Научете новобранеца

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

Научете новобранеца

Мнениеот Victor » Пет Авг 20, 2004 10:06 pm

Така...мисля да си взема някаква защита като наколенки или налакътници ама незнам точно какво!?Някои с повече опит да каже как се пребиват повече хората и каде се удрят.Тва може да звучи малко тъпо ама все пак трябва да има някаква статистика или мнения.Да кажа и каде смятам да ги пробвам ами ако реша със сигурност че ги взимам да си ги набавя до седмица и като направите другата събота или неделя каране по витоша да взема и аз да доида че така се изкушавам от доста време като слушам колко хубаво сте си искарали гадове:crap:
Абе секви ги има !
България не ме обича,
а аз съм ебати пича !
Victor
 
Мнения: 483
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Юни 23, 2004 9:47 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот LiFo » Пет Авг 20, 2004 10:52 pm

Моето мнение е, че винаги е необходима защита, независимо какво казват статистиките.Всеки кара по различен начин и са възможни безброй много различни падания.Най-добре е да си вземеш пълния екип за съответния стил...хмм...като заговорих за стилове, ти какъв стил караш:?:
Law:
There is no law without an exception!
Exception: Murphy's law
Аватар
LiFo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 11:13 pm
Местоположение: Soon on Mars

Мнениеот Victor » Пет Авг 20, 2004 10:58 pm

Ами засега съм на XC из Софиа по паркове и градинки(вече ще се побъркам от скука),но след като си купя малко защита скачам веднага на планина!Само си търся човек който ще ме изтърпи да 'потичквам' след него по чукарите :^:
Абе секви ги има !
България не ме обича,
а аз съм ебати пича !
Victor
 
Мнения: 483
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Юни 23, 2004 9:47 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот LiFo » Съб Авг 21, 2004 3:57 pm

Като за начало можеш да си вземеш каска (шлем, ако ще караш по-екстремно надолу), налакътници и наколенки, за да имаш добра цялостна защита на местата, които са най-често удряни и уязвими при падане.После можеш да си купиш и броня, но отново повтарям, че това зависи от стила ти.Ако ще бъдеш спускач, задължително и броня.Но според мен на първо време си купи каска, налакътници и наколенки.Покарай малко с тях и сам ще усетиш дали ти трябва още защита.;)
Law:
There is no law without an exception!
Exception: Murphy's law
Аватар
LiFo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 11:13 pm
Местоположение: Soon on Mars

Мнениеот BuxpeH » Съб Авг 21, 2004 4:52 pm

Земи си каска и ръкавички, пък после...
[quote]сам ще усетиш дали ти трябва още защита.;)[/quote]

;) ;)
BuxpeH
 
Мнения: 464
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пон Юли 14, 2003 12:51 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот LiFo » Съб Авг 21, 2004 5:24 pm

BuxpeH, хахахаха :8D::),

само да не е по онзи болезнения начин...;):):D:^:
Law:
There is no law without an exception!
Exception: Murphy's law
Аватар
LiFo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 11:13 pm
Местоположение: Soon on Mars

Мнениеот Victor » Съб Авг 21, 2004 8:05 pm

Тва с каската задължително но ми казаха че е по добре да започна с наколеки после да продължа с налакътници и от там каквото друго се сетя.
Абе секви ги има !
България не ме обича,
а аз съм ебати пича !
Victor
 
Мнения: 483
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Юни 23, 2004 9:47 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Victor » Съб Авг 21, 2004 8:34 pm

Хе хе така повече хора могат да го четат-Абе от какво трябва да е направена (имама предвид матерял) една каска за да е хубава?
Абе секви ги има !
България не ме обича,
а аз съм ебати пича !
Victor
 
Мнения: 483
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Юни 23, 2004 9:47 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Vulk » Съб Авг 21, 2004 8:37 pm

[quote="Victor"]

Тва с каската задължително но ми казаха че е по добре да започна с наколеки после да продължа с налакътници и от там каквото друго се сетя.
[/quote]


днес по обяд до деница в младост изпреварвам едно чудо дет е по пълна екипировка и кара с пълна каска и броня по тялото, казах му здрасти, ама като му видях очите...... човека беше леко ошашавен и ми направи впечатление, че май не беше наясно на кой свят се намира;)
Vulk
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Апр 22, 2004 1:16 pm

Мнениеот Victor » Съб Авг 21, 2004 9:49 pm

Ма то секви ги има :crazy:
Абе секви ги има !
България не ме обича,
а аз съм ебати пича !
Victor
 
Мнения: 483
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Юни 23, 2004 9:47 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот uha_rampage » Нед Авг 22, 2004 1:21 am

