата :8D:

спомням си за една простичка повреда, скъса ми се жилото за предния дерейльор - заклиних някакво здраво клонче и карах така цяла седмица че ме мързеше да ходя до някой магазин за жило

did не смее да си признае, но нищо - ще го издам - един път му се прецака резбата на задния QR, това доведе до невъзможност да се затегне задното колело; мушна пича една здравичка тел, поусука, постегна (с клещите) и газ надолу ... да не се бъркате че като ги пише такива префърцунени не е и той донор :D
Пост свободен от семантични грешкиИзображение
Аватар
screamBoy
 
Мнения: 3261
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:26 pm

Мнениеот ddevil » Вто Ное 28, 2006 10:55 pm

[quote="screamBoy"]

did не смее да си признае, но нищо - ще го издам - един път му се прецака резбата на задния QR, това доведе до невъзможност да се затегне задното колело; мушна пича една здравичка тел, поусука, постегна (с клещите) и газ надолу ... да не се бъркате че като ги пише такива префърцунени не е и той донор :D
[/quote]


@did: O-o-oh busted :D
:lol:
If the milk turns out to be sour, i ain't the kind of pussy to drink it
Продавам: Рамка Giant Faith + Fox DHX5.0 + още доста части или цяло колело
Аватар
ddevil
 
Мнения: 1176
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Яну 30, 2006 10:42 pm
Местоположение: Entropy

Мнениеот did » Сря Ное 29, 2006 10:47 am

Абе аз нищо не крия. За онова каране много се изписа тогава тук, та не исках да се повтарям. Иначе тогава за 2 дни доста импровизации се случиха. Ето и някои от тях на картинки:

Едно лосче с криво рогче:

http://bikedir.com/usr/did/pashaliica-l ... get47.html
http://bikedir.com/usr/did/pashaliica-l ... get48.html
http://bikedir.com/usr/did/pashaliica-l ... get49.html
http://bikedir.com/usr/did/pashaliica-l ... get50.html


Една капла:

http://bikedir.com/usr/did/pashaliica-l ... get43.html
http://bikedir.com/usr/did/pashaliica-l ... get44.html
http://bikedir.com/usr/did/pashaliica-l ... get51.html
http://bikedir.com/usr/did/pashaliica-l ... get52.html


Едни гащи:

http://bikedir.com/usr/did/pashaliica-l ... get30.html
http://bikedir.com/usr/did/pashaliica-l ... get31.html


Един QR:

http://bikedir.com/usr/did/lilkovo-pash ... get20.html
http://bikedir.com/usr/did/lilkovo-pash ... get25.html


Като за два дни не беше малко :)

Ще повторя това, което казах тук и тогава: на колела с дискова спирачка отзад не трябва да се опитва това с QR-а. Няма да стане. Накладките на V-брейка бяха тези, които всъщност удържаха задното колело да не изхвърчи нанякъде.


Друго по темата: На 2 пъти съм се прибирал, като съм запушвал цепнатини в борда на външната с парчета от PVC бутилка. Първото подобно произшествие го има описано в една мнооооого стара тема "Сцепена външна гума в планината".

Още какво... карал съм без десен педал, ама не беше приятно.

Ако се сетя за още нещо, ще пиша по-нататък.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Rogue » Сря Ное 29, 2006 11:43 am

did, сложни хирургически операции, извършени по учебник! :thumbu:
The impossible is often the untried...
Rogue
 
Мнения: 113
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юни 17, 2003 12:12 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот sharky » Сря Ное 29, 2006 7:51 pm

Survivor - най-изобретателният оцелява
ИзображениеИзображение
Аватар
sharky
 
Мнения: 709
Рейтинг: 1834
Регистриран на: Сря Ное 16, 2005 8:06 pm
Местоположение: София, България

Мнениеот Kolileitara » Съб Юни 30, 2007 7:35 pm

на едно каране външната ми гума ме предаде нецепи се отстрани и за да я закрепя трябваше да сложа изрязано шише от половин литър и след това изкарах до вкъщи
Kolileitara
 
Мнения: 53
Рейтинг: 1177
Регистриран на: Вто Юни 26, 2007 6:05 pm

Мнениеот Мъро » Нед Юли 01, 2007 1:32 am

Я, каква тема.

Случвало ми се е единият курбел да ми се разглоби. В смисъл... просто да се отвие и да падне. Не е густо! Хубаво, че бяхме горе-долу до околовръстното, та с някаква смесица от бутане и дърпане минахме през макскома да го завият, като стигнахме на ход. Две карания по-късно пак се разви... да го е'а средното.

Съвсем скоро ми се развинти болтчето на едната ролка на дерайльора и той... целият се разглоби... Изгубих си шайбата, но с Иво (Jildo) с триста зора открихме как нещата трябва да си дойдат на мястото (индианци...) и се справихме някак си.

Веднъж с един пич направихме простотията да пуснем DH пътеката от х. Здравец до Храбрино без да си носим лепенки... хубаво, че той спука гума след Първенец. До Пловдив тикахме... келеши. Беше още хладно и се хвърлихме само по мускули (който има - има, който няма - изглежда смешно) и така покрай пътя... колко рейсове ни свиркаха, не е за разправяне...

В този ред на мисли, пукал съм гума в града на едно супер тъпо място на майната си. Айде едночасово тикане до вкъщи...

Защо ли само тези ми идват наум сега? Идиотщини бол...
100km/h не е скорост, а време да превключиш на втора!
Аватар
Мъро
 
Мнения: 1259
Рейтинг: 1635
Регистриран на: Съб Дек 02, 2006 1:07 pm
Местоположение: Пловдив

Следваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта