Багажник монтиран зад задната ос

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Багажник монтиран зад задната ос

Мнениеот autosvet » Нед Май 20, 2012 10:35 pm

Поръчах си ето такъв багажник:

Изображение

Когато го поръчвах имах Драг единичка. Както споменах в стикната тема той бе харесан от едни лоши хора на които желая гадни фрактури на всички крайници. За негов заместник си взех Крос Грип 924 (29er). Багажника пристигна, но се оказа, че задницата на Кроса е доста широка и багажника не може да се монтира, защото шиничките с които се захваща са по-тесни от съответните места на рамката. Отделно и спирачния апарат опира дори и да го закача по-високо. Въпроса ми е ако си направя планки с които да изнеса назад захващането на багажника с около 7-8см дали това сериозно ще дестабилизира колелото при каране. Досега подобно монтиране на багажник не съм срещал. Багажника ще ми трябва от време на време за няколкодневни преходи със спане на палатка и него ще се закачат дисаги в които да напъхвам чувал, дрехи, примус и др. палатката ще я връзвам отгоре т.е. нямам алтернатива на багажника.

Мислех и да го разпъна на хидравличен крик, но се притеснявам да не спукам заварките. Ако на някой му хрумне някоя идея с удоволствия ще я прочета.
Аватар
autosvet
 
Мнения: 258
Рейтинг: 1440
Регистриран на: Съб Апр 04, 2009 10:09 am
Местоположение: Edinburgh

Re: Багажник монтиран зад задната ос

Мнениеот autosvet » Сря Май 23, 2012 8:54 am

Никой ли няма мнение или идея, или пък аз не съм описал точно проблема? :idea:
Аватар
autosvet
 
Мнения: 258
Рейтинг: 1440
Регистриран на: Съб Апр 04, 2009 10:09 am
Местоположение: Edinburgh

Re: Багажник монтиран зад задната ос

Мнениеот autosvet » Съб Май 26, 2012 11:29 am

Никой нищо не каза и аз си осъществих моята идея с невероятния бюджет от 3,56лв :D

Ето с какво започнах - планки (дърводелски) от поцинкована ламарина 2,5мм Г-образните са 10х10см, а правото парче е почти 12см. и скрепителни елементи. Оказа се, че болтове М5трудно се намират по кварталните железарии.
SAM_0138-1.jpg
(146.57 KiB) 776 пъти


Багажник - уж стандартен, ама нестандартен (гайките от комплекта са пълен буклук).
SAM_0139-1.jpg
(244.6 KiB) 601 пъти


Освен тях ползвах и наличните у дома инструменти - бормашина, дремелче, няколко стеги, чук, ключове и т.н.

Ето и резултата - багажника върху 29er направо си малее.
SAM_0141-1.jpg
(225.95 KiB) 667 пъти


От правата планка направих една П образна за да може да се закачат напречните държачи на багажника. Малко съм я разпробил за олекотяване :eyebrow:
SAM_0142-1.jpg
(160.13 KiB) 497 пъти


С Г-образните планки изнесох багажника с около 7см назад така не опира в спирачния апарат и слиза по-ниско. Просто ги захванах ги външно спрямо оригиналните скоби и всичко си дойде по местата. За мое голямо учудване всичко се намести и си застана право (мислех, че седи поне малко усукано) без да се налага допълнителна корекция.
SAM_0143-1.jpg
(136.29 KiB) 552 пъти


SAM_0146-1.jpg
(163.21 KiB) 577 пъти


Накрая като го разглобих увих планките с черен изолирбанд за да не драскат рамката и да имат подобен цвят като на колелото и багажника. Можеше да ги пръсна със спрей черен мат, но не ми се даваха 5,80 на този етап.
Аватар
autosvet
 
Мнения: 258
Рейтинг: 1440
Регистриран на: Съб Апр 04, 2009 10:09 am
Местоположение: Edinburgh

Re: Багажник монтиран зад задната ос

Мнениеот Ozzie » Съб Май 26, 2012 12:15 pm

Евала на неволята!
:clap: :clap: :clap:

P.S. Лично на мен, тези Г-образни планки ми се виждат малко кекави, що се отнася до носене на багаж, тръскане и т.н., но времето ще покаже.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Багажник монтиран зад задната ос

Мнениеот autosvet » Съб Май 26, 2012 12:53 pm

Ми понатиснах ги на ръка без да се отпускам много. Така като гледаме единственото което може да им се случи е да се усучат някъде около г-то. Дори и да е на път ще ги изправя лесно. Ако забележа склонност за това просто мога да си купя 4 и да направя конструкцията двойна или да сложа едно малко парче между двете рамена за да стане конструкцията триъгълна за повече устойчивост. Сметнах, че дори и да дам да ми ги направят по поръчка от по-дебела шина геометрията пак ще е подобна, а цената ще е доста по-скъпа. Ако от някъде ми изпадне алуминиев профил с подходяща геометрия винаги мога да ги пенсионирам тези. Мисля, че не си струва да правя 3Д модел и МКЕ анализ на нещо толкова просто. Не ми се ще и да утежнявам излишно конструкцията. Надали повече от 18-20кг (и това ще е доста рядко) ще му слагам. Оригиналната конструкция на багажника е за 25кг.
Ако някой има други забележки или да вижда потенциални проблеми да казва.

Този месец велобюджета беше надхвърлен с над 1000% и затова така сиромашката. :erm:
Аватар
autosvet
 
Мнения: 258
Рейтинг: 1440
Регистриран на: Съб Апр 04, 2009 10:09 am
Местоположение: Edinburgh

Re: Багажник монтиран зад задната ос

Мнениеот bio » Вто Май 29, 2012 12:24 pm

ами получило се е лека лостова система с тези г-образни профили. но дори и да го сметнеш че ... 25 kg падат на едното рамо се получава 2.5kg сила на m = 25Nm ... което ми се струва приемливо. и все пак не ми допада цялата конструкция, просто предразполага към пропадане на багажника.
аз имам колело с този багажник ... влиза с леко разтваряне на двата края, но аз нямам хидравлична спирачка. мога да ти направя снимка на моя монтаж.
лично аз не бих го изнасял назад. бих го удължил нагоре, ако тези купешките планки не позволяват на се изнесеш достатъчно нагоре ... и после евентуално ... някаква такава скоба за багажник.
дори да си останеш на сегашния вариант те съветвам да сложиш контра гайки към главината, за да се защитиш от саморазвиване.
успех !!!
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Багажник монтиран зад задната ос

Мнениеот autosvet » Вто Май 29, 2012 3:30 pm

bio благодаря. Ако можеш покажи твоя монтаж.
Може би трябва да снимам допълнително - на практика навсякъде има контра гайки и шайби. Днес съм му монтирал дисаги и го изкарах за тест със 7-8кг багаж. Довечера ще проверя за разместване