1. Каска
2. Ръкавици
3. Наколенки
4. Налакътници
5. Броня за трупа

Стана като стълбичка :crazy::lol:
т.5 е само ако спускаш.:hbang2: Препоръчвам ти марката 661, особено за т.3 и т.4.
www.rampage.hit.bg
Drujba-2 County - кварталът на богатите :)
Аватар
uha_rampage
 
Мнения: 1617
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Юли 20, 2003 3:50 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Victor » Нед Авг 22, 2004 7:03 am

Че то аз досега не съм даже и виждал да се продават наколенки или налакътници на други марки в БГ.Но да вече съм се спрял на един два модела на 661 чакам да ги докарат в BAS,абе имали от каде другаде да намеря нещо на 661 че от BAS трябва много да чакам?
Абе секви ги има !
България не ме обича,
а аз съм ебати пича !
Victor
 
Мнения: 483
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Юни 23, 2004 9:47 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот BuxpeH » Нед Авг 22, 2004 9:42 am

[color=blue][size=200]Ръкавички!!![/size][/color]
айде да не ви разправям що, че ще си изповръщате червата. :puke2:
Хем са и най-евтини, хем уж и от мазоли пазели
BuxpeH
 
Мнения: 464
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пон Юли 14, 2003 12:51 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Victor » Нед Авг 22, 2004 9:47 am

За какво иде реч :confused:???Защо си толкова недоволен от ракавичките и от кои по точно.А тва за 661 магазини маля кажвте че не ми се чакат месеци та да се сетят от BAS.
Абе секви ги има !
България не ме обича,
а аз съм ебати пича !
Victor
 
Мнения: 483
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Юни 23, 2004 9:47 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Victor » Нед Авг 22, 2004 8:05 pm

Значи вчера ходих до БАС,Веломания при хигиената и при Нина,дори и в магазина на Спринт на левски никаде нямат протектори ама никаде!Само в БАС ще имат ама там трябва да чакам до другото лято сигурно.Каска маи от Нина ще взема ама за наколенки направо незнам....!
Абе секви ги има !
България не ме обича,
а аз съм ебати пича !
Victor
 
Мнения: 483
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Юни 23, 2004 9:47 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот barbarossa » Нед Авг 22, 2004 8:49 pm

БУ!
Аватар
barbarossa
 
Мнения: 321
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Май 04, 2003 10:17 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот BuxpeH » Пон Авг 23, 2004 10:48 am

[quote]За какво иде реч ???Защо си толкова недоволен от ракавичките и от кои по точно.А тва за 661 магазини маля кажвте че не ми се чакат месеци та да се сетят от BAS.[/quote]

Мен ли питаш? Аз имам предвид, че те от тях трябва да се почне, като си купуваш защита. При всички ранни идиотски падания с малка скорост падаш на китки и им ебаваш мамата...
Edit: Не е нужно да са някакви DH ръкавици с плътни пръсти, протектори от кевлар или карбон там и пластмасови кутийки по кокълчетата... И обикновени шосейски ръкавици биха спасили положението от едно леко падане върху камъчета или стъчълца колкото да не се нарежеш.
BuxpeH
 
Мнения: 464
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пон Юли 14, 2003 12:51 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот axelmax » Пон Авг 23, 2004 11:32 am

predi vsichko trebe kaskka ,rakavici
posle az zalagam ,na NAKOLENKI I KORI,
nalakatnici ,i ako trebe protektori za GARBA I GRADNIQ KOSH

NAKOLENKITE SA ZADALJITELNI ,,ZASTO TAKA PADNAH PREDI MALKO CHE NE MI SE GOVORI,POSTRADAHA ,KOLENETE ,RAZBIRA SE PRI MEN TOVA SE SLUCHVA VSEKI PAT


i treniraite cqloto tqlo,za da imate sila pri padane ,da poemete ,chast ot udara ,i nai veche vrata ,za da ne stane da si stroshite imenno nego
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот bikerider » Пон Авг 23, 2004 1:47 pm

[quote="axelmax"]
i treniraite cqloto tqlo,za da imate sila pri padane ,da poemete ,[size=167][b]chast ot udara [/b][/size],i [size=167][b]nai veche vrata[/b][/size] ,za da ne stane da si stroshite imenno nego
[/quote]


:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
:roll2::roll2::roll2::roll2::roll2:
:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

ох, майчице мила...

