В плен на гората

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

В плен на гората

Мнениеот Admin » Вто Авг 28, 2007 8:50 am

Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот jivkonik » Вто Авг 28, 2007 9:20 am

"Сървайвър...батка" :beer: :agree:
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот Alpina » Вто Авг 28, 2007 9:28 am

:bowdown:
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот MAN6 » Вто Авг 28, 2007 9:28 am

жииииццаааааааааа!!! евала :agree: :)
xund
Аватар
MAN6
 
Мнения: 4227
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 10:03 pm
Местоположение: 4-ти километър

Мнениеот NovemberCharlie » Вто Авг 28, 2007 10:15 am

Яко!
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот THEZOGGO » Вто Авг 28, 2007 10:31 am

Сериозен преход е бил. :agree: Но всичко е добре когато завършва добре. :) :beer:
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies

Мнениеот 4getcredo » Вто Авг 28, 2007 10:43 am

:clap: :clap: Безценно, дето се вика. :D Бих се пробвал отново да намеря пътеката ;), ако съществува въобще. Admin, идваш ли? ;)
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Вто Авг 28, 2007 10:47 am

@Admin: тоя път снимките са супер!
а що не преспахте в гората или Борката не ги владее тия? :evil:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот BikeArea » Вто Авг 28, 2007 10:55 am

Позната история, само че ние бяхме без карта, без GPS, че даже може би и без акъл, но като четях раказа преживях отново онуй култуво изгубване, което няма да забравя... :)


"- Не си мислете, че следването на река е спасителен пояс, който да ви изведе от планината. Вярно е, че реките винаги текат надолу, но в повечето случаи деретата им са трудно проходими и излизането от тях нагоре е почти невъзможно. „Правилото” (доколкото изобщо е мислимо формулиране на такова) е по-скоро да се гони билото. "

Не съм съгласен на 100% :nono:
От физическа гледна точка е много по-трудо да вървиш по непроходима местност нагоре отколкото надолу.
Вярно е, че има частни случаи, в които склоновете са почти отвесни и ако не можеш да слежеш по реката става много лошо, но в общия случай се гони ниското. Ако има как бягаш от реката, но надолу.

"Като се изгубиш слизаш надолу!"
Това съм научил от Планинска спасителна служба. ;)
Your bike, your way !
Аватар
BikeArea
 
Мнения: 291
Рейтинг: 1507
Регистриран на: Пет Юли 14, 2006 3:10 pm
Местоположение: Велинград / Пловдив / Студентски град

Мнениеот 4getcredo » Вто Авг 28, 2007 10:57 am

bikerider написа: ... а що не преспахте в гората ...


Айде ся... и извращения. Има малки деца тук :D ;)
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Вто Авг 28, 2007 10:58 am

BikeArea написа:От физическа гледна точка е много по-трудо да вървиш по непроходима местност нагоре отколкото надолу.


Надолу може бързо да спреш да ходиш :)
Съгласен съм с правилото за надолу, но все пак трябва да се избере подходящия маршрут нали?
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bikerider » Вто Авг 28, 2007 10:59 am

4getcredo написа:Айде ся... и извращения. Има малки деца тук :D ;)


:evil::lol:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот 4getcredo » Вто Авг 28, 2007 11:05 am

BikeArea написа:
Не съм съгласен на 100% :nono:
...


Admin има нещо друго предвид. Той също говори за вървене надолу, но по възможно най-високото място. В тяхния случай (ако погледнеш картата) става дума за ръба на хребет между две дерета. Докато е светло, а и на тъмно, това е един много добър ориентир. Просто не трябва да слизаш ни надясно ни наляво, а да следваш "ръба"... когато е възможно, разбира се. Ако има препядствия, се стремиш да ги заобиколиш и след това отново да се върнеш на хребета.

Каквито и да е обобщения за планината са абсурдни, даже и опасни. Трябва да се познава* добре района, в който отиваш, и да преценяш точно кое е най-удачно според характеристиките на този район. Познавам места, на които точно това правило на планинската служба може да ти излезе през всички възможни телесни отверстия...

*имам предвид да си го проучил макар и само на карта, но идеята е да си наясно какви природни форми те очакват и да ги идентифицираш, когато ги достигнеш ;)
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Мнениеот codename47 » Вто Авг 28, 2007 11:52 am

лелее, егати закъсвацията е било..супер че ви няма нищо. В разказа се казва че обувките ви не са били туристически-да минаваш с маратонки през гората без пътека е отвратително. Искам да попитам Админа не е ли под-добре на планина с колело да се ходи с туристически обувки+платформи или има някакви високи обувки с автомати за подобни случаи?
Ако приемете ограниченията си, ще успеете да ги прескочите и да минете отвъд тях!
Аватар
codename47
 
Мнения: 2295
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 9:19 pm
Местоположение: София

Мнениеот Persenk » Вто Авг 28, 2007 12:03 pm

Евала! :bowdown: :agree:
everything is fine
Аватар
Persenk
 
Мнения: 451
Рейтинг: 1765
Регистриран на: Съб Яну 18, 2003 9:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот БайКария » Вто Авг 28, 2007 12:29 pm

...по повод случилото се: добре дошли в клуб "Златната кОра". Честито на новохапналите я, така да се каже :). На базата на личен опит смея да твърдя, че в много от случаите, когато съм предприемал спускане през непозната местност по пътека, която някога е била използваема или пък изглжда, че още малко и ще се оправи е завършвало с подобен род дейности т.е. бутане и носене надолу. Предлагам да направим база данни с подобни местенца. В тази връзка имайте предвид пътеката от заслон "Крайна" надолу към Костенец по северните склонове на Белмекен - положението е горе долу същото, като описаното.
Аватар
БайКария
 
Мнения: 286
Рейтинг: 1955
Регистриран на: Пет Мар 18, 2005 10:35 pm

Мнениеот 4getcredo » Вто Авг 28, 2007 12:34 pm

БайКария написа:... В тази връзка имайте предвид пътеката от заслон "Крайна" надолу към Костенец по северните склонове на Белмекен - положението е горе долу същото, като описаното.


Ха-ха! Тамън навреме! Васко, а как е от в. Белмекен през в. Плевнята и заслон Левия дол към х. Гургулица (жълтата маркировка)? :) Обмислям едно качване от Костенец по долината на Чавча до Ушите, участъкът оттам до в. Белмекен го знам вече, ама после...
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Мнениеот Yavkata » Вто Авг 28, 2007 12:54 pm

Любо, ако човек не е решил твърдо да се "погърчи" като вас, не е ли по -удачен вариянт да се остави колата в гр.Рила и от там да тръгне с колелото? Вярно , че карането по този път до разклона на Илийна река е малко неприятно зарази многото коли , но пък така слизаш до Стоб и от там до гр.Рила?
ИзображениеИзображениеЖивотът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха!
Аватар
Yavkata
 
Мнения: 2386
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 06, 2007 1:33 pm
Местоположение: София

Мнениеот Cu0 » Вто Авг 28, 2007 2:38 pm

изпадал съм в подобна ситуация, когато трябваше да избираме между "надолу в дерето при реката и все по нея" или "нагоре към билото за ориентир". Тогава се спуснахме надолу, но много скоро се оказа, че трябва да се върнем нагоре, а това с колелата беше почти невъзможно, нямахме GPS, само един нож с който белязахме (уж) мястото, 2 часа по-късно след като бяхме намерили пътя се върнахме да ги търсим по маркировката, която бяхме оставили, 30 минути обикаляхме на 5 метра от тях, шубрака е страшна работа.

С две думи моите поуки от преживяното:
- за такива местности и преходи GPS + GSM задължително
- по-добре първо нагоре до билото и ако там не се покаже нищо познато и ясно, тогава като краен вариант може надолу в реката
- ако оставяте колелата в шубрака не ги крийте, вероятността да ги намери някой друг е 1000 пъти по-малка от тази вие да ги загубите

и все пак всичко е добре, когато свършва добре, сега вече имате една чудна история с много емоции за разказване и преразказване :)
Аватар
Cu0
 
Мнения: 375
Рейтинг: 1777
Регистриран на: Чет Апр 10, 2003 10:20 am
Местоположение: Saint Kitts and Nevis

Мнениеот БайКария » Вто Авг 28, 2007 2:41 pm

Митко, участъка от върха до заслон "Леви дол" (Помочана поляна) е обрасла и с клек. От заслона надолу нямам представа какво е положението, но преди година едни приятели минаваха пеш и казаха, че имало паднали дървета. Като имаш предвид, че това не е особенно използван маршрут, не бих се учудил, ако към момента пътеката не е в добро състояние. И мен отдавна ме привлича, но все не остава време да я тествам...мисля, че до Костенец има денивелация от около 1400 метра :popcorn:
Аватар
БайКария
 
