Източнородопска Байкария

Това е старият форум "Мероприятия" в който ще намерите повечето теми за състезания, организирани карания и интересни индивидуални карания, публикувани преди 2011 г.

Мнениеот Waldemar » Пон Май 09, 2005 9:06 am

Не само гората беше яка :spin:, Всичко беше супер, рядко се случват толкова добри карания по толкова интересни места.
100% Bill Gates Free
Аватар
Waldemar
 
Мнения: 170
Рейтинг: 1489
Регистриран на: Сря Май 14, 2003 1:49 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот halcor » Пон Май 09, 2005 9:34 am

БАХТИ ЯКИЯ ТРИП!
:)
Много ясно, че другия път - пак. Даунхилърите - изпускате, изпускатеее :)
:beer:
Аватар
halcor
 
Мнения: 1241
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 24, 2002 12:54 pm
Местоположение: Sofia

Мнениеот Arkaim » Пон Май 09, 2005 11:46 am

Ще може ли да качите снимки....;)

Не ви ли валя дъжда? В Пловдив през цялото време валя:uhh:
Arkaim ot moreto
Arkaim
 
Мнения: 179
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Мар 23, 2003 8:39 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Harka » Пон Май 09, 2005 11:46 am

[quote="БайКария"]

Pri men ima nqkolko zabraveni neshta, sred koito kaska, butilka,zelen dyzdobran, cherno qke, flanela sys zylta qka kakto i nqkoi po-drebni neshta. Ako nqkoi se seshta - da se obazhda!
[/quote]

Черен несесер Vogue?
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот nnmlss » Пон Май 09, 2005 11:59 am

[quote="Arkaim"]

Ще може ли да качите снимки....;)

Не ви ли валя дъжда? В Пловдив през цялото време валя:uhh:
[/quote]


Дъжд валя доста, особено в събота, но за мен той си беше част от удоволствието.:hbang2: Снимки има, в сряда на баба яга след 7 часа вечерта ще ги гледаме ;)
nnmlss
 
Мнения: 48
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Чет Юли 01, 2004 9:50 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот hri100 » Пон Май 09, 2005 12:38 pm

Невероятно изживяване беше тази Байкария- x-treme, откривателство, предизвикателства, страхотно разнообразие от терени, време, история, позитивно мислещи свободни хора- поздравления за всичко това на организаторите и на всички участници в това преживяване.
...
Каската ако е синя, леко пукната до сребриста бутилка от водка, да стои при Васко, тъкмо повод пак да се видим по баирите.
hri100
 
Мнения: 12
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юни 15, 2004 12:21 pm

Мнениеот lechuga » Пон Май 09, 2005 12:47 pm

[quote="Harka"]
Черен несесер Vogue?
[/quote]

Торбичка с чорапки ;)(несесера обиколи рейса:D)
Don't worry, be happy!
Аватар
lechuga
 
Мнения: 413
Рейтинг: 1725
Регистриран на: Вто Фев 24, 2004 5:04 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот mih » Пон Май 09, 2005 2:51 pm

абе, много беше яко, сега ми е някво тъпо и празно... :xx(::V:
Революция в главата!
Аватар
mih
 
Мнения: 2759
Рейтинг: 1897
Регистриран на: Чет Юни 26, 2003 11:08 am
Местоположение: MontReality, Canada

Мнениеот lechuga » Пон Май 09, 2005 2:56 pm

[quote="mih"]

абе, много беше яко, сега ми е някво тъпо и празно... :xx(::V:
[/quote]

И на теб ли:indiffe:
Don't worry, be happy!
Аватар
lechuga
 
Мнения: 413
Рейтинг: 1725
Регистриран на: Вто Фев 24, 2004 5:04 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот halcor » Пон Май 09, 2005 3:13 pm

Мда, за съжаление това е махмурлука след подобни яки изживявания и още няма измислена зелева чорба :(
Аватар
halcor
 
Мнения: 1241
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 24, 2002 12:54 pm
Местоположение: Sofia

Мнениеот r2d2 » Пон Май 09, 2005 4:12 pm

Несесера е у мен и ще го нося в Сряда на Баба Яга след 19 часа.
Някой-нещо за жълта тенджера без капак и черпак?
Или пък онова куче не го е докопало пак все пак?

[quote="Harka"]

[quote="БайКария"]

Pri men ima nqkolko zabraveni neshta, sred koito kaska, butilka,zelen dyzdobran, cherno qke, flanela sys zylta qka kakto i nqkoi po-drebni neshta. Ako nqkoi se seshta - da se obazhda!
[/quote]

Черен несесер Vogue?
[/quote]
The most vulgar character of all time.
They beeped out every single word he said ...
Аватар
r2d2
 
Мнения: 167
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Чет Мар 17, 2005 2:06 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот mih » Пон Май 09, 2005 4:19 pm

хохо, а онова куче беше по-хитро и от лешоядите в небето - ската си всичко в гората да си го папа по-късно...
пък вие си мислете, че сме почиствали след себе си... :D:D аз например като примерен трупоядец си оставих чинията пълна с агнешки остатъци и на сутринта само я преплакнах - беше старателно облизана :^:
Революция в главата!
Аватар
mih
 
Мнения: 2759
Рейтинг: 1897
Регистриран на: Чет Юни 26, 2003 11:08 am
Местоположение: MontReality, Canada

Мнениеот Admin » Пон Май 09, 2005 5:05 pm

Значи да кажа за сряда...ще приготвя няколко диска, записани със снимките, които аз съм правил. Както стана ясно, там на място също ще записваме дискове, но все пак искам да помоля тези, които искат да им запиша диск със снимките, да ми пратят един РМ или мейл на [email protected], за да знам, че ще ми донесат диск и да го запиша предварително (докъдето ми стигнат дисковете;)). Само че, тъй като нямам поточна линия за запис на дискове, ще съм благодарен ако се организирате по групички, т.е. да запиша по един диск за всяка групичка и вие после да си го разпространявате допълнително ;)
И последно...ако някой е направил снимка/и, с които смята да кандидатства за "Снимка на седмицата", да се погрижи въпросните фотографии да не стават достояние на широката публика, тъй като в тази секция публикуваме само снимки, които не са побликувани другаде ;) И да ми ги прати на мейла, за да мога максимално бързо да отговоря дали ще ги пазя за тази рубрика или да ги "освободя" за публикуване :D
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот varna » Вто Май 10, 2005 3:09 am

Privet ot varnenskata grupa! Evala i pozdravleniq za organizatorite-prejivqvaneto beshe strahotno. Mnogo pyt bihme, ama si struvashe.Idvash- pe4elish, ne idvash-ne samo ne pe4eli6, no i mnogo gubish.
4ekame Zapadni Rodopi!!!
Pri men vse pak ostana edno kan4e-golqmo "555"-nqkoj ako si go tyrsi- da znae, 4e e u Varna!
Pozdravi!
A az da popitam- nie kak moje da razgledame snimkite?6te bydat li ka4eni nqkyde na po-ob6todostypno mqsto?
varna
 
Мнения: 1
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Май 10, 2005 2:51 am

Мнениеот Martyh » Вто Май 10, 2005 7:02 pm

Prejivqvaneto be6e perfektno,organizaciqta be6e na nivo!
Bravo!
Trqbva da ima pove4e takiva meropriatiq!
Аватар
Martyh
 
Мнения: 116
Рейтинг: 1233
Регистриран на: Вто Сеп 14, 2004 11:48 am
Местоположение: Bulgaria СТАРА ЗАГОРА

Мнениеот БайКария » Сря Май 11, 2005 12:13 pm

[color=maroon] БАЙКАРИЯ благодари на всички участвали във велопрехода из Източна Родопа за присъствието им и за съвестното отношение към природата и културните забележителности в онзи красив край на нашата родина, който с нежелание напуснахме в неделя.

Приканваме участниците в Източнородопската Байкария да изразят мнението си във форума на MTB-bg.com за това, доколко преминатия от всички нас маршрут е пригоден за колоездене и как може да бъде разнообразен и дообогатен. Все пак, това е една от основните идеи на трансродопското каране[/color]
Аватар
БайКария
 
Мнения: 286
Рейтинг: 1955
Регистриран на: Пет Мар 18, 2005 10:35 pm

Мнениеот roshaw » Сря Май 11, 2005 3:04 pm

[quote="БайКария"]

[color=maroon] БАЙКАРИЯ благодари на всички:spin: [/color]
[/quote]


"Всички" благодари на БАЙКАРИЯ:D, за организацията и спирките с бирата:beer:!!

Мани другото ами едвам се прибрах в неделя:V:, че последните километри до Хасково вече едва ме държаха краката:bawling:(не съм карал толкова никога), та се наложи да побутам таратайката. В този смисъл искам да благодаря на компанията от Стара Загора, че ме изтърпяха "почти" до Хасково(и аз да бях и аз накрая щях да побързам:angel2:)!!
Иначе, както казаха и някои други преди мен, като се огледах в понеделник сутринта из Хасково
единственото, което виждях бяха сиви лица:xx(: на хора които не знаят какъв купон са изтървали(а и никога няма да разберат)!! :drunk:
Майната му на т'ва!!
Аз лично за маршрута нищо не мога да кажа, 'щото за пръв път карах по баири колело(иначе ми хареса много), но по-интересното е кога ще е следващото такова събитие организирано от вас???:confused::angel2:
Следващия път, ако идвам(което е почти сигурно), ще се постарая да взема моята китара и да я разглобим от песни и танци(освен когато спя):drunk::crazy:!!

