Хисариада 6, събота 9.06.2012, 9:00 ч.

Форум за организирани или неорганизирани несъстезателни карания, срещи и дейности на клубове, неформални групи и др., както и общи теми за карания, обединени по даден признак (например регионални).

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 500 / 500 / 5
Правила на форума
В различните форуми и подфоруми на раздел "Мероприятия" действат особени правила, които можете да прочетете в тази тема, т. ІІІ.

Напомняме на всички потребители в раздел "Мероприятия", че в рамките на МТБ-БГ има Календар на събитията, който включва дори и индивидуални карания, стига инициаторите им да желаят това, т.е. да са вписали карането си там. По принцип в Календара ще намерите всички състезания и официално организирани карания. Календарът е на този адрес: http://www.mtb-bg.com/index.php/events/calendar .
Повече подробности за Календара можете да научите от тази статия: http://www.mtb-bg.com/index.php/other/o ... 7-calendar

Хисариада 6, събота 9.06.2012, 9:00 ч.

Мнениеот sergeh » Сря Май 16, 2012 2:27 pm

Уважаеми съфорумци,

Заповядайте на "пълнометражната" пролетно-лятна Хисариада, която ще се проведе малко преди официалния старт на лятото.

Подбрал съм маршрут с дължина около 60 км., включващ подходящи за сезона натоварвания предимно по горски пътища. За голяма част от вас частта Хисаря - х. Фенера е позната от предна Хисариада, но сега вместо да се върнем обратно към Хисаря, ще се спуснем към живописното Белокамене, ако имаме късмет с жегите, може да се топнем в басейна и после през Старосел и Мътеница ще затворим кръга. Неслучайно съм избрал основното мероприятие да е в събота - желаещите може да останат на х. Фенера или в Белокамене и да продължат в неделя.

Изображение

Градът е подходящ и за случаите, когато имате приятел/приятелка/съпруг/съпруга/деца, които не са толкова луди и запалени като вас - може да ги оставите да правят слънчеви бани и се плацикат в някой басейн или да се разхождат из града и хубавите му паркове, докато ние покараме по околните баири. Има достатъчно места за настаняване - интернет и чичко Google могат да ви помогнат в това отношение.

Това не е организирано мероприятие - няма да има специално маркиран маршрут и организатори, а просто приятелска покана за желаещите да се насладят на един хубав ден в планината. Предложеният маршрут е, по моя преценка, среднонатоварващ (стига човек да не реши да си дава зор :D), 90% по горски пътища, което обаче не означава, че няма да има и бутане по тях. Ако това е едно от първите ви карания - по-добре пропуснете тази покана, защото 60 км. в планинска местност не са за пренебрегване. Липсата на маркировка не би трябвало да е проблем, тъй като възможностите за отклонение не са големи, но пътят е достатъчно дълъг, за да се образуват традиционните разкъсвания на групата. GSM обхватът в района е добър, но не може да се разчита на 100%.

По трасето има чешми, но са доста нарядко, така че задължително имайте запас от литър-два.

Не съм привърженик на екстремните и прекалено натоварващи карания, така че в никакъв случай няма да се движим със състезателно темпо. Освен това съм твърдо решен да се изявя като "метла" на опашката на групата, затова се търсят мераклии-бързаци за началото :D.

До Хисаря се стига от Пловдив по пътя за Карлово, като по средата му се отклонявате за Калояново или от север по карловския път, като се отклонявате от него през Михилци.
Този път реших да променя и традиционната начална точка на маршрута по идеологически причини - вече 6-ти път стартираме от града, без в програмата да е включена най-атрактивната му част. И тъй като няма време за разглеждане на забележителности, направих сборния пункт при най-атрактивната част от старата крепостна стена - вратата "Камилите", превърнала се в символ на града:
Изображение
Изображение

Ето подробни указания как да стигнете до нея:
Веднага след влизане в града (за идващите от юг) изкачвате малко възвишение:
Изображение
Идващите от север минават през целия град и преди излизане от другия му край достигат до същото място, но от противоположната страна:
Изображение
В горната точка преди завивахте нагоре към прелеза, сега правите обратното - завивате надолу през крепостната стена, към центъра на града:
Изображение
След около 200 м. достигате паркинг, който препречва движението направо, затова завивате наляво:
Изображение
След това, на първата възможна пресечка, завивате надясно:
Изображение
Карате направо, докато може и достигате до крепостната стена, където завивате надясно:
Изображение
След 200-300 м. достигате до паркинг, на който може да оставите колите:
Изображение
Ако предпочитате, може да минете през крепостната стена - от другата й страна също има достатъчно място за паркиране:
Изображение Изображение (кликнете снимката, за да я уголемите)

Най-далечните цели на нашата разходка са някъде по местата, посочени със стрелка на снимката:
Изображение

Аз ще съм в 9:00 ч. на сборния пункт и ще карам по маршрута, дори да не дойде никой (да карам сам за мен е обичайна практика, така че не се чудете дали мероприятието има шанс да се отложи при липса на интерес). Молбата ми е да резчетете времето си добре, за да можем да тръгнем без закъснения.

ПРИМЕРНА ПРОГРАМА

08:45-09:00 Пристигане на сборния пункт, разтоварване, подготовка, дружески срещи.
09:00-09:01 Приветствено слово (анализ на международното положение и задълбочаващата се криза в Гърция).
09:01-09:30 Преминаване през града в посока стария сборен пункт и лека загрявка по приятен равен път (с малко изкачване в началото) до достигане на същинските баири.
09:30-13:00 Опъване по нанагорнищата към х. Фенера с импровизирани почивки по попътните полянки (част 1 на картинката).
Изображение
Изображение

13:00-14:00 Обедна почивка на х. Фенера.
Изображение

14:00-15:00 Спускане към Белокамене (част 2 на картинката).
Изображение
На стотина метра след х. Фенера от пътя се отделя тази пътечка, която изглежда стръмна само в началото:
Изображение
След това положението се нормализира:
Изображение
а впоследствие преминава и в горски път.

15:00-15:30 Разпускащи мероприятия в Белокамене - вода, кола, бира, басейн - по желание на участниците. Аристократично настроените могат да се възползват от предложенията за конна езда.
Изображение

15:30-18:00 Бавно и славно завръщане към Хисаря. (част 3 и 4 на картинката) Тези, които не са участвали в предни Хисариади могат да разгледат забележителностите около Старосел, стига да имат време.
18:30-... Анализ на мероприятието в ресторант Балкан.

С цел адекватна реакция на неизбежното при такива карания разкъсване на групата, моля всеки участник да ми изпрати на ЛС своя GSM-номер. Моят номер е 0888 656 822 (МТел). Приемат се и желаещи да помогнат с организацията по време на деня (като поемат ангажимент да се движат в началото и средата на групата), като естествено много разчитам и на традиционните помощници в досегашните мероприятия.

P.S. Искам да уточня, че нямам користни цели с тази покана - не живея в Хисаря, нямам хотел и познати хотелиери и ресторантьори и единствената "печалба", която искам да имам, са хубавите спомени на евентуалните участници.
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско

Re: Хисариада 6, събота 9.06.2012, 9:00 ч.

Мнениеот mover » Сря Май 16, 2012 3:11 pm

Записвам се за участник и за помощник. :agree:
А също и за рекламен агент за Пловдив (демек да популяризирам Хисариадата). :D
Аватар
mover
 
Мнения: 398
Рейтинг: 1829
Регистриран на: Пон Апр 13, 2009 1:36 pm

Re: Хисариада 6, събота 9.06.2012, 9:00 ч.

Мнениеот sergeh » Сря Май 16, 2012 3:20 pm

Welcome :beer:
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско

Re: Хисариада 6, събота 9.06.2012, 9:00 ч.

Мнениеот Бат'Весо » Сря Май 16, 2012 3:27 pm

Браво за маршрута . Май ще трябва да тренираме сериозно .
Аватар
Бат'Весо
 
Мнения: 322
Рейтинг: 1233
Регистриран на: Вто Мар 27, 2012 12:45 pm

Re: Хисариада 6, събота 9.06.2012, 9:00 ч.

Мнениеот sergeh » Сря Май 16, 2012 3:34 pm

Няма страшно - минава се без проблем - аз когато си взех планинско колело преди 3 години, ходенето до Фенера ми беше първият маршрут. То верно, че до Коритата (3/5 от изкачването) ми се схванаха краката и не можех да си кажа малкото име 10 мин., подпрян на едно дърво, ама ако си инат и не си даваш зор - става. Надолу е лесно,
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско

Re: Хисариада 6, събота 9.06.2012, 9:00 ч.

Мнениеот sergeh » Сря Май 16, 2012 5:44 pm

Сборният пункт (снимка Георги Богданов)

Изображение

Полезни линкове:

БЯЛО КАМЪНЕ
хижа Фенера
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско

Re: Хисариада 6, събота 9.06.2012, 9:00 ч.

Мнениеот papinu » Пет Май 18, 2012 9:40 pm

Страхотно.
+1 - с радост ще се включа отново в това прекрасно мероприятие стига да не се случи нещо непредвидено.
В превъзходството ти над другите няма нищо благородно. Истинското благородството се състои в това да превъзхождаш предишния си аз.
Аватар
papinu
 
Мнения: 393
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 26, 2012 12:51 pm
Местоположение: София

Re: Хисариада 6, събота 9.06.2012, 9:00 ч.