Мнения: 286
Рейтинг: 1955
Регистриран на: Пет Мар 18, 2005 10:35 pm

Мнениеот 4getcredo » Вто Авг 28, 2007 2:50 pm

БайКария написа:Митко, участъка от върха до заслон "Леви дол" (Помочана поляна) е обрасла и с клек. От заслона надолу нямам представа какво е положението, но преди година едни приятели минаваха пеш и казаха, че имало паднали дървета. Като имаш предвид, че това не е особенно използван маршрут, не бих се учудил, ако към момента пътеката не е в добро състояние. И мен отдавна ме привлича, но все не остава време да я тествам...мисля, че до Костенец има денивелация от около 1400 метра :popcorn:


Резервният вариант е през хижа Белмекен и надолу по зелената... ама черният път в долната част преди Костенец не ме изкушава... мисля да се пробва в скоро време някой от вариантите :beer:
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Мнениеот БайКария » Вто Авг 28, 2007 3:28 pm

Ами може идната есен. Ние преди две години ходихме с Лъчо и Владо и тогава направихме качване по пътя от Сестримо и спахме на заслон Помочана поляна, като идеята беше да се спуснем по маркировката надолу към Гургулица. Както може би не се досещаш в течение на вечерта идеята се приплъзна в посока овнешки пържоли на Юндола и Бяла вода / Белово. Та това е и причината да не знам състоянието на пътеката сега. Но с удоволствие може да направим втори опит на същата височина ;)
Аватар
БайКария
 
Мнения: 286
Рейтинг: 1955
Регистриран на: Пет Мар 18, 2005 10:35 pm

Мнениеот Admin » Вто Авг 28, 2007 4:03 pm

4getcredo написа:Бих се пробвал отново да намеря пътеката ;), ако съществува въобще. Admin, идваш ли? ;)


На тая пътека няма да стъпя повече, освен с моторна резачка ;)
Между другото, ако някога бъде почистена от дърветата и бъде маркирана наново, би се получило едно чудесно дълго спускане, ама за момента явно няма голям интерес към този маршрут и ето на какво дередже е. А на всичкото отгоре на картите е отбелязана да върви по погрешен рид, което всъщност допринесе много за усложняването на ситуацията :)
Митко, благодаря че си пояснил какво имах предвид с това да се гони билото - аз малко кьопаво съм се изразил.

bikerider написа:а що не преспахте в гората или Борката не ги владее тия? :evil:


За Борката не знам, но брат ми се беше настроил по едно време и за този вариант. Но подобен изход бе немислим като цяло заради това, че близки хора ни очакваха да се върнем точно в този ден и основното ни притеснение всъщност бе за тях.
Ако беше станало така, че да не успеем да слезем преди стъмване, най-вероятно аз щях да продължа с челника надолу, за да стигна до колата и да осигуря помощ, осветление и т.н. Но по-добре, че не се стигна дотам. :)

codename47 написа:не е ли под-добре на планина с колело да се ходи с туристически обувки+платформи или има някакви високи обувки с автомати за подобни случаи?

Зависи от много неща, няма еднозначен отговор. На пазара има обувки за автомати, които са подобни на високи туристически обувки и предполагам са идеални за подобни случаи. Въпросът е, че не всеки може да си позволи да има няколко различни чифта обувки за каране.
Ако се кара без автомати, туристическите обувки вероятно са най-добрият избор в такива случаи, но на мен примерно за каране са ми по-удобни обувките, които ползвам и за автомати. Въпреки че са с равни подметки (т.е. тип кецове), нямам никакви оплаквания от тях на нормален планински терен, а дори и при това слизане се пързалях по-малко, отколкото брат ми и Борката. Но въпреки това ми се щеше да съм с високи планинарски обувки...
Аз лично в Рила карам с платформени педали, защото много често се налага да слизам от байка, да бутам, да нося и ми е досадно и неудобно да откачам/закачам непрекъснато.

БайКария написа:Предлагам да направим база данни с подобни местенца.

Идеята не е никак лоша, ще гледам в най-скоро време да направя една тема по въпроса. :agree:

Yavkata написа:Любо, ако човек не е решил твърдо да се "погърчи" като вас, не е ли по -удачен вариянт да се остави колата в гр.Рила и от там да тръгне с колелото? Вярно , че карането по този път до разклона на Илийна река е малко неприятно зарази многото коли , но пък така слизаш до Стоб и от там до гр.Рила?