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Dani » Вто Авг 24, 2004 10:04 am

[quote="uha_rampage"]


5. Броня за трупа

[/quote]

На това не му ли се викаше ковчег?!?!?!:dunno:
I'd like mornings better if they started later!
Dani
 
Мнения: 192
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Вто Май 18, 2004 11:33 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот axelmax » Вто Авг 24, 2004 1:01 pm

@baikare -asto ti e tolkova neponqtno ,tova koeto pisha za vrata

ste se argumentiram :

karam az sto gode barzo, pri koeto prednata guma se zakopava v edna dupka,zadnicata se vdiga i az si skacham ot koleloto ama krakara mi se zakachat v kormiloto ,i padam na race ama racete nemogat da mi izdarjat tejesta i inerciqta na tqlloto ,i prakticheski tejesta ,se poema ot glavata i vrata ,koito izdarja ,blagodarenie na trenirovki koito beh pravil v nedalechnoto minalo
;)
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот Victor » Вто Авг 24, 2004 2:08 pm

Oх това трябва да е боляло.Но все пак за протекторите каде има???
Абе секви ги има !
България не ме обича,
а аз съм ебати пича !
Victor
 
Мнения: 483
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Юни 23, 2004 9:47 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Victor » Вто Авг 24, 2004 2:42 pm

:confused:
Абе секви ги има !
България не ме обича,
а аз съм ебати пича !
Victor
 
Мнения: 483
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Юни 23, 2004 9:47 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот RaveUnit » Вто Авг 24, 2004 6:45 pm

Хората са различни. Мога да си играя да правя класификации по този или онзи признак, за този конкретен случай няма да ми се наложи.
До сега съм виждал и карал с точно 2 основни вида хора:
[list]
[*]А.Които могат да падат
[*]Б.Които не могат да падат
[/list]

Обучението в падане или по-точно в поемане на удара най-добре става при професионален учител (различните бойни изкуства).
Група А прехвърля удара на крайниците, нараняванията по трупа най-често са одрасквания или нанизвания на нещо, нараняванията по главата, врата, горната част на гръбнака са рядкост. В зависимост от теглото и конкретния случай трудно защитуемите (баси думата) и съответно най-страдащи зони са китките и глезените, следват колена и лакти.
Група Б не прехвърля удара и пораженията са в зоната на удара, при нас по-страшните падания са с пирует и зоната на удара обикновено е главата, горната част на *гърба*, гърдите.

Моля поста ми да не бъде тълкуван в смисъл такъв: аз мога да падам и винаги ще си удрям лактите - аз не мога да падам и винаги ще си удрям лицето. По-скоро става въпрос за най-голяма вероятност, предположение базирано на досегашните травми които съм виждал.

Victor - препоръката ми за теб е: ако не си тренирал никакъв спорт с падания в него, наблегни на шлем и броня в смисъл нека те да са ти скъпата екипировка а корите да са по-обикновени. Ако си тренирал нещо - обратното.

***бях написал врата вместо гърба, тъпо.
Човекът с косачката 37OH55V O773H \../{o.O}..l. Гот ми е сред тия идиопати в тая идиокрация
RaveUnit
 
Мнения: 798
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 8:28 pm

Мнениеот Victor » Сря Авг 25, 2004 6:52 am

Наистина мъдро :bowdown:.Ще хвана да помися наистина за това!Мерси.
Абе секви ги има !
България не ме обича,
а аз съм ебати пича !
Victor
 
Мнения: 483
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Юни 23, 2004 9:47 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Drummer » Пет Авг 27, 2004 2:00 pm

Така и така има тема... какви ръкавици ще ми препоръчате да си взема и откъде? Интересуват ме тези, който нямат пръсти или да са наполовина. Нещо в рамките на приемливите цени.
Мерси.
Drummer
 
Мнения: 38
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 1:55 pm

Мнениеот bikerider » Пет Авг 27, 2004 2:47 pm

[quote="RaveUnit"]

Хората са различни. Мога да си играя да правя класификации по този или онзи признак, за този конкретен случай няма да ми се наложи.
До сега съм виждал и карал с точно 2 основни вида хора:
[list]
[*]А.Които могат да падат
[*]Б.Които не могат да падат
[/list]

Обучението в падане или по-точно в поемане на удара най-добре става при професионален учител (различните бойни изкуства).
Група А прехвърля удара на крайниците, нараняванията по трупа най-често са одрасквания или нанизвания на нещо, нараняванията по главата, врата, горната част на гръбнака са рядкост. В зависимост от теглото и конкретния случай трудно защитуемите (баси думата) и съответно най-страдащи зони са китките и глезените, следват колена и лакти.
Група Б не прехвърля удара и пораженията са в зоната на удара, при нас по-страшните падания са с пирует и зоната на удара обикновено е главата, горната част на *гърба*, гърдите.

Моля поста ми да не бъде тълкуван в смисъл такъв: аз мога да падам и винаги ще си удрям лактите - аз не мога да падам и винаги ще си удрям лицето. По-скоро става въпрос за най-голяма вероятност, предположение базирано на досегашните травми които съм виждал.