P.S. А да имам и въпрос към АДМИН-а......
Тия снимки няма ли да ги качите някъде, щото разни като мен няма как да дойдат да ги видят в София:confused:
Изображение
Аватар
roshaw
 
Мнения: 51
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пет Фев 11, 2005 5:42 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот psychoiho » Сря Май 11, 2005 3:24 pm

Разбрах че е имало хора със GPS-и, ще пуснете ли един трак да видим откъде сте минали?
psychoiho
 
Мнения: 19
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Апр 04, 2005 1:19 pm

Мнениеот halcor » Сря Май 11, 2005 3:39 pm

И другите "всички" благодарят на Байкария за чудесната организация, за която нямам забележки :)

Ами факта, че всички минаха успешно целия маршрут би трябвало да говори, че си е съвсем пригоден за колоездене. А и не съм чул за някой недоволен досега.

За разнообразяване и обогатяване може да се изкаже някой, който познава района, в който се кара. Принципно с карта и компас и като се знаят точките на лагеруване могат да се правят вариации и после преминалите през нестандартния път могат да споделят откъде/как са минали и това съответно отива в базата данни за другия път :)


Призовавам участниците да вземат предвид СЕРИОЗНО следните неща:

- задължителни неща в раницата за колоездене (да, може да е банално, но ми се струва достатъчно важно за да го повторя): [color=red]6грами, машинка за верига[/color] (аз скъсах верига по средата на нищото, карах по немаркирана вариация от пътя и нямаше никой зад мен), [color=red]вътрешна гума[/color] (ако сте с безкамерни гуми - две, в случай, че се нарежат брутално и двете ви гуми :D), [color=red]лепенки, лепило, помпа, дъждобран[/color] (аз си раздадох и 2та дъждобрана, де, беше ми по-комфортно без, но потребителите им са щастливи :)), [color=red]пуловер[/color] (случва се да се стъмни, да стане хладно), [color=red]челник[/color] (след ебати късмета на пукане на гуми и минаване по по-дългия път пристигнахме по тъмно 2ма с 1 челник), [color=red]вода, сандвичи, многофункционално ножче[/color].

- умения за елементарни ремонти (притягане на спирачки, смяна на гума)

- колело, което познавате и в което имате доверите (съвсем не е задължително да е за ххх лева (но е задължително да не е cross с двойно окачване от метро :D))


Един вид, не се ебавайте с планината, а я приемете сериозно и тя ще ви се отплати подобаващо, макар и от време на време да обича да си прави лоши шеги :)


И наистина много се кефя, че такава голяма група хора се оказахме съвестни и грам боклук не оставихме. Щото ми се е случвало да ми стане крайно тъпо като съм виждал консервна кутия на забутано било в Пирин. Някои туристи просто не заслужават планината като нямат елементарно уважение към нея.

Айде, тъй като гледам часа скоро ще се видим live на по :beer::beer::beer::beer:
Аватар
halcor
 
Мнения: 1241
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 24, 2002 12:54 pm
Местоположение: Sofia

Мнениеот Admin » Сря Май 11, 2005 4:23 pm

[quote="roshaw"]
P.S. А да имам и въпрос към АДМИН-а......
Тия снимки няма ли да ги качите някъде, щото разни като мен няма как да дойдат да ги видят в София:confused:
[/quote]


Принципът за снимките е следният:
Скоро ще има статия и голяма галерия, посветени на Байкарията. Там ще са най-добрите снимки - и мои, и други, до които успея да се докопам.
Оттам нататък всеки, който иска и може, си качва снимките, които е правил някъде в нета и дава връзка към тях в тази тема. Аз няма как и къде да кача толкова много снимки ;) Затова в сайта ще са само най-добрите. А най-най-добрите ще са в "Снимка на седмицата", като някои от тях ще се появят по-късно през годината. :)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот Martyh » Сря Май 11, 2005 8:50 pm

Мани другото ами едвам се прибрах в неделя:V:, че последните километри до Хасково вече едва ме държаха краката:bawling:(не съм карал толкова никога), та се наложи да побутам таратайката. В този смисъл искам да благодаря на компанията от Стара Загора, че ме изтърпяха "почти" до Хасково(и аз да бях и аз накрая щях да побързам:angel2:)!!
Mersi za komplimenta,ama nakraq malko drapnah predi vlizane v Haskovo i daje nemojahme da si kajem 4ao,no barzahme da hvanem avtobus,a i men me hvana ne6to trapkata da karam1!ako ne be6e kolegata sigurno 6tqh da si hodq doStZ na hod!
Аватар
Martyh
 
