Хисариада: байк & SPA

Това е старият форум "Мероприятия" в който ще намерите повечето теми за състезания, организирани карания и интересни индивидуални карания, публикувани преди 2011 г.

Хисариада: байк & SPA

Мнениеот sergeh » Вто Ное 02, 2010 6:25 pm

Уважаеми съфорумци,

Календарът на събитията в сайта е към края си, а тези есенни дни са едни от най-приятните за каране. Следващият уикенд (6-7.11.2010 г.) също по метеорологични прогнози е обещаващо топъл и слънчев, затова е истинско престъпление да се пропускат такива възможности.

Ако все още нямате идея за една от последните слънчеви недели на тази година, ви каня да покараме заедно на 7.11.2010 г. в 10 ч. Изходният пункт е Хисаря - приятно градче с отлични условия за почивка, приятно прекарване, с интересни исторически забележителности, както в самия град, така и в региона (напр. Тракийският храм до с. Старосел).

Мястото е подходящо и за случаите, когато имате приятел/приятелка/съпруг/съпруга/деца, които не са толкова луди и запалени като вас - може да ги оставите да се плацикат до някой басейн или да се разхождат из града и хубавите му паркове, докато ние покараме по околните баири. Ако решите да дойдете от събота има достатъчно места за настаняване - ще прекарате един приятен уикенд.

По стечение на обстоятелствата обикалям региона в последните две години и се убедих в чудесните възможности, които има тук за практикуване на планинско колоездене.

Това не е организирано мероприятие - няма да има специално маркиран маршрут и организатори, а просто приятелска покана за желаещите да се насладят на един хубав есенен ден в планината. Предложеният маршрут е, по моя преценка, от ниво на сложност лек до среднонатоварващ, изцяло по горски пътища и не би трябвало да затрудни никой (с цената на малко бутане тук-там). Липсата на маркировка в никакъв случай не би трябвало да е проблем, тъй като възможностите за отклонение не са големи. Предлагам да покорим местния планински първенец - връх Карасиврия (малко над 1000 м. надморска височина, гр. Хисаря е на около 350 м. н. в.):
Изображение
Дължината на маршрута е 15-тина километра, в първата трета има няколко чешми, място за похапване, на самия връх също има широка поляна и къщичка с маси под хубава сянка. Не съм привърженик на екстремните и натоварващи карания, така че ако и вие имате такава нагласа за този ден, мисля че ще останете доволни. Ако се появят желаещи да се присъединят, мога да дам повече подробности, вкл. и GPS-следи. Любителите на гъбите да си носят по-големи раници - последните два уикенда събрах 20-тина килограма сърнели. Маршрутът може да се модифицира в движение според настроението, познавам региона достатъчно добре. Не се предвижда М.Ъ.Р.Д.А.Г.А.С.К.А.Р.Е.Н.Е. :D - почвата е песъчлива и няма да има кал.

До Хисаря се стига от Пловдив по пътя за Карлово, като по средата му се отклонявате за Калояново. Веднага след влизане в града изкачвате малко възвишение, в горната точка на което завивате наляво и карате все направо през прелеза, докато стигнете малко площадче с паметник (около 1-2 км). Изващите от север се отклоняват от пътя Карлово-Пловдив през с. Михилци за Хисаря, преминават през целия град и малко преди излизане (отляво ще видят старинната крепостна стена) е въпросното възвишение, където завиват надясно и следват указанията за стигане до паметника. Площадчето тук е подходящо за паркиране.
Изображение

Аз ще съм в 10 ч. до паметника и ще карам по маршрута, дори да не дойде никой - това за мен е обичайна практика, така че не се чудете дали мероприятието има шанс да се отложи при липса на интерес :D.

P.S. Искам да уточня, че нямам користни цели с тази покана - не живея в Хисаря, нямам хотел и познати хотелиери и единствената печалба, която искам да имам, са хубавите спомени на евентуалните участници :)
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско

Re: Хисариада: байк & SPA

Мнениеот sergeh » Вто Ное 02, 2010 8:51 pm

Допълнение: Гарата и автогарата на Хисаря се намират непосредствено до прелеза (единствен в града).
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско

Re: Хисариада: байк & SPA

Мнениеот shegadjiya » Вто Ное 02, 2010 9:32 pm

може ли GPS - следа, ако обичаш?
shegadjiya
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Май 09, 2010 11:19 am
Местоположение: София

Re: Хисариада: байк & SPA

Мнениеот abs » Вто Ное 02, 2010 10:02 pm

Звучи добре! :)
Ivtec - алтернативният багажник за велосипеди
Аватар
abs
 
Мнения: 424
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Чет Юни 01, 2006 9:17 am

Re: Хисариада: байк & SPA

Мнениеот tisho » Вто Ное 02, 2010 10:46 pm

Със сигурност всеки момент в Средна гора си струва, независимо дали някой предпочита "аграрене" или лежерно каране. Въпреки че някои хора "не признават" Средна гора, то това е поради простата причина, че не я познават. Интересното е, че тъкмо преди няколко минути се прибрах след среща с приятели и обсъждане точно каране в Средна гора. Е, каква по-добра възможност от вече сервираната ни? Аз лично ще направя каквото мога, че съм на плаващ график и често работя събота и неделя, за да дойда.

П.С.
Споменатата къщичка е заслон "Карасиврия" - уникално по архитектурните си характеристики съоръжение - стара зидария от камък и кал, две уютни помещения /малко занемарени, но предлагат лукса от покрив и печка в случай на някакви резки промени във времето/.
Аватар
tisho
 
Мнения: 622
Рейтинг: 1628
Регистриран на: Чет Авг 11, 2005 3:49 pm
Местоположение: U picku materinu

Re: Хисариада: байк & SPA

Мнениеот sergeh » Вто Ное 02, 2010 11:33 pm

shegadjiya написа:може ли GPS - следа, ако обичаш?


Макар, че тази година ходих 3 или 4 пъти до Карасиврия, нямам маршрута точно в тази конфигурация, в която го предлагам по-горе, тъй като има няколко варианта за качване и слизане. По тази причина GPS-следите са две. След като свалите файловете, махнете разширението .txt, за да остане само .gpx (форумът не позволява качване на .gpx файлове)
Прикачени файлове
Down.gpx.txt
(19.31 KiB) 613 пъти
Up.gpx.txt
(78.47 KiB) 540 пъти
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско

Re: Хисариада: байк & SPA

Мнениеот sergeh » Сря Ное 03, 2010 4:09 pm

Изображение
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско

Re: Хисариада: байк & SPA

Мнениеот GF » Сря Ное 03, 2010 5:45 pm

Препоръчай хубав басейн за придружителите.
GF
 
Мнения: 208
Рейтинг: 1375
Регистриран на: Пет Окт 15, 2010 9:37 am
Местоположение: Пловдив

Re: Хисариада: байк & SPA

Мнениеот sergeh » Сря Ное 03, 2010 5:57 pm

На първо четене - станцията на Военно-медицинска академия (ВМА) и хотел Аугуста, а срещу него е реновираната бивша база на ЦК, мисля, че сега се казва хотел "Хисаря", но да си призная, скоро не съм ходил лично.

На тази карта http://hisar.bg/map.html са отбелязани основните забележителности и хотели/комплекси в града.
Последна промяна sergeh на Сря Ное 03, 2010 6:10 pm, променена общо 2 пъти
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско

Re: Хисариада: байк & SPA

Мнениеот abs » Сря Ное 03, 2010 6:02 pm

Ако е за плуване - ВМА, ако е за плацикане - Аугуста ;)
Ivtec - алтернативният багажник за велосипеди
Аватар
abs
 
Мнения: 424
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Чет Юни 01, 2006 9:17 am

Re: Хисариада: байк & SPA

Мнениеот mover » Сря Ное 03, 2010 6:31 pm

Пресни данни от днес за ВМА:
Темп. вода 29 гр.; темп. въздух в басейна 26 гр.; темп. въздух навън 16гр. (13 часа), слънчево. Около 7-8 човека в басейна.
Билетче 4лв, не включва кърпи, така че си носете. Има добре оборудван фитнес за 5лв.
Цените са за външни посетители.
Цените за спане са много добри, май беше 44лв за апартамент и 32лв за стая с 2 легла. Телефон 0337 60201.