Victor - препоръката ми за теб е: ако не си тренирал никакъв спорт с падания в него, наблегни на шлем и броня в смисъл нека те да са ти скъпата екипировка а корите да са по-обикновени. Ако си тренирал нещо - обратното.

***бях написал врата вместо гърба, тъпо.
[/quote]


Само едно уточнение - аз не бих правил такива смели изводи за паданията при каране на база паданията при бойни изкуства.
Все пак говорим за голяма скорост и доста по-силни удари.
Ако те ритнат и паднеш на глава, пораженията ще са далеч по-малки (най-много комоцио) отколкото ако паднеш на глава при скорост (резултата може да е дори фатален).

Та за мен при всички положения и да можеш и да не можеш да падаш, качествените протектори за тялото и шлема са приоритет.

Edit: освен това времето за реакция при каране (особено спускане) е минимално, да не кажа никакво (говоря за непредвидени падания). Виждал съм доста опитни карачи да падат като талпи и да си изкарват въздуха.

Та парите вложени в протектори се изплащат още на първото падане. Колкото по-хубави протектори - толкова по-добре.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот PzNike » Пет Авг 27, 2004 4:12 pm

@Drummer

"Приемлива цена" е разтегливо понятие :D
За мен приемливи са цените на Драг-ските ръкавици, за други на ръкавиците на 661.
Ръкавиците на Драг може да погледнеш тук:
[url]http://www.mtb-bg.com/reklama/velomania_newproducts_archive09.htm[/url]
или тук:
[url]http://e-shop.screambikes.tobulgaria.info/default.php?cPath=23_71[/url]
Препоръчвам ти тези:
[img]http://www.mtb-bg.com/reklama/velomania_gloves_DRAG_FR.jpg[/img]
Не съм ги пробвал, но съм ги разглеждал и изглеждат добре като за цената си. Аз лично мисля да си взема такива след като изтормозя сегашните си (най-обикновени).
Има ги в магазините на Веломания, а понякога и в Метро, но модела май се търси и от време на време изчезва.
Ако искаш нещо по-скъпо ще трябва да те ориентират други :)
Achtung Panzer!
PzNike
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Пет Мар 19, 2004 1:41 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Victor » Пет Авг 27, 2004 6:22 pm

Аз си взех пълни пръсти на Scott много са добри малко са по топли не предлагат добро проветрение НО са много по удобни,здрави и дори по красиви(по мое мнение от половинките)моите ги взех от Иван за 55 лв и не съжелявам.Ако искаш имаше безброи Scott-ове там половинки и то много красиви ако искаш 661 ще трябва да почакаш да докарат в BAS.Но този модел на Drag също горещо ти го препотъчвам заради предпазителите и проветряването.
Абе секви ги има !
България не ме обича,
а аз съм ебати пича !
Victor
 
Мнения: 483
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Юни 23, 2004 9:47 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот AgentOrange » Пет Авг 27, 2004 6:43 pm

[quote="RaveUnit"]


[list]
[*]А.Които могат да падат
[*]Б.Които не могат да падат
[/list]

Група А прехвърля удара на крайниците, нараняванията по трупа най-често са одрасквания или нанизвания на нещо, нараняванията по главата, врата, горната част на гръбнака са рядкост. В зависимост от теглото и конкретния случай трудно защитуемите (баси думата) и съответно най-страдащи зони са китките и глезените, следват колена и лакти.
Група Б не прехвърля удара и пораженията са в зоната на удара, при нас по-страшните падания са с пирует и зоната на удара обикновено е главата, горната част на *гърба*, гърдите.
[/quote]


Поемането на удара с крайниците е МНОГО лош вариант, не бих го окачествил като добро умение да се пада. Не знам дали имаш представа какви ядове можеш да береш от травми на китки, глезени и колена. Без дори една от тези стави на практика ставаш инвалид. Умението да се пада при планинското колоездене се изразява най-вече в способността да поемеш енергията от удара с колкото се може по-голяма част от тялото си чрез претъркалване с прибрани крайници. Извъртането на тялото за да се "инициализира" претъркалването трябва да започне още във въздуха, за което обаче е необходим добър инстинкт и все пак някакво време за реакция. Не винаги се получава, и обикновено си сваляш доста кожа, но поне си опазваш кокалите и ставите. До колкото знам това е основната техника при падане, която се преподава в школите по бойни изкуства; щом говориш за такива, би трябвало да си наясно. Приземяване върху някой от крайниците почти сигурно води до контузия или счупване.
Аватар
AgentOrange
 
Мнения: 552
Рейтинг: 1965
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:52 pm

Следваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта