Направи си сам : СТЕНД

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Направи си сам : СТЕНД

Мнениеот КапитанПланета » Чет Юни 10, 2004 12:12 pm

Преди време тук обсъждахме темата "как да си направим стенд". Сега вече мога да докладвам моя опит по въпроса.
Изискванията ми бяха :
1. Да е разглобяем (на 20-те квадрата където се подвизавам вече не мога да се завъртя без да бутна нещо), пък и така е "race ready" ;);
2. Да е висок и стабилен
3. Да е с променлива височина
4. Захвата да е с променлив ъгъл
5. Да може да се захваща на максимален брой места (колче за седалката и рамка)
6. Да е бюджетен
7. Да е качествено изработен и добре изглеждащ

В общи линии се справих с изключение на т. 6. и 7. - стругарите/заварчици си оставиха ръцете, но за сметка на това ме изръсиха яко :bawling:. Общо стойността излезе към 80 лв. за труд и материали.

Ако за някой представлява интерес, ще споделя и подробности. Ето няколко снимки, които мисля показват горе-долу каква е идеята :

Изображение

Изображение

Изображение
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Dani » Чет Юни 10, 2004 12:29 pm

Браво, изглежда чудесно и като гледам май върши и работа!:D:D:D
I'd like mornings better if they started later!
Dani
 
Мнения: 192
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Вто Май 18, 2004 11:33 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот КапитанПланета » Чет Юни 10, 2004 12:40 pm

[quote="Dani"]

Браво, изглежда чудесно и като гледам май върши и работа!:D:D:D
[/quote]


10X! Чудесна работа ми върши, но за качеството на изработката - има още много какво да се желае. Не съм го снимал отблизо да видиш с какво "внимание към детайла" са направени заварките и прочее
:smash:
:crying:
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот did » Чет Юни 10, 2004 1:18 pm

[quote="КапитанПланета"]
Не съм го снимал отблизо да видиш с какво "внимание към детайла" са направени заварките и прочее
:smash:
:crying:
[/quote]


Да не би нещо друго да си очаквал? Аз покрай подобни патила вече се понаучих да заварявам, което добавено към 4-тия ми разряд като оператор на металорежещи машини ме прави относително независим от т.нар. "майстори". Само ме е яд, че нямам машини под ръка.

"Заварчик с внимание кам детайла" - :rofl::rofl::rofl:!!!

Ако ти направиш в твоята работа (програмирането) нещо, дето отдалече като структура изглежда добре, ама във всеки от детайлите (процедурките) допуснеш по една мъъъничка грешка, НИЩО НЯМА ДА СЕ ПОЛУЧИ, ама ако използваш електрожен - няма проблеми, даже и пари ще ти дадат!

Извод: програмирайте само на машини с ръчно управление, мощност над 4kW и естествен интелект, наобиколен от облак виненки! Използва се език за програмиране, състоящ се от 20-30 псувни, няколко неточни термина и почти никаква граматика!

Иначе стойката си я бива, [color=red][b]поздравления за идеите[/b][/color], ама предпочитам гараж:D!
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот SPA » Чет Юни 10, 2004 1:49 pm

[quote="КапитанПланета"]

Преди време тук обсъждахме темата "как да си направим стенд". Сега вече мога да докладвам моя опит по въпроса.
...
[/quote]

Нали не настройваш декласиора преди да си почистил гумите?:uzi::roll2::rofl::banana:
:wavey:.......................................................................:tophat:
SPA
 
Мнения: 1349
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 04, 2002 11:23 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот КапитанПланета » Чет Юни 10, 2004 2:47 pm

[quote="did"]
Да не би нещо друго да си очаквал? Аз покрай подобни патила вече се понаучих да ...
[/quote]