Обядвахме в Цезар на главното шосе: обедно меню: супа, 3 кебапчета (или 3 кюфтета/татарско/шишче/омлет) с гарн. и сладолед за 3,99лв.
Аватар
mover
 
Мнения: 398
Рейтинг: 1829
Регистриран на: Пон Апр 13, 2009 1:36 pm

Re: Хисариада: байк & SPA

Мнениеот shegadjiya » Сря Ное 03, 2010 10:27 pm

sergeh написа:
shegadjiya написа:може ли GPS - следа, ако обичаш?


Макар, че тази година ходих 3 или 4 пъти до Карасиврия, нямам маршрута точно в тази конфигурация, в която го предлагам по-горе, тъй като има няколко варианта за качване и слизане. По тази причина GPS-следите са две. След като свалите файловете, махнете разширението .txt, за да остане само .gpx (форумът не позволява качване на .gpx файлове)

благодаря за следата!
shegadjiya
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Май 09, 2010 11:19 am
Местоположение: София

Re: Хисариада: байк & SPA

Мнениеот Sky_Knight » Пет Ное 05, 2010 11:03 am

Страхотно предложение за този есенен уикенд! Плановете ми вече са финализирани и ще се кара в равнините, но определено ако времето го позволи може следващият уикенд да се организира. Бил съм няколко пъти в Хисаря и имам само и единствено положителни впечатления! Благодаря за поканата и дано се събере добра компания :agree: :beer:
?
Аватар
Sky_Knight
 
Мнения: 480
Рейтинг: 1849
Регистриран на: Вто Апр 13, 2004 9:39 am
Местоположение: София, България

Re: Хисариада: байк & SPA

Мнениеот GF » Съб Ное 06, 2010 9:45 am

+ 2
GF
 
Мнения: 208
Рейтинг: 1375
Регистриран на: Пет Окт 15, 2010 9:37 am
Местоположение: Пловдив

Re: Хисариада: байк & SPA

Мнениеот abs » Съб Ное 06, 2010 3:45 pm

sergeh, не тръгвай веднага по маршрута. Очаквай да се стоварят 3 буса народ. :) Предполагам, че може да се позамотаме с товаренето от Пловдив и евентуално да позакъснеем... :dontknow:
Ivtec - алтернативният багажник за велосипеди
Аватар
abs
 
Мнения: 424
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Чет Юни 01, 2006 9:17 am

Re: Хисариада: байк & SPA

Мнениеот Moosaka » Съб Ное 06, 2010 5:33 pm

+2
Аватар
Moosaka
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Окт 04, 2010 2:20 pm

Re: Хисариада: байк & SPA

Мнениеот sergeh » Съб Ное 06, 2010 6:08 pm

ОК, няма да тръгваме преди да са се изсипали поне 3 буса народ :D.

Малко информация от днес: минах по маршрута, без изкачването до Карасиврия и направих малко снимки (не особено качествени, с GSM).

Мястото на тръгване е това, на прощадчето и наоколо има достатъчно пространство за паркиране:

Изображение

На един стълб има табела, която показва правилната посока - сигурно е там от поне 25 г.

Изображение

Избрал съм вариант за началото една пътека, която върви по десния бряг на дере с малко поточе или на 10-тина метра в съседната борова гора, но не се отклонява от поточето, докато не стигне до това място, подходящо за първата почивка:

Изображение

От там пресичаме поточето и изкачваме левия склон на дерето, като излизаме на това просторно място:

Изображение

От там нататък следва изкачването по добре утъпкан път (което не значи, че не е стръмничък) до Карасиврия. Не ми се търси сега снимка на поляната под върха, предлагам да я видим лично утре :lol:.

Спускането повтаря малко от изкачването, но продължава по полупът, полупътека, която в началото е с коловози (200 м), добре затрупани с шума. По-надолу тя става камениста и нападалите листа могат да изненадат някой със скрит камък, затова трябва да бъдем внимателни. Има и 1-2 участъка, който са по-стръмни и каменисти, но са кратки.

В прикачените GPS-следи (махнете .txt преди да ги ползвате) съм орязал точките до 500, за да могат да са съвместими с максимум устройства. Ако някой иска да види маршрута в по-реален вариант, може да зареди .kml файла в Google Earth и като "разгъне" всички плюсчета пред имато Hisariada трябва да натисне бутончето Play в долния десен ъгъл на тази илюстрация:
Изображение
Прикачени файлове
Hisariada.kml.txt
(38.05 KiB) 512 пъти
Hisariada.gpx.txt
(54.63 KiB) 490 пъти
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско

Re: Хисариада: байк & SPA

Мнениеот mover » Съб Ное 06, 2010 6:52 pm

abs написа:sergeh, Очаквай да се стоварят 3 буса народ...


Светулките също стягаме нашия "бус".

Ако има някой без място, да свирка, докато все още се планираме.
Предлагам да си вземем бански+кърпа, че басейнът ВМА работи до 18:00.

До утре!
Аватар
mover
 
Мнения: 398
Рейтинг: 1829
Регистриран на: Пон Апр 13, 2009 1:36 pm

Re: Хисариада: байк & SPA

Мнениеот did » Съб Ное 06, 2010 8:49 pm

Аз отпадам от колоезденето. Ще пощъкам с децата и жената над Старосел, че е грях да ги оставя в това хубаво време в Пловдив. Може и някъде да се засечем ;)

:beer:
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Хисариада: байк & SPA

Мнениеот sergeh » Съб Ное 06, 2010 9:34 pm

Над Старосел (близо) има две интересни забележителности - винарската изба и тракийската гробница. И двете заслужават да се посетят (ако не сте ходили, де). По-далеч е Белокамене (9 км от гробницата по макаданов път, но става и за кола) - приятно местенце, има и басейн.

Иначе, предната седмица точно в началото на маршрута ни, има малка полянка с поточе и чешма - там две семейства си бяха опънали одеала и си правеха пикник. При стегнато каране, без да се качваш до върха (по моя днешен маршрут) имаш 2 часа "отсъствие" от семейството - това е компромисен вариант, за информация :eyebrow:
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско

Re: Хисариада: байк & SPA

Мнениеот abs » Съб Ное 06, 2010 11:39 pm

mover, вашият бус е един от трите. Надявам се да знаете за часа и мястото на срещата :lol:
Ivtec - алтернативният багажник за велосипеди
Аватар
abs
 
Мнения: 424
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Чет Юни 01, 2006 9:17 am

Re: Хисариада: байк & SPA

Мнениеот sergeh » Нед Ное 07, 2010 7:19 pm

Хубав ден беше за планинско колоездене (както навремето казваше един депутат: "Това беше хубав ден за българската демокрация) :D

Благодаря на всички участници, че направиха възможно това събитие:

Изображение

Специални благодарности на съорганизаторите:

abs и други незнайни "Криви спици", които доведоха най-голямата група - пловдивската.
Вальо от Карлото, който изпълни не съвсем приятната роля на "метла" и може би не успя да кара, както би искал.

Изкачването на Карасиврия е вече история:

Изображение

А след хубав ден следва и хубаво хапване/пийване:

Изображение

До следващата Хисариада!
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско

Re: Хисариада: байк & SPA

Мнениеот abs » Нед Ное 07, 2010 8:28 pm

Мда, хубаво каране се получи. Пак да ни поканиш :beer:
Ivtec - алтернативният багажник за велосипеди
Аватар
abs
 
Мнения: 424
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Чет Юни 01, 2006 9:17 am

Re: Хисариада: байк & SPA

Мнениеот al » Нед Ное 07, 2010 8:28 pm

Малко снимки от Хисар и поздравления на Сергей за хубавата неделя :peace:
Изображение
Аватар
al
 
Мнения: 135
Рейтинг: 1255
Регистриран на: Пон Мар 22, 2010 9:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Хисариада: байк & SPA

Мнениеот abs » Нед Ное 07, 2010 9:43 pm

Още по-малко снимки от Хисариадата :^:
Ivtec - алтернативният багажник за велосипеди
Аватар
abs
 
Мнения: 424
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Чет Юни 01, 2006 9:17 am

Re: Хисариада: байк & SPA

Мнениеот mover » Пон Ное 08, 2010 10:17 am

sergeh, Благодарим ти за слънчевата разходка! Отлично се получи!

На нито една снимка не сме всичките участници и никой не знае точния брой, но според мен бяхме 33-34 човека!! (от тях 6 дами - за техния брой нямам съмнения).
След като групата от 10-тина весели момичета и момчета от Хисар ни "причакаха" на една полянка, не повярвах колко дълга колона заформихме. Като спазвахме указанията: на 3-4 метра колело от колело се източихме поне на 150 метра, така че половината ги няма в кадъра по-горе.
Сред хисарската група по особен начин се откояваше "Човекът Смях" - разбрах, че не бил много популярен с родното си име, а го знаят като "Гларуса". Мисля си, какъв ли "дует" могат да направят с Antares, само да се съберат на едно място.

Моля, дайте още снимки във вариант за сваляне. :offtopic: Прави ми впечтление, че много от снимките са преекспонирани. Може ли преди да ги качите малко да ги обработите.

М/у другото, всички гъбари събудиха ли се тази сутрин - и къде? Случйно да не е станало някое възнесение :angel:
Аватар
mover
 
Мнения: 398
Рейтинг: 1829
Регистриран на: Пон Апр 13, 2009 1:36 pm

Re: Хисариада: байк & SPA

Мнениеот sergeh » Пон Ное 08, 2010 11:24 am

Аз ще кача моите снимки довечера, но не се надявайте на добро качество - не бях взел правилния фотоапарат. Но пък няма да правим изложба, важното е да са регистрирани спомените :D

Що се отнася до бройката - аз се пробвах да преброя пръснатите по полянката пред заслон "Карасиврия" участници и ги докарах до 30 (+/- 1 човек). После дойдоха още 2 момчета, направили късен старт от Хисаря (11 часа, забравих да ги питам как са се справили с ориентацията по маршрута, ако четат тук, моля да кажат) - така че общият брой участници трябва да е бил 32 (+/- 1). Колоната, която направихме я снима още някой, ще съм благодарен, ако има по-качествена снимка.

И аз чакам отзиви за гъбите от гъбоберачите, но в посока "бяха много вкусни", а не медицински заключения.
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско

Re: Хисариада: байк & SPA

Мнениеот did » Пон Ное 08, 2010 11:33 am

Браво на вас!

Късметлии сте, че не сте попаднали на ловци. Всички авджии явно вчера бяха над Старосел по поречието на река Пясъчник (малко под Бело Камене) и малко ни вгорчиха разходката. Само малката се радваше на "чичовците с пушки, които правели бум-бум", ама аз не споделях щастието й. :xx(:

Гъби също не намерих, само няколко изсъхнали масловки и тук-таме рижики, но аз не ги бера. Учуден съм, че над Хисаря е имало повече :dontknow:

Иначе, гората там сега е разкошна и сезонът за разходки в Средна Гора съвсем не е свършил :beer:
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Хисариада: байк & SPA

Мнениеот sergeh » Пон Ное 08, 2010 11:45 am

did написа:... и сезонът за разходки в Средна Гора съвсем не е свършил :beer:


Не само, че не е свършил, а той сега започва. Вече ми се върти в главата план за зимна Хисариада - в някой хубав декемврийски или януарски уикенд. В региона не се задържа сняг, кал не се натрупва и на тези, сравнително малки надморски височини, стават чудесни зимни велоразходки. Само желаещи да има :D
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско

Re: Хисариада: байк & SPA

Мнениеот abs » Пон Ное 08, 2010 11:54 am

О, желаещи ще има ;)
Ivtec - алтернативният багажник за велосипеди
Аватар
abs
 
Мнения: 424
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Чет Юни 01, 2006 9:17 am

Следваща

Назад към Мероприятия - архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 50 госта