Мнениеот sergeh » Съб Май 19, 2012 2:43 pm

Днес в пощата ми дойде една реклама за нов site builder от zoho.com и реших да го пробвам, като направя сайт на Хисариадата. Ако сте любопитни, може да разгледате резултата - там също може да се регистрирате като участник. Има още разни неща за дооправяне - не работят като хората линковете на страниците, затова някой страници се виждат само в меню Начало. На сайта може да видите събрана информация и за предните Хисариади.
Сайтът има и версия, оптимизирана за мобилни устройства: hisar.zohosites.com/mobile/
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско

Re: Хисариада 6, събота 9.06.2012, 9:00 ч.

Мнениеот vas69 » Сря Май 23, 2012 9:20 am

Сергей
Искаме да ти благодарим за предишната Хисариада
Заслужаваше си

Ако успеем ще дойдем и на тази
:xx(: :xx(: :xx(:
Life is behind bars and between legs.
I'll be BACK.
Аватар
vas69
 
Мнения: 224
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Чет Яну 13, 2011 11:16 pm
Местоположение: София

Re: Хисариада 6, събота 9.06.2012, 9:00 ч.

Мнениеот gogo_gec » Съб Май 26, 2012 3:40 pm

Ако съм свободен съм там.
gogo_gec
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1190
Регистриран на: Чет Апр 29, 2010 7:41 pm

Re: Хисариада 6, събота 9.06.2012, 9:00 ч.

Мнениеот sivval » Сря Май 30, 2012 7:38 pm

Колоездачи от цяла България,съединявай те се! ЗАСЛУЖАВА СИ!Както винаги Сергей е избрал страхотен преход.Времето перфектно!
Прикачени файлове
09.06.2012.png
09.06.2012.png (9.8 KiB) Прегледано 13842 пъти
sivval
 
Мнения: 19
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Пон Юни 14, 2010 8:04 pm

Re: Хисариада 6, събота 9.06.2012, 9:00 ч.

Мнениеот THEZOGGO » Чет Май 31, 2012 8:06 pm

Здравейте, понеже искам да прекарам повече време в района на Хисаря, мисля да карам и двата дни - събота и неделя. Като в неделя ми се налага към 17:30 да съм в София.

Бих искал да попитам, дали има някой от София който ще пътува с кола до Хисаря и мисли да кара и двата дни - събота и неделя, и да се прибира после към София след обяд?

Търся две места за две колела + двама карачи. Някой дали има възможност да помогне с транспорта за мен и жена ми до Хисаря? Предварително благодаря на всички отзовали се.

Много ни се кара в района и ще сме безкрайно благодарни ако някой успее да ни вземе с него.

Поздрави.
Жоро.

:beer:
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies

Re: Хисариада 6, събота 9.06.2012, 9:00 ч.

Мнениеот MusicShaker » Чет Май 31, 2012 8:22 pm

THEZOGGO написа:Търся две места за две колела + двама карачи. Някой дали има възможност да помогне с транспорта за мен и жена ми до Хисаря? Предварително благодаря на всички отзовали се.

:beer:

Жоро, здравей! Аз съм Любо-едва ли ме помниш-запознахме се на Локорско-каране с прак.съвети.
Ние ще сме общо 4 души с 2 коли, така че може да говоря с Пепи (моя авер в MTB) към колко мислят да си тръгват в неделя и ако той е ОК, то може да вземем по 1 байк на всяка кола, а двамата може да сте в моята кола - има място достатъчно :)
Може да ми звъннеш другата седмица към понеделник-вторник - вече ще имам пълна яснота и ще се разберем.
Поздрави, Любо 0884 524155
strive al 8.0
Аватар
MusicShaker
 
Мнения: 182
Рейтинг: 1520
Регистриран на: Съб Апр 02, 2011 6:11 pm
Местоположение: София

Re: Хисариада 6, събота 9.06.2012, 9:00 ч.

Мнениеот doodko » Пет Юни 01, 2012 2:34 pm

А дали има кандидати от София за тръгване в деня, т.е. в събота рано сутринта и връщане вечерта? :idea:
Аватар
doodko
 
Мнения: 110
Рейтинг: 1355
Регистриран на: Вто Юни 09, 2009 11:37 pm
Местоположение: София

Re: Хисариада 6, събота 9.06.2012, 9:00 ч.

Мнениеот papinu » Пет Юни 01, 2012 4:31 pm

doodko написа:А дали има кандидати от София за тръгване в деня, т.е. в събота рано сутринта и връщане вечерта? :idea:


Тръгвам от София рано сутрин на 09.06 и смятам да се прибера вечерта.
Имам свободни места както следва:
Човеци: 5;
Келелета: 3.