Мнения: 116
Рейтинг: 1233
Регистриран на: Вто Сеп 14, 2004 11:48 am
Местоположение: Bulgaria СТАРА ЗАГОРА

Мнениеот Firebird » Чет Май 12, 2005 4:56 pm

Здравейте!
Като се върнах от Родопите, още в понеделника ме нагърчиха яко с работа и чак снощи се освестих да пиша.
Написах едно общо писмо за чудесата, които преживях на Родопите показани през моя поглед, което изпратих на някои от моите приятелите и реших, че и така и така съм си направил труда да го напиша, поне мога да споделя впечатленията ми от Байкарията с хората, които по една или друга причина не успяха да дойдат.

Бяхме общо 66 човека по списък на колелета от цяла България (най-вече от София) + около 15 човека, които бяха пеша и микробусчетата ги караха от точка до точка в планината, но лагеруваха с нас. Изненада ме факта, че имаше доста момичета, може би около 1/3 от всички участници. Три дни каране с нощувки на палатки, четвъртия ден прибиране. Всички останаха много доволни. Имаше предвидени специални микробусчета, които всеки ден караха основния багаж на хората до местата за лагеруване - палатки, спални чували, шалтета, раници с дрехи и храна и други лични вещи. Начи на първия ден рано сутринта ние от София се замъкнахме с велосипедите и багажа пред стадион Васил Левски и се почна едно голямо разглобяване и нареждане в автобусите и микробусите. Забавихме се, тъй като багажното отделение на автобуса се оказа ниско, но все пак организаторите нямаха много опит с толкова големи групи. Раздадоха ни географски карти принтирани на листи формат А4 - 3 листа с карти за всеки от дните каране + един лист с текстово описание на маршрутите и друга информация.
Пристигнахме по живо по здраво в едно село Комунига. Там се присъединиха към нас и други хора - от Варна, от Пловдив, от Стара Загора и др. градове. Като цяло колективът от "педал-будали" се оказа доста задружен и приятен. Отначало заваля един дъжд за половин час, но ние се скрихме под един навес и почти не ни валя вече цели два дни, чак на третия ден каране се измокрихме. Та първия ден беше много приятно и сравнително леко - 26 км почти изцяло само по планински пътечки.
В Родопите селата са много нагъсто. Източните Родопи са може би най-гъсто населената област в цяла България - има селца навсякъде през 2-3 километра. Там населението е основно турско, но затова човек не може да остане жаден, защото мюсюлманите имат някакво поверие, че като направят чешма, им се опрощавали от Аллах някакви грехове.
Минахме през една пещера "Утробата", за която интересното е, че в точно определен ден от годината Слънцето огрява в нея и в която древните траки си били правили оргии :)) После вечерта паднаха големи шеги с тези оргии... Там до тая утроба имаше едни вулканични скали, имах чувството, че се намирам на Марс. И гледам аз една маркировъчна лентичка точно пред тези скали (с оранжеви лентички бяха маркирани някои от основните места, на които човек може да се заблуди). Нямаше никой с мен и си мислех, че пътят продължава напред. Да ама не. И тръгвам аз надолу по тези скали. То стана толкова стръмно, че дори и без колелото беше трудно да се премине. Държа аз колелото за задната гума да виси надолу и се опитвам да слизам. Добре, че съм се занимавал малко със спортно катерене, иначе нямаше да се измъкна от там. Най-ме е яд, че там някъде ми се откърти огледалцето на колелото, но не ми се връщаше нагоре по скалите да го търся, пък и кой ли ме кара да си вземам огледалото в планината. Хвърлих аз раницата надолу да не ми пречи, тя пък се изтърколи много далеч. Най-накрая се добрах до нея и гледам отгоре хората минават по друг път. Свиркам им аз и се оказа, че съм се объркал и не е трябвало да слизам. Ей, едвам го извлачих носейки го на рамо до горе.
Първата вечер нощувахме на една поляна в село Крушка. В селата, през които имахме имаше средно по 20-30 къщи с по 3-4 бабички и дядовци в тях.
Аз щях да нощувам сам в палатката, но вечерта дойде едно момче от Крумовград/Хасково/Пловдив - Ростислав (roshaw), да търси къде да спи. Там на поляната имаше огньове, лафове, песни... За първи път си използвах палатката.
На втория ден отпрашихме по едни много екстремни пътечки, може би най-хубавите, по които съм карал. Супер надолу, супер тесни с камъни на места, с пресичане на рекичка от време на време, много бутане нагоре и носене там, където е много наклонено настрани и не може да се мине карайки. Хората много пукаха гуми на едни тръни, но аз се разминах без нито едно спукване. След едно доста трудно изкачване, последва едно голямо спускане може би 10-тина км по асфалт (по хасфалта, батей) към Кърджали. По такива пътища човек развива скорост от 40-50 км/ч без да върти, само на спирачки. Там баш на центъра в града до пазаря има едно кръгово движение с един кръг като островче - там се изтъпанчихме по средата всичките бронирани байкари и смаяхме всичкото циганин. Бавихме се доста да ядем и да почиваме. След това минахме през една местност до Кърджали, която се нарича "Каменната сватба" и много ми хареса - представлява в средата 2 големи високи бели като скали една до друга, но съставени от много рохкав чисто бял камък подобен на вар - те представляваха младоженците, а около тях други по-малки и по-кръгли скали от същия материал, които представляваха един вид гостите на сватбата. След още известно каране групата се раздели на 2 - аз и още двама фена минахме по по-тарикатски маршрут към Перперикон без никакво носене, докато по-голямата част от хората минаха по предварително планирания маршрут. С тарикатчетата Любо и Роши пристигнахме твърде рано на Перперикон и не знаехме къде точно ще е лагера. За целия втори ден аз извъртях към 35 км. Изгорях, естествено, по ръцете и рамената въпреки плажното масло фактор 4, но просто трябваше в един момент по средата на деня да се измия на една чешма от потта, а с потта и плажното масло измих... Та обаждам се аз на един от четиримата организатори по мобилния да го питам аджаба къде ще лагеруваме и той ми обясни. Скрихме си возилата там в едни храсти и ги заключихме за всеки случай, че там имаше и много туристи да зяпат камъните, и тръгнахме пешачката нагоре баш към атракцията. Доколкото разбрах Перперикон представлява древни тракийски селища издълбани директно в камъка без почти никакви носени допълнително материали. Супер интересни са, защото са на много етажи и много от съоръженията не се знае за какво са били използвани. На мен едното ми приличаше на баня, понеже имаше разни улейчета по пода. Може и да е било обикновена канализация. Не съм чел нищо допълнително, историците трябва да знаят по-добре. Там на едни равни полянки във вид на етажчета си разпънахме палатките за втори път. Имаше отново огньове с песни и едене. На една чешма го ударихме на баня, омаскарихме на хората чешмата с нашите сапуни...
Имаше голямо разнообразие на всякакви велосипеди - като се почне от някакви стари трошки за 50 лева и се стигне до огромен Down Hill байк на DRAG, който за мое голямо щастие успях да покарам малко, за което съм безкрайно благодарен на собственика му Любо.
От където минехме, правихме оборот на селските лафки. Байкарите кръчмичка не пропускаха където имаше в по-големите села, как издържаха, не зная. Хората пиеха средно по 4-5 бири на ден. Имам чувството, че пиенето на бира се превръща в навик подобен на цигарите - не ти се пие, ама да не останеш по-назад от другите и да не те помислят за балък... Аз като изпия една бира, си усещам краката все едно имам закачени оловни плочи за тях. Пия по една бира на седмица максимум.
На третия ден в неделя вече стана страшно. Още от сутринта започна ту да вали, ту да спира - 10 минути вали, 10 минути не вали. Аз тамън си изтръскам палатката от водата да я напече Слънцето, и пак завали... Ей, прибрах я мокра най-накрая и тръгнахме. Точно тогаз си заваля яко и не спря чак до към 7 часа вечерта. Това беше за мен най-екстремния ден в живота ми. От Перперикон целта беше град Маджарово. Бяха казали, че преходът е с дължина 50 км, но аз за целия ден навъртях 76 км със всичките му премеждия, което е подобрение на досегашния ми рекорд с 11 км. До половината път положението беше под контрол - планински пътечки нагоре-надолу, селца - екстра. Хората с калници и дъждобрани уж бяха в по-изгодна позиция, но на един фен му видях дъждобрана така накъсан от клоните, че сигурно вече за нищо не става. Аз да се направя на по-печен не си взех калниците от къщи, но съжалих след това, защото не е приятно като караш предната гума да ти хвърля вода в лицето от локвите, а като се изправиш на педалите, целия ти задник да става в кал. Та стигнахме ние до една огромна бетонна язовирна стена на река Арда, което беше на 40-тия километър за деня. До там настроението беше на 6. След кратка почивка за снимки, хората имаха възможност да продължат по два различни маршрута, които се съединяваха пак на един голям железен мост на река Арда. Хората, които минаха по южната страна на реката, имаха възможност за момент да покарат по много интересен терен - като дюни, пясък и кал смесено, по които се оставяха супер следи от гумите. Който успееше да мине през този терен без да падне, се задръстваше тотално с кал, но после с две стискания на спирачите се оправяше. Последваха много красиви гледки. Та там на железния мост имах неблагоразумието да се съглася да изчакам трима от участниците да видели някаква тракийска гробница и да им пазя возилата. Ей, братче, час и двайсе съм ги чакал. През това време направо замръзнах на този дъжд, бях се измокрил целия до кости. Картата ми, която беше в джоба, вече за нищо не ставаше от влагата. Докато ги чаках, си измих цялостно колелото на една чешма, щот веригата вече хрускаше пясък, но май нямаше много файда, защото към края на деня колелото ми беше дори по-кално от преди измиването. Идват тримата фена съвсем небрежно без да бързат много, а аз вече бях започнал да се изнервям заради дъжда и студа, и продължаваме нататък по хасфалта през 3 села. Последва обещания "черен път" до Маджарово, който черен път всъщност се оказа път предназначен за асфалтиране, но с нахвърляни само камъни, чакъл и пясък по него, в които се караше адски трудно. Тъпите ми въртящи се превключвалки за скоростите вече почти не бачкаха. Карам аз на 6-ти заден диск от 7 възможни и вече като вземат да ми посвършват силиците, се набирах със всичка сила на тъпата врътка да превключа на 7-мия MegaRange. Направо си протърках ръкавиците, от смяна на скоростите. Което ми напомня да спомена, че според мен един от най-важните атрибути, които трябва да има човек при карането на велосипед, са ръкавиците, понеже при повечето по-леки падания първата реакция на човека (може би неправилна, не знам) е да се подпре на ръце. При едно от паданията ми едно камъче направо се беше забило в ръкавицата ми. Ако бях без, щеше да се е забило в кожата на дланта ми. За две години откакто го имам това колело, едва на байкарията разбрах точно какво означава да ти се изтъркат накладките на V-спирачките, понеже през голяма част от стръмните спускания по планинските терени се движех с търкаща се задна гума и въртяща се предна. Та изкачваме ние трима човека със сетни сили до гр. Маджарово и се дрънваме в тамошната кръчма целите мокри, кални, с джвакащи обувки и със стичащи се ручейчета от нас, и аз си викам, че всичко е свършило. Махам там каски, маски, протектори, изцедих си горнището на анцуга и сядам да си почина. Новината беше, че това не е всичко, приятели. Имало още 7 километра до поляната, на която ще разпъваме палатките. Ставам аз, викам, няма как, най-важното е да си разпъна палатката и да си сменя всички дрехи със сухи за да не се разболея, и тръгваме. Въртим 5 км нагоре по асфалта покрай едни красиви скали, после до въпросната "Чеверме поляна" беше супер кален 2 км черен път нагоре. После се оказа, че всъщност микробусчетата с багажа не могат да стигнат до поляната заради голямата кал и защото са много натоварени, и давай пак връщане в Маджарово. Там като авариен план използвахме полянката в близост една църква. На нанадолнището направо вече замръзнах, тъй като не се налагаше да въртим, и пристигам аз разгромен на полянката, хвърлям возилото и раницата и си разпънах палатката набързо без дори да й забивам колчетата. Вече след като се преоблякох със сухи дрехи и ми стана топличко, ми се подобри настроението. Аз си мислех, че съм си взел твърде много храна, но след едночасовата вечеря се оказа, че всичко е било точно. Имаше отново огньове, но хората бяха изморени и не им се купонясваше. Някои от тях бяха се отказали на средата на пътя и се бяха придвижили с микробусчетата до крайната цел, други си бяха намерили места за спане в Маджарово. Тая нощ спах като дърво.
За четвъртия ден беше предвидено само връщане. Напече готино Слънце, видяхме лешояди и орли в небето, снимахме се. Връщането беше малко туткаво, което мен лично ме изнерви, защото имах среща в София и се наложи да я отлагам 2 пъти. Бяхме в София в 7 часа вечерта.
В момента колелцето ми е в окаяно състояние. Предната вилка изобщо не хлътва и милиметър навътре, все едно изобщо няма амортисьори. Тъпите превключвалки за скоростите ще ги сменям с лостчета, няма начин, барабар със спирачките. Сигурно ще ми трябват няколкостотин лева за всичките тези неща, така че няма да стане този месец.
Като цяло останах с много добри спомени от цялото преживяване и есента ако нямам много за учене и ако стигне отпуската, съм пак там на BikeArea-2 в западните Родопи. Така като гледам по форума, всички, които бяха на 1, ще отидат и на 2.
Това е съвсем накратко от 4-те дни. Естествено съвсем различно е да се преживее...