:offtopic:
[color=green][i]Ти добре си се понаучил да заваряваш, аз покрай такива патила се понаучих и колелото да си потягам, но сега какво ? ... Да изуча устройството на колата, хладилника, телевизора и т.н... абе изобщо трябва да си оборудвам цял сервиз за всичко и да се занимавам с какво ли не, вместо това, което ми е работата ??? (е, айде за колелото си е удоволствие, ама другото)... Абе въобще не мога да ги разбера тия "майстори"... как може да се занимаваш цял живот с едно нещо и да не влагаш поне малко душа в това, което правиш... Иначе всички са големи специалисти... като отида на сервиз за колата - редовното "абе това кой ти го е правил бе ееееей, егати майстора" пък после и той си остави ръцете... И нищо неподозиращия юзер само троши нерви и плаща...
Тия пичове ми казаха ела утре - ще е готово. Е, стана след една седмица, а наистина е елементарно. После, като се прибрах, тая джаджа на средата (дето прилича на кокоши крак) така я бяха заварили, че вертикалната тръба нямаше как да влезе. Айде - на менгемето и с пиличката... търкай, търкай... Това е най-"сложния" елемент от цялата "конструкция". Двете тръби са заварени с поне 5 мм разлика вертикално и ъглите са различни - абе видимо е от метри. Те викат "ми кво - нали пак ше върши работа, малко ше е накриво - голем праз"... абе не ми се говори...[/i][/color]
:offtopic:

Относно идеите - абе малко ми е куца системата за въртене на "захвата" (клещите). Външната тръба има дупки с резба през няколко мм , а вътрешната - само една. Значи завъртам захвата така че да виждам вътрешната дупка и завивам един винт, който влиза в дупката на вътрешната. Завивам и още един винт който натиска вътрешната за да "помага" на първия че натоварването не е малко. Малко е вероятно, но не изключвам възможността да се скъса носещия винт. Мисля да сложа още една скоба за седалка за да поеме от натоварването. Някакви други по-елегантни и стабилни предложения ? То не голема драма и да се скъса винта - колелото няма да падне а само ще почне да се люшка, ама все пак...
Другото е, че като работя по колелото при натискане леко се клати. Малко се гъне при модифицирания чирашки ключ. Няма изгледи да се счупи, но това клатене малко дразни. Мислих си да заваря допълнителни усилвания там, но се сетих че тогава този "стрес" ще се прехвърли на колелото (колчето или рамката), та може би е по добре да си го оставя така... Какво мислите по въпроса ?

П.П.: ДИД и СПА, абе това майните сте били големи свежари, яко кефите :banana::banana::banana::beer:
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bestbg » Чет Юни 10, 2004 2:56 pm

a как мога да си направя стенд за центровка на каплите? видях на една снимка че имаш... може ли да го снимаш да вида как да го направи баща ми :)
Аватар
bestbg
 
Мнения: 1240
Рейтинг: 1819
Регистриран на: Пон Май 17, 2004 8:13 pm
Местоположение: София / Младост

Мнениеот M1010X » Чет Юни 10, 2004 3:09 pm

имам една идея, но ако трябва да ти я обяснявам тук ще си счупя ръцете от писане :) идеята ми е да не ползваш винтове, а да направиш дупки без резба от двете страни на носещата (външната) тръба. по този начин направо ще я пробождаш с някакъв щифт. много по-лесно, отколкото да завиваш болт, и то даже два. щифтовете са по-здрави, освен това с едно движение реално минаваш през две дупки, ако мога така да се изразя. :angel: а и няма да се вади сам (щифтът :)), т.к. има достатъчно странично напрежение. просто идея...

btw, като гледам това за юзъра. знаеш ли какво означава юзър в "света" на sysadmin-ите? това е думата, с която те заменят "идиот" :8D:
Above and beyond
Аватар
M1010X
 
Мнения: 1272
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 11:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот did » Чет Юни 10, 2004 3:36 pm

[quote="КапитанПланета"]
... и да се скъса винта - колелото няма да падне а само ще почне да се люшка, ама все пак...
... Няма изгледи да се счупи, но това клатене малко дразни.... Какво мислите по въпроса ?
[/quote]


Хм, я пак виж [url=http://www.markology.com/index_bg.htm]това[/url]!:popcorn:
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот КапитанПланета » Чет Юни 10, 2004 3:36 pm

bestbg,
Ами ако си гледал вчерашните снимки на кочината предполагам си видял не стенд за центроване на шини а велотренажора :P. Имам някакъв стенд за центровка - вижда се сгънат в ъгъла на горните три снимки, но е доста аматьорски... Ако ще си го правиш, по-добре да ползваш за образец да кажем някой от моделите на Park Tool. Примерно този ми се струва добър и не особено сложен за изработка :
[img]http://aebike.com/site/images/library/catalogs/soc/prodl/TL7085.jpg[/img]

Ако все пак държиш, няма проблеми - ще снимам моя разгънат и в едър план, само кажи.
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bestbg » Чет Юни 10, 2004 3:43 pm

ами ако меже твоя :) иначе тоя изглежда по странно от тея на дженко и байк центъра...
Аватар
bestbg
 
Мнения: 1240
Рейтинг: 1819
Регистриран на: Пон Май 17, 2004 8:13 pm
Местоположение: София / Младост

Мнениеот КапитанПланета » Чет Юни 10, 2004 3:46 pm

[quote="M1010X"]

имам една идея, но ако трябва да ти я обяснявам тук ще си счупя ръцете от писане :) идеята ми е да не ползваш винтове, а да направиш дупки без резба от двете страни на носещата (външната) тръба. по този начин направо ще я пробождаш с някакъв щифт. много по-лесно, отколкото да завиваш болт, и то даже два. щифтовете са по-здрави, освен това с едно движение реално минаваш през две дупки, ако мога така да се изразя. :angel: а и няма да се вади сам (щифтът :)), т.к. има достатъчно странично напрежение. просто идея...

btw, като гледам това за юзъра. знаеш ли какво означава юзър в "света" на sysadmin-ите? това е думата, с която те заменят "идиот" :8D:
[/quote]


Ами май ти разбрах идеята... обаче през центъра на тръбата минава един прът с резба, с който се регулира диаметъра на рамката/колчето които ще бъдат "захапани" от челюстите, така че няма как да пробода тръбата с едно движение. Абе има хляб в идеята като принцип, но трябва да я дозимислим без да махаме пръта вътре...
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот КапитанПланета » Чет Юни 10, 2004 3:50 pm

[quote="did"]

[quote="КапитанПланета"]
... и да се скъса винта - колелото няма да падне а само ще почне да се люшка, ама все пак...
... Няма изгледи да се счупи, но това клатене малко дразни.... Какво мислите по въпроса ?
[/quote]


Хм, я пак виж [url=http://www.markology.com/index_bg.htm]това[/url]!:popcorn:
[/quote]


:rofl::rofl::rofl::thumb::B)::bawling:
ОК, ще го подсилим... прав си...
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот did » Чет Юни 10, 2004 3:55 pm

[quote="КапитанПланета"]
:rofl::rofl::rofl::thumb::B)::bawling:
ОК, ще го подсилим... прав си...
[/quote]


Ама пак не си ме разбрал!!! Няма смисъл да го подсилваш! [url=http://www.markology.com/murphy/index.htm]Чети внимателно[/url]!
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот КапитанПланета » Чет Юни 10, 2004 4:13 pm

[quote="did"]
Ама пак не си ме разбрал!!! Няма смисъл да го подсилваш! [url=http://www.markology.com/murphy/index.htm]Чети внимателно[/url]!
[/quote]


Ох, прочетох го цялото тоя път... Ясноооо:P...
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот КапитанПланета » Чет Юни 10, 2004 4:18 pm

[quote="bestbg"]

ами ако меже твоя :) иначе тоя изглежда по странно от тея на дженко и байк центъра...
[/quote]


Ми не съм виждал техните (на Дженко и байкцентъра) но този, който ти показах е добър, вервай ми. А моя е достатъчно зле, единственото му предимство е че може да се сгъне и да се скрие, за да не дразни допълнително. Да не кажеш после че не съм те предупредил... Ето го :

[img]http://www.gunev.com/bike/stand/IMG_0108.jpg[/img]
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот M1010X » Чет Юни 10, 2004 4:36 pm

о, той даже може да се ползва и като стенд за оправяне на скорости :) бравос.
колкото до онова... ще го мисля сега като изляза за бира хехе... те тогава идват най-култовите идеи :D
айде чао и приятно изкарване днес на срещата...
Above and beyond
Аватар
M1010X
 
Мнения: 1272
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 11:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот КапитанПланета » Чет Ное 25, 2004 2:02 pm