Който проявява интерес да ми пише на ЛС.
В превъзходството ти над другите няма нищо благородно. Истинското благородството се състои в това да превъзхождаш предишния си аз.
Аватар
papinu
 
Мнения: 393
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 26, 2012 12:51 pm
Местоположение: София

Re: Хисариада 6, събота 9.06.2012, 9:00 ч.

Мнениеот sivval » Пет Юни 01, 2012 7:40 pm

Ще бъдем 2 -пъти повече от последното участие! :D
sivval
 
Мнения: 19
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Пон Юни 14, 2010 8:04 pm

Re: Хисариада 6, събота 9.06.2012, 9:00 ч.

Мнениеот papinu » Пет Юни 01, 2012 9:55 pm

papinu написа:Тръгвам от София рано сутрин на 09.06 и смятам да се прибера вечерта.
Имам свободни места както следва:
Редакция: Човеци: 4 (5);
Редакция: Келелета: 2 (3).
Който проявява интерес да ми пише на ЛС.
В превъзходството ти над другите няма нищо благородно. Истинското благородството се състои в това да превъзхождаш предишния си аз.
Аватар
papinu
 
Мнения: 393
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 26, 2012 12:51 pm
Местоположение: София

Re: Хисариада 6, събота 9.06.2012, 9:00 ч.

Мнениеот mastylo » Съб Юни 02, 2012 9:41 am

Сергей, спамнах отново и омразния ти Фейсбук ;-)
https://www.facebook.com/events/476857812331625/
На стената на събитието може лесно да се натъкми логистиката :-)
До събота!
Аватар
mastylo
 
Мнения: 16
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Съб Окт 15, 2011 8:55 am
Местоположение: Пловдив

Re: Хисариада 6, събота 9.06.2012, 9:00 ч.

Мнениеот sergeh » Съб Юни 02, 2012 1:09 pm

Мерси, Борка, аз нали страдам от Facebook-фобия (сурат-тефтеро-фоб съм) :rofl: ...
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско

Re: Хисариада 6, събота 9.06.2012, 9:00 ч.

Мнениеот papinu » Съб Юни 02, 2012 10:15 pm

papinu написа:
papinu написа:Тръгвам от София рано сутрин на 09.06 и смятам да се прибера вечерта.
Имам свободни места както следва:
Редакция: Човеци: 1 (5);
Редакция: Келелета: 0 (3).
Който проявява интерес да ми пише на ЛС.


Напълнихме колата! Идваме четирима да погазим Средна гора :popcorn:
В превъзходството ти над другите няма нищо благородно. Истинското благородството се състои в това да превъзхождаш предишния си аз.
Аватар
papinu
 
Мнения: 393
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 26, 2012 12:51 pm
Местоположение: София

Re: Хисариада 6, събота 9.06.2012, 9:00 ч.

Мнениеот sivval » Нед Юни 03, 2012 8:06 pm

Гъбарите да бъдат с по-големи раници!Района е миниран с манатарки!
sivval
 
Мнения: 19
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Пон Юни 14, 2010 8:04 pm

Re: Хисариада 6, събота 9.06.2012, 9:00 ч.

Мнениеот sergeh » Нед Юни 03, 2012 8:18 pm

Днес врътнах маршрута и мярнах гъби, но не ги познавам и нямаше време за такива дейности. Предполагам, че и в събота няма да има време за размотаване.

Ще напиша подробен репортаж утре, че 11 часа ми дойдоха малко множко, но това е положението към настоящия момент.
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско

Re: Хисариада 6, събота 9.06.2012, 9:00 ч.

Мнениеот nibiru » Нед Юни 03, 2012 9:04 pm

За мен ще бъде отново приятно преживяване да бъда пак на Хисариада.
Мисля че ще се съберем 4/5 човека от Казанлък.
Карахме на Пролетно пробуждане (с разни елементи)- 1.04.2012 беше чедесно.
nibiru
 
Мнения: 251
Рейтинг: 1278
Регистриран на: Сря Авг 26, 2009 9:47 pm

Re: Хисариада 6, събота 9.06.2012, 9:00 ч.

Мнениеот gogo_gec » Пон Юни 04, 2012 12:25 pm

Някой от Карлово да има свободно място за един човек с един велосипед.
gogo_gec
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1190
Регистриран на: Чет Апр 29, 2010 7:41 pm

Re: Хисариада 6, събота 9.06.2012, 9:00 ч.

Мнениеот sergeh » Пон Юни 04, 2012 3:08 pm

Както писах, в неделя врътнах маршрута с две основни цели - да видя какво е положението и да направя пълен трак и снимки на разклоните, за да напиша подробно указание, защото няма да мога да огрея навсякъде - групата 100 на 100 ще се разтегли. Положението го видях, и трак направих, но го свалих на компютъра в Хисаря и забравих да го кача в сайта, където да направя описанието на маршрута с автоматично позициониране на снимките по него. GPS-а и той остана там. И това прецака половината от идеята. Описание със снимки ще има, но сега ще кача трак от миналогодишното ми каране (от което липсва една лека отбивка до Бяло камъне - към 1 км. и началото около Хисаря е малко променено).

Изображение

Вчерашният трак, с разположението на снимките по него, ще кача късно в петък (след 22:00, когато отида в Хисаря), така че заинтересуваните да погледнат темата тогава.

По-важното е, че след като минах маршрута вчера, в главата ми останаха да висят два ключови въпроса:

1. Че ги ручаме ли жабетата? И естественото следствие от него - ще има ли после питане:
2. Е па оти ги ручахме жабетата??

Миналата година през лятото това беше приятен маршрут, макар и малко натоварващ с 60-те си километра. Всъщност най-тежката част е качването до Фенера, което сме го правили и повечето от вас имат идея за какво става дума. Оттам надолу си беше приятно спускане, возене по шосето до Старосел (12-13 км.) и ненатоварващо полупланинско прибиране до Хисаря. Макар че изкачванията си имаха своите особености - най-стръмните и гадни завои са облещени срещу слънцето, за да е като в сауна, но пък когато езикът ти има опасност да се заплете в педалите, се появява неочаквано леко надолнище - за поемане на въздух. Тези мои спомени бяха в основата на предложението ми.

Екваториалният последен месец с непрекъснати дъждове, обаче, леко е променил ситуацията - всички сухи деренца сега крият изненади във вид на по-тесни или широки рекички, песъчливите и сухи иначе склонове са се изхитрили на много места да задържат големи локви с прилежащата им кал и т. н.
Общо взето се минава, дори аз се надявах до края да остана със сухи маратонки, но последното голямо дере в равното на връщане ми скрои номер и цопнах в реката. Като се има предвид, че съм средна ръка карач, по всички класификации попадащ в категорията "ветеран" (макар, че имам 3 г. "стаж" като планински колоездач) и го минах без големи проблеми за 11 часа (срещу 9 през миналата година) - положението не е толкова отчайващо.

Ще спомена изрично в началото, защото писах като варианти оставането на Фенера или Бяло камъне - хижата изглежда не работи сега, а на Бяло камъне, където имат капацитет за настаняване от 140 души имат планирана група от 100 човека. Ако обмисляте варианти за оставане, обадете се предварително - дал съм линкове по-нагоре в темата.

Но да караме по ред. Ето го описанието на маршрута (макар и познат в голяма част за много от вас от предни Хисариади), заедно със съответните впечатления от конкретни места и часовете, според вчерашното ми каране. Моля, всички да го прочетат и разгледат внимателно и да преценят кара ли им се при тези условия и ще се справят ли.

9:06 След протоколната снимка в началото (закъснелите този път ще се наказват с една допълнителна обиколка) минаваме през града в посока стария сборен пункт и първата цел, слез загряващо леко изкачване, е този процеп в боровата горичка на хълма (под всяка снимка, където има смисъл, слагам линк и към по-голяма, ако искате да разгледате с подробности, защото форумът има ограничение):
Изображение
http://media.snimka.bg/s1/0599/027441588-big.jpg?r=0

9:16 Отблизо, това изглежда така:
Изображение
http://cepreu.snimka.bg/sports/x6.676817.27441589
Изображение
http://media.snimka.bg/s1/0599/027441590-big.jpg?r=0

Причината да избера този, от няколкото възможни варианта, за начало е сянката по това пътче покрай гората:
Изображение
http://media.snimka.bg/s1/0599/027441591-big.jpg?r=0

9:28 Караме покрай гората и нивата, преодоляваме първата по-голяма локва за деня и стигаме до този остатък от колова маркировка (вдясно на снимката):
Изображение
http://media.snimka.bg/s1/0599/027441592-big.jpg?r=0

9:43 Следва равен полски участък с идеален път, който ни отвежда след леко спускане към полянка, в края на която е първото деренце.
ВНИМАНИЕ! На снимката не личи добре, но пътят преди реката е с много кал и дълбоки коловози. Методът със засилване по нанадолнището и минаването на реката не върви! Моята практика и съвет е за всички дерета и рекички по пътя: още при спускане предварително включете на най-лека предавка и с умерена скорост и въртене на педалите прецапайте локлата/калта/реката по най-плиткото възможно място. За мен това работеше в 95% от случаите - ако не положите достатъчно усилия, като загубите скорост ще цопнете във водата/калта :D
Изображение
http://media.snimka.bg/s1/0599/027441593-big.jpg?r=0

След успешното преодоляване на първото водно препятствие, следва тази полянка - тук е мястото за заключване/сваляне (които имат такава опция) на вилките - през следващите 3-4 часа не ви трябва мека вилка.
Изображение
http://media.snimka.bg/s1/0599/027441594-big.jpg?r=0

Тук видях до пътя и гъби, подобни на манатарки, за които Вальо по-горе писа, че били минирали района. Като знам какво ни чака, хич не ви препоръчвам да губите време с гъбарство:
Изображение

10:00 Всички разклони, подобни на този, които не са всъщност разклони, а заобиколни пътища за някой по-стръмен участък, сливащи се пак с основния път, както и преки "моторджийски" пътеки, сечащи завоите, не са отразени по-нататък:
Изображение

Стрелки като тази на снимката, както и бели найлонови ленти са остатъци от маркировка на моторджиите - не се ръководете по тях:
Изображение

10:06 Първият истински разклон е познат на много от вас от Хисариада: По хълмовете на времето, когато завихме наляво. За съжаление, сега правилният път е надясно и нагоре (като знам какви локви има по левия път дори през лятото, представям си сега какво е, така че не съжалявайте):
Изображение

12:15 По-нататък няма разклони, но за сметка на това има много баир и гърч! Заветната цел, край на първото от двете големи изкачвания, е местността "Коритата", която визуално изглежда така (чешмичката има тънка струйка вода):
Изображение

12:38 Като награда за упоритостта и положените усилия от "Коритата" до следващата чешмичка пътят е приятен, с доста леки надолнища, където човек с удоволствие се "вози". Бялата точка на средния хълм е една от целите за деня - х. Фенера.
Изображение
http://media.snimka.bg/s1/0599/027441602-big.jpg?r=0

12:45 Ето я и въпросната чешмичка, срамежливо църцорейки на фона на потоците от вода наоколо. Все пак, ако има умиращи от жажда, могат да се спасят:
Изображение

13:33 Не съм снимал подробности от пътя, но едно момче ме пита дали може да кара със сликове - макар че снимката не дава пълна представа - не, не е препоръчително :nono:
Изображение

След много бъхтене (второто голямо изкачване е от последната чешмичка до хижата) ще видите тази гледка - може да си отдъхнете и да викате "Ура" - най-трудното мина:
Изображение
Изображение
http://media.snimka.bg/s1/0599/027441610-big.jpg?r=0

Хижата май не се вижда от горния разклон, но по това пътче, след 100 м. ще стигнете до затворената порта.
Изображение

14:29 Досега не съм идвал тук и да няма никой, но вчера хижата не приличаше на работеща, най-вероятно дъждовете и изровения път са попречили на хората, стопанисващи обекта да се качат с МПС:
Изображение

При внимателно взиране на уголемената снимка ще видите пътя, от който идваме:
Изображение
http://media.snimka.bg/s1/0599/027441609-big.jpg?r=0

На завойчето преди хижата има тучна зелена полянка - ако няма работа човек, може да си прави идеални слънчеви бани:
Изображение
http://media.snimka.bg/s1/0599/027441609-big.jpg?r=0

14:45 На 300-400 м. от разклона за хижата се отделя пътеката за Бяло камъне:
Изображение

Поглед към равнината долу:
Изображение
http://media.snimka.bg/s1/0599/027441615-big.jpg?r=0

От тук започна най-голямото разочарование за мен - приятното спускане, което помня от предното ми минаване, се е превърнало в нещо доста по-различно. След началото на пътеката надолу, тя влиза в гора - снимка от нея има в примерната програма. Сега тази приятна пътечка се е превърнала в коварна кална пързалка - на повърхността всичко изглежда нормално - влажна горска почва. Тя обаче е подгизнала от вода. Мотористите, които обичат да минават по това трасе, са направили невидими коловози и всякакъв опит човек да кривне от тях, го качват на хлъзгавите му страни - доста е нестабилно. Много моля за внимание в този участък от 300-400 м. За да бъде "удоволствието" пълно, на 2-3 места пътеката се пресича от огромни оплетени корени - най-добре не правете експерименти да ги минавате - мокри и плъзгави са. Всичкото това удоволствие завършва в едно подгизнало дере, от всички склонове на което се стича вода - ако до сега не сте се намокрили, тук шансът да го направите е доста голям. По-нататък следва по-нормална пътека, тук там зашумена и каменлива, но нищо особено - и най-важното, надолу. После преминава в път с обичайните деренца, локви и т. н.

15:44 Заслужава да се отбележи този участък в края на спускането - подобието на сграда, което се вижда е пусия на ловците. Макар че не се вижда добре от снимката, пътят тук е доста гаден, крив и каменлив и влизането на скорост не е добра идея. Най-добре като видите сградата, слезте и се разходете 30-40 м.:
Изображение

След това пътят става доста по-хоризонтален и се движи покрай рекичка, която се пени в дерето, и не прави изключение от общата картина - деренца, поточета, локви, калчица.

16:02 Накрая ни отвежда до асфалта, водещ към Бяло камъне. Нищо и никакъв наклон по шосе около 1 км, но ми се стори гаден след натрупаната умора (който не държи да види Бяло камъне и да почине и хапне там, спокойно може да кривне надолу към Старосел):
Изображение

16:23 Мислех си, че едва ли са напълнили басейна толкова рано, но сгреших (макар че водата беше доста мътна и приличаше на дъждовна):
Изображение
http://media.snimka.bg/s1/0599/027441621-big.jpg?r=0

Като съберете достатъчно сили и си починете, се мятате на коня и запрашвате към Старосел по пътя, от който дойдохме. 9 км. возене, само на едно място има към 500 м. леко баирче. Макар че няма много движение по него (той половината е доста лош за МПС-та) трябва да се внимава, защото е тесен, надолу се развива прилична скорост и вятъра свири в ушите, което пречи да се чуе идващо МПС, което може да изненада някой от завоя.

17:04 Към края на макадама не пропускайте този разклон:
Изображение
http://media.snimka.bg/s1/0599/027441622-big.jpg?r=0

защото ще минете, без да забележите, покрай този приятен за отмора язовир:
Изображение

17:09 Като се качите на асфалта, вдясно ще видите долния паркинг на Тракийския храм:
Изображение

Движението тук е вече като по нормален път, но той е доста тесен, затова карайте плътно вдясно и с повишено внимание следващите 2-3 км. до селото. След влизането в него карате по пътя докато пресечете мостче, на 100 м. от което е този Стоп.
ВНИМАНИЕ! Тук се пресича път с интензивно движение и няма много добра видимост, затова се огледайте добре!
Изображение

Продължавате в указаната на снимката посока и малко преди края на селото гледате за тази табела:
Изображение

На това площадче се отклоняваме от пътя (лесно се забелязва бялата сграда - Дом за стари хора):
Изображение

17:26 Накрая на селото тръгвате по дълъг прав път през лозята (внимавайте да не завиете 10-тина метра преди показания на снимката път, защото има пак разклон):
Изображение

17:32 След около 1 км завивате надясно по първия възможен път в тази посока:
Изображение

17:39 Като излезете от лозята внимавайте да не продължите направо на това място (ориентир - дълбок порой пресичащ пътя):
Изображение

След това в общи линии следвате пътя, като междинната цел е този трансформатор в началото на Мътеница:
Изображение

Спускате се по улицата покрай трансформатора, докато пресечете шосето и продължите по уличката от другата му страна.
ВНИМАНИЕ! Намалена видимост и пресичане на път!
Изображение

Уличката ще ви отведе до къща с джавкащи кучета, където завивате наляво към поредното дере с рекичка:
Изображение

След пресичането на рекичката (изглежда доста широка, но не е дълбока и ако имате правилна тактика се минава по брода), пътят тръгва през гората и внимавате да не изпуснете този първи разклон наляво - на снимката изглежда лесно забележим, защото е сниман от противоположната посока, но не се вижда лесно, защото пътят завива на 180 градуса:
Изображение

Когато излезете от гората, завивате наляво и карате 100-200 м. покрай лозята до следващия разклон:
Изображение

който изглежда така:
Изображение

Не след дълго стигате до тази внушителна локва (обикаля се отляво където има нещо като микроязовирче):
Изображение

Така пътят ще ви отведе до моето "лобно" място - на този разклон и двата пътя водят в дерето на едно и също място. Отбелязаният на снимката има стръмно спускане накрая към рекичката с много дълбок пясък:
Изображение

На пръв поглед тя не е дълбока, но фронталната атака, която предприех, доведе до затъване на предната ми гума до главината в пясъка и цопване в реката с единия крак. Още при подхода към нея гумите доста затъват и това трябва да ви заостри вниманието. За да я мина жертвах намокрения крак и стъпих отново с него в реката пред чувалите с пясък, за да прескоча - там беше най-тясно.
Изображение

Като издрапате от поредното дере, трябва да завиете наляво:
Изображение

След това ще стигнете до живописна нива с рапица:
Изображение
http://media.snimka.bg/s1/0599/027441646-big.jpg?r=0

Карате покрай нея до този разклон, водещ към поредното дере:
Изображение

По някое време ще стигнете до този разклон (често в предишни карания хората тръгват наляво - грешка). По това време на денонощието водещата идея е, че сянката ви може да ви служи като компас - карайте накъдето сочи :D
Изображение

Най-накрая някъде в далечината се появява отново процепът в боровата горичка, с който започна всичко:
Изображение
http://media.snimka.bg/s1/0599/027441650-big.jpg?r=0

Радост за очите като компенсация за геройството на миналите прехода:
Изображение
http://media.snimka.bg/s1/0599/027441651-big.jpg?r=0

Някой общи изводи:
1. Така както видях маршрута вчера, за минаването му се иска малко повече мазохизъм, отколкото е присъщо за всеки планински колоездач. На снимките и пред компютъра всичко изглежда "по-розово", отколкото е всъщност.
2. Не забравяйте да си вземете очилата - вече са се появили гадните мушички (макар и не на цели рояци), които са решили, че зеницата ви е дупка, в която искат да влязат. Освен това по пътя надолу след Бяло камъне се развива прилична скорост.
3. Заради същата скорост - едно леко якенце не е излишно - аз лекомислено тръгнах само с един дъждобран в раницата (нали е лято почти), но ми беше леко хладно, возейки се надолу, без да загрявам с въртене.
4. Обувките - вземете подходящи обувки, защото аз почти бях тръгнал по сандали (както практикувам през лятото) - голяма грешка щеше да бъде.
5. Шансът да стигнете сухи и не изкаляни до края, клони към нула - ако се плашите от мокри крака, размислете дали да се включите.
6. Маршрутът е за хора с поне средно ниво на подготовка. Останалите тръгват на собствен риск и своя отговорност.

И така стигаме до основните въпроси, които поставих в началото. Малко вероятно е някой да има убедителен отговор, аз също се чудя. Дали пък да не отидем само до Фенера и от там да се спуснем директно към Старосел (не знам обаче в какво състояние е пътят сега)? И после пак да се каляме по деретата в ниското? Или пък да направим Хисаря - Фенера - Хисаря - това поне е почти сух вариант? Или пък да тръгнем по пътя на априлската Хисариада, но там, където ни заваля сняг, да не се спускаме по downhill-пътеката, а да продължим по пътя до една местност, наречена Еледжика (обширни поляни на някакво връхче), откъдето ми показаха моторджийска пътека към Коритата (вероятно ще има бутане) - вчера на Коритата чух бръмчене от тази посока, но не съм я проучвал? От Коритата може да се пуснем обратно към Хисаря.

Засега остава първоначалната идея, пък ще мислим до събота.

X6.gpx.txt
(875.16 KiB) 231 пъти
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско

Re: Хисариада 6, събота 9.06.2012, 9:00 ч.

Мнениеот sergeh » Пон Юни 04, 2012 4:28 pm

Пропуснал съм часовете на последните снимки, а не мога вече да променям по-горе:

Трансформаторът на Мътеница - 18:18
Завоят на 180 градуса - 18:30
Колелото в пясъците - 18:54
Нива с рапица - 19:05
Радост за очите - 19:30
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско

Re: Хисариада 6, събота 9.06.2012, 9:00 ч.

Мнениеот MusicShaker » Вто Юни 05, 2012 4:16 pm

Здравей Сергей!
Невероятен труд си положил - похвала!
Приведох всички снимки в "любезна" за принтиране форма :) , щото нямаме ГПС-и :) и сме подготвени вече за каране
Ще се видим в събота :)
Поздрави,
Любо
strive al 8.0
Аватар
MusicShaker
 
Мнения: 182
Рейтинг: 1520
Регистриран на: Съб Апр 02, 2011 6:11 pm
Местоположение: София

Re: Хисариада 6, събота 9.06.2012, 9:00 ч.

Мнениеот sivval » Вто Юни 05, 2012 9:16 pm

Прехода наистина е доста дълъг и натоварващ,близо десетина часа.Може да се направи и 2-ри вариант с 2-ра група,за да дойдат още повече любители на планинското колоездене които искат да участвуват с по-леко и по-късо трасе паралелно на основния маршрут само,че в по-ниската част на Средна Гора.
sivval
 
Мнения: 19
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Пон Юни 14, 2010 8:04 pm

Re: Хисариада 6, събота 9.06.2012, 9:00 ч.

Мнениеот subritual » Вто Юни 05, 2012 9:52 pm

Или пък на мен ми се въртеше мисълта за преспиване на хижата и минаване на маршрута в двудневен формат.
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Хисариада 6, събота 9.06.2012, 9:00 ч.

Мнениеот sergeh » Сря Юни 06, 2012 9:26 am

Ами този вариант не е изключен, просто се свържете с телефоните от горните връзки и питайте ще работят ли - може аз, като съм минавал в неделя по обяд, вече да са си тръгнали, ако работят само в събота и неделя. Другият вариант е преспиване на Бяло камъне, за там би трябвало да има места, но пак е въпрос на уговорка.

П.П. Като чета за скорошното карловско състезание и гледам снимките - ами то нашето трасе се очертава като разходка в парка пред калта, в която са се пързаляли в Карлово :D
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско

Следваща

Назад към Клубове, групи и организирани карания

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта