@megi това като покана ли да се разбира:D
Ето и малко любопитни факти,които намерих:
Рекорди с вкус на хмел и ечемик:
* Най-голямата бирария в света се намира в Мюнхен и се нарича “Матезер”. Тя разполага с 5500 седящи места и в нея се продават над 48 000 литра бира дневно. Бирарията е открита през 1929 г., разрушена е през Втората световна война и отново е съградена през 1955 г.
* Най-силната бира е “Самюел Адамс Трипъл Бок”, произвеждана от Бостънската пивоварна компания, Масачузетс, която има алкохолно съдържание 17,5%.
* Най-голямата колекция от подложки за чаши от бира принадлежи на Лео Пискер от Ленгензерсдорф, Австрия, който е събрал 152 860 подложки от 185 страни в света. Най-голямата подложка е с размери 76х76 сантиметра, а най-малката 2,5х2,5 см. Трябва да се има предвид, че Лео иначе не е любител на бирата.
* Най-старата компания за производство на бира е “Вейхентщефан” във Фрайзинг, близо до Мюнхен, създадена през 1040 г.
* Най-голямата колекция от бирени халби принадлежи на Джон Арънс от Маунт Лорънс, щата Ню Джърси, САЩ. Той е събрал 25 хиляди чаши.
* Най-смешен закон за бирата има в град Натшис, щата Мисури. Той категорично забранява на собствениците на слонове да ги поят с бира.
* Най-слабата течност, наричана бира, се е произвеждала през 1918 г. в Германия. Тя е съдържала едва 0,2% алкохол.
Бирата не е враг на стройната фигура!
Това установиха западни диетолози. Пивото съдържа няколко калории по-малко, отколкото виното. В чаша светло с алкохолно съдържание 4,6% има 41 калории, във вино със същото количество - 77, в концентриран алкохол - 250, в млякото - 64, в ябълковия сок - 47.
Според учените репутацията на бирата като питие, от което се дебелее, се дължи главно на начина на живот на хората.
За някои ценители леденостудената халба се комбинира перфектно с ваканция, море или приятно сенчесто заведение и вярна компания. За други - за пенливата течност няма сезони и е винаги добре дошла.
Историците твърдят, че човек е познал удоволствието да пие бира още преди 120 века. Те доказват, че при потопа Ной успял да спаси освен хората, птиците и животните и една от най-обичаните днес напитки. Според археолози първите ценители на бирата са били шумерите.
Аре имате едно голямо

от мен.