Вече мога да кажа със сигурност, че е много по-удачен вариант. По карта мислех, че именно пътеките в посока на Стоб и Рила са по-занемарените, защото все пак не са маркирани. А то се оказа, че до Стобските пирамиди явно си има постоянен черен път по билото, а тая жълта маркировка отиде та се не видя. Следващия път ще го направя точно както ти казваш - карането по билото ще е дълго и предимно надолу, така че очаквам да е доста приятно.
А гърченето не го препоръчвам на никого - тая пътека просто бих я изтрил от картите, защото в момента я няма. Дори и с приключенска цел не си струва човек да тръгва по нея :D
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот van4o » Вто Авг 28, 2007 4:03 pm

4getcredo написа:
bikerider написа: ... а що не преспахте в гората ...


Айде ся... и извращения. Има малки деца тук :D ;)

:rofl: :smash: :sonar:
Аватар
van4o
 
Мнения: 514
Рейтинг: 1955
Регистриран на: Пет Сеп 29, 2006 4:55 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот NovemberCharlie » Вто Авг 28, 2007 4:07 pm

Admin написа: Дори и с приключенска цел не си струва човек да тръгва по нея :D
Мда, в Рила явно пътеките не се поддържат добре.И аз миналата година се заврях в едни шубраци, ходейки по маркировката.
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот did » Вто Авг 28, 2007 4:13 pm

NovemberCharlie написа:
Admin написа: Дори и с приключенска цел не си струва човек да тръгва по нея :D
Мда, в Рила явно пътеките не се поддържат добре.И аз миналата година се заврях в едни шубраци, ходейки по маркировката.


Не обобщавай! Рила е разнообразна планина.

Пример:

Пътеката, която води от Нехтеница (над Трещеник) към Бенинските езера не съществува на туристическите карти, само на старите руски военни. Няма и наплив от туристи, а пътеката си е през клек, висок 2 метра и нагоре. Въпреки това е изсечена и в отлично състояние, само дето няма маркировка - нито цветна, нито даже пирамидки. Но самата пътека явно се кастри редовно, защото е от интерес за местните.

Освен това GPS-картата на рила в topomaps е почти перфектна - има даже коловете от зимните маркировки на точните им места. За сравнение - в Родопите даже хижите и селата ги няма, за пътеки и дума не става.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот NovemberCharlie » Вто Авг 28, 2007 4:21 pm

did написа:
NovemberCharlie написа:
Admin написа: Дори и с приключенска цел не си струва човек да тръгва по нея :D
Мда, в Рила явно пътеките не се поддържат добре.И аз миналата година се заврях в едни шубраци, ходейки по маркировката.


Не обобщавай! Рила е разнообразна планина.

Пример:

Пътеката, която води от Нехтеница (над Трещеник) към Бенинските езера не съществува на туристическите карти, само на старите руски военни. Няма и наплив от туристи, а пътеката си е през клек, висок 2 метра и нагоре. Въпреки това е изсечена и в отлично състояние, само дето няма маркировка - нито цветна, нито даже пирамидки. Но самата пътека явно се кастри редовно, защото е от интерес за местните.

Освен това GPS-картата на рила в topomaps е почти перфектна - има даже коловете от зимните маркировки на точните им места. За сравнение - в Родопите даже хижите и селата ги няма, за пътеки и дума не става.
Е, ние, обикновените туристи, които се справяме с най-обикновени туристически карти, закупени през миналата година, очакваме посочената на тях маркировка наистина да съществува.
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот Nightbringer » Вто Авг 28, 2007 6:12 pm

И ако се чудите какво още му трябва човек, веднага ще ви кажа: бира, салата, омлет, боб-чорба и овче кисело мляко с боровинки. Както и един здрав сън в планината!


:agree: Ето това е много добре казано :agree:

Поздравления за статията, и аз планирам няколкодневен преход през Рила и определено сега ще огледам нещата под лупа за да няма чак такива изживявания (не че имам проблеми да спя в гората :D )
Аватар
Nightbringer
 
Мнения: 305
Рейтинг: 1618
Регистриран на: Сря Юни 29, 2005 10:13 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот lacho_m » Вто Авг 28, 2007 10:23 pm

БайКария написа:...по повод случилото се: добре дошли в клуб "Златната кОра". Честито на новохапналите я, така да се каже :)
Защо ли всичко това ми звучи познато...? Почти като в "Търсенето на изгубения Пегас", но някак си по съвременна версия ;)
Да бе мирно седяло, нищо не би видяло!
Аватар
lacho_m
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:52 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Admin » Пет Авг 31, 2007 2:51 pm

Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: dantass и 22 госта