Като цяло мероприятието беше много добре организирано и планирано, евала на момчетата за труда и старанието и за всичко, което ни дадоха безвъзмездно само за наше удоволствие.
Съветите ми към организаторите за подобрение на бъдещите подобни мероприятия са следните:
1) Маркировъчните лентички - според мен на повечето от местата не бяха поставени правилно. Примерно имаме кръстопът и оранжева лентичка е сложена точно на средата между двата пътя - не ставаше ясно точно по кой от двата пътя да се продължи, в такива случаи лентичката само даваше информация, че до момента сме на правилен път, но не и накъде да се продължи. На един кръстопът дори имаше 2 лентички в двете посоки. На третия ден от средата на маршрута до края не си спомням да имаше изобщо лентички и на няколко пъти щяхме да се отклоним от маршрута.
2) Транспортът от и до София - твърде много се бавихме, особено на връщане. Събирането в София беше в 6 часа сутринта, а реално не беше необходимо да е толкова рано, защото самото товарене започна след 7 часа доколкото си спомням. Всеки предпочита да спи или да си почива на някоя полянка, вместо да чака на някакъв паркинг.
3) Картите - част от маршрута го нямаше на картите, а местата не бяха съвсем без възможност за загубване. Също така текстовете бяха на латиница, а би било добре да са на кирилица.

Това е от мен.
"Nice guys are fine... but they always finish last."
(Mel Gibson - "Payback" movie)
Firebird
 
Мнения: 1
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Май 12, 2005 4:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Burlesk » Чет Май 12, 2005 4:59 pm

Привет от Пловдив и мррррси за спретнатата организация, за дружелюбната компания, за помощта и разбирането към един начинаещ, както и за възможността да усетя чара на запаленото кюмбе в селския хоремаг :D
Не за първи път се занасям към този дял на Родопите, но колелата и колоездачите привнесоха комай нова тръпка. Салют за първия път!;)
Моят несъществен иначе фотопринос може да се види на http://burlesk.bratcheda.org/p/vvv.php? ... rea_200505
Burlesk
 
Мнения: 1
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Май 12, 2005 10:49 am

Мнениеот mih » Чет Май 12, 2005 5:10 pm

- за маркировъчните лентички:

наистина лентичките на доста пъти бяха сложени твърде двусмислено - по средата на повечето кръстопъти, вярно леко към едната страна, но никога достатъчно категорично. слагайте ги директно от страната, в която се поема, а не по средата на кръстопътя, няма много смисъл иначе... спомням си, че направих забележка по време на карането, на която не се обърна внимание, но явно не съм само аз, на който не ставаше ясно.
а иначе имаше и кръстопъти, на които нямаше маркировка (добре, че калта показваше следите от гуми), както и на няколко пъти забелязах лентички на абсолютно абсурдни места, като например провесени на листа на дървета:bigeyes:...

- колкото до тръгването - наистина се забавихме излишно дълго, а и самото товарене се проточи неимоверно...
Революция в главата!
Аватар
mih
 
Мнения: 2759
Рейтинг: 1897
Регистриран на: Чет Юни 26, 2003 11:08 am
Местоположение: MontReality, Canada

Мнениеот lacho_m » Чет Май 12, 2005 5:29 pm

[quote="Firebird"]


... съм пак там на BikeArea-2 в западните Родопи. Така като гледам по форума, всички, които бяха на 1, ще отидат и на 2
[/quote]


Всъщност това беше Bikearea-2, да не забравяме и невероятното приключение от миналата година на връх Сютка.

Отново благодаря на организаторите, Васко, Боби, Жоро и Краси - шапка ви свалям за смелостта, за желанието и мерака с които организирахте мероприятието. Трябва да има повече такива изживявания в нашия МТВ живот, да може все повече желаещи да се запознаят с прелестните и чудни кътчета на България. Радва ме че тази година популярността на събитието нарастна, че имаше всякакви хора, такива които карат по "много" и други не "чак толкова много", хубаво е да виждаш как нещо около теб се развива и набира сили.

Колкото до трасето, беше повече от чудно, може би имам само две препоръки:
1. Речното корито от южната страна на Арда - предполагам че по някое време се наводнява и дали е удачно марширута да минава от там.
2. Удължаване на маршрута от Бял извор към Светослав през долината на реката която се пресича. Мястото е много красиво, с приятни скални форми и едно запустяло село. Надявам се хората които минаха с нас през въпросното място да дадат също мнение по въпроса.
Да бе мирно седяло, нищо не би видяло!
Аватар
lacho_m
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:52 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот lacho_m » Чет Май 12, 2005 5:38 pm

[quote="mih"]

- за маркировъчните лентички:

наистина лентичките на доста пъти бяха сложени твърде двусмислено - по средата на повечето кръстопъти, вярно леко към едната страна, но никога достатъчно категорично. слагайте ги директно от страната, в която се поема, а не по средата на кръстопътя, няма много смисъл иначе... спомням си, че направих забележка по време на карането, на която не се обърна внимание, но явно не съм само аз, на който не ставаше ясно.
а иначе имаше и кръстопъти, на които нямаше маркировка (добре, че калта показваше следите от гуми), както и на няколко пъти забелязах лентички на абсолютно абсурдни места, като например провесени на листа на дървета:bigeyes:...
[/quote]


Най добре е лентичките да се поставят на кръстопът по 2 или 3 (при наличието на такава възможност) така че да е недвусмислено ясно накъде е верият път. Също когато пътеката не е ясно очертана, да са по на често. Наистина имаше места където ориентира беше само следите на гуми, или пък търсенето на определени форми на релефа по картата, което все пак се иска малко повече опит.

[quote="mih"]


- колкото до тръгването - наистина се забавихме излишно дълго, а и самото товарене се проточи неимоверно...
[/quote]


Колкото до тръгването, при наличието на толкова много хора, то си беше ясно, че без мотане няма да се мине :beer:
Да бе мирно седяло, нищо не би видяло!
Аватар
lacho_m
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:52 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот mih » Чет Май 12, 2005 6:12 pm

колкото до тръгването :D - имах впредвид, че въпреки числеността ни се бавихме прекалено, или поне така ми се стори.
щом успях да закуся и дори да поспя в автобуса преди да тръгнем...:angel2:


едит: мисля си, че може би ако занапред има още един човек към организаторите нещата ще се движат по-бързо
Революция в главата!
Аватар
mih
 
Мнения: 2759
Рейтинг: 1897
Регистриран на: Чет Юни 26, 2003 11:08 am
Местоположение: MontReality, Canada

Мнениеот mih » Чет Май 12, 2005 6:22 pm

[quote="lacho_m"]
Удължаване на маршрута от Бял извор към Светослав през долината на реката която се пресича. Мястото е много красиво, с приятни скални форми и едно запустяло село. Надявам се хората които минаха с нас през въпросното място да дадат също мнение по въпроса.
[/quote]

ако това е долината, през която минахме заедно - наистина е супер! има една прекрасна рекичка за нееднократно прецапване (кара се спокойно в нея:bouncy:), както и едно нереално турско гробище:bigeyes:, определено беше една от най-интересните отсечки, за което ти благодаря, че ни води...
Революция в главата!
Аватар
mih
 
Мнения: 2759
Рейтинг: 1897
Регистриран на: Чет Юни 26, 2003 11:08 am
Местоположение: MontReality, Canada

Мнениеот mih » Чет Май 12, 2005 6:34 pm

[quote="Firebird"]

Здравейте!
Като се върнах от Родопите, още в понеделника ме нагърчиха яко с работа и чак снощи се освестих да пиша.
Написах едно общо писмо за чудесата, които преживях на Родопите показани през моя поглед, което изпратих на някои от моите приятелите и реших, че и така и така съм си направил труда да го напиша, поне мога да споделя :thumbu:впечатленията ми от Байкарията....
....
Това е от мен.
[/quote]

готин и доста пълен разказ!:thumbu:

"Хората с калници и дъждобрани уж бяха в по-изгодна позиция, но на един фен му видях дъждобрана така накъсан от клоните, че сигурно вече за нищо не става"

- а тоя фен май съм аз:)

колкото до бирата - е, попаднал си в такава групичка... аз пих само вечер (е, предимно де:D), при това само блага ракийца (браво на тъста на Емо, както и на душевните ичкийки на halcor!!!:o))

:smokin:
Революция в главата!
Аватар
mih
 
Мнения: 2759
Рейтинг: 1897
Регистриран на: Чет Юни 26, 2003 11:08 am
Местоположение: MontReality, Canada

Мнениеот lacho_m » Чет Май 12, 2005 6:40 pm

[quote="mih"]

[quote="lacho_m"]
Удължаване на маршрута от Бял извор към Светослав през долината на реката която се пресича. Мястото е много красиво, с приятни скални форми и едно запустяло село. Надявам се хората които минаха с нас през въпросното място да дадат също мнение по въпроса.
[/quote]

ако това е долината, през която минахме заедно - наистина е супер! има една прекрасна рекичка за нееднократно прецапване (кара се спокойно в нея:bouncy:), както и едно нереално турско гробище:bigeyes:, определено беше една от най-интересните отсечки, за което ти благодаря, че ни води...
[/quote]


Точно това е! :thumb:
Да бе мирно седяло, нищо не би видяло!
Аватар
lacho_m
 
Мнения: 737
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:52 am
Местоположение: Bulgaria

ПредишнаСледваща

Назад към Мероприятия - архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 36 госта