UPDATE :
Сега, когато студ скова навред и по-рядко излизам с колелото, а стенда почти не се налага да ползвам, реших да оптимизирам и без това малкото място с което разполагам. Куки по стени и тавани не мога да забивам, защото съм тук под наем. Така изнамерих още едно приложение на стенда. Махнах клещите и на тяхно място сложих една артисала тръба. Нанизах парче от вътрешна гума за да пазя шините от нараняване. Ето резултата :

[img]http://www.mtb-bg.com/album/terrago/IMG_1091-1.jpg[/img]

Системата спокойно може да понесе 2 колела, а при нужда - да се ползва и за закачалка за дрехи, чанти, чадъри и т.н. Абе става multifunctional device :D
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Чет Ное 25, 2004 2:12 pm

:offtopic:
сигурно не е моя работа, ама кой мие стените??? :lol::lol::lol::beer:
:offtopic:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот КапитанПланета » Чет Ное 25, 2004 3:01 pm

[quote="bikerider"]

:offtopic:
сигурно не е моя работа, ама кой мие стените??? :lol::lol::lol::beer:
:offtopic:
[/quote]


Ъъъъ.... добър въпрос... :I :beer:
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Alien » Чет Ное 25, 2004 6:57 pm

Не знам за вас, но на мен от цялата работа единственото, което ми харесва е НРС -а. :) :) Не, не е лошо като идея, наистина. Но пак си иска място, не е да виси във въздуха доста над земята, нали?
I feel terrified, which is... you know, sickest feeling ever.
Brandon Fairclough
Аватар
Alien
 
Мнения: 3577
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 30, 2003 8:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот TheEgoist » Чет Ное 25, 2004 7:08 pm

Абе като гледам и един компютър отдолу понася...
[img]"http://velo.hit.bg/emblema_3.gif"[/img]
TheEgoist
 
Мнения: 90
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Пон Яну 27, 2003 5:02 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот КапитанПланета » Чет Ное 25, 2004 7:17 pm

[quote="Alien"]

Не знам за вас, но на мен от цялата работа единственото, което ми харесва е НРС -а. :) :) Не, не е лошо като идея, наистина. Но пак си иска място, не е да виси във въздуха доста над земята, нали?
[/quote]


За NRS-а - :beer:
За мястото - ми като закача двата велосипеда, по тази система заемат място за половин. През стаята вече може да се премине без провиране, пълзене и прескачане на препятствия.
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот КапитанПланета » Чет Ное 25, 2004 7:22 pm

[quote="TheEgoist"]

Абе като гледам и един компютър отдолу понася...
[/quote]


Оооо, колко "ценности" има събрани в този кът - освен видимите китара, изгорял комютър и джеуеза, там си държа и менгеме, бормашина и дребна железария.
:hbang::hbang::hbang:
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Чет Ное 25, 2004 7:27 pm

Екстра, само фани мани тоя компютър (VDO-то), че там, дето е на снимката, само арчи ток...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот КапитанПланета » Чет Ное 25, 2004 8:43 pm

[quote="TOYAGA"]

Екстра, само фани мани тоя компютър (VDO-то), че там, дето е на снимката, само арчи ток...
[/quote]


Абе нека смета - нали за това съм си го купИл :D.
А иначе сериозно - аз съм останал с впечатлението че се самоизключва след известно време в покой, и за да се събуди трябва да натиснеш некое копче. Не е ли така ?
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Чет Ное 25, 2004 10:28 pm

[b]Watch out: Please remove the computerhead from the handelbar holder when you intend not to use your bike for a longer period of time. (battery power)[/b]

Има правописна грешка, но си е официален цитат от TFM...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот КапитанПланета » Чет Ное 25, 2004 10:36 pm

Хехе, така ми се пада, щото все повтарям на моите юзъри RTFM...
10X, е сега го махам.
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Чет Ное 25, 2004 10:53 pm

:beer:
BTW промените по форума са един път!
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот КапитанПланета » Пет Ное 26, 2004 9:54 am

[quote="TOYAGA"]

:beer:
BTW промените по форума са един път!
[/quote]


[ve4e piq tumna bira]
даaaa, вече си е направо като истински. 10X!!!
[/ve4e piq tumna bira]
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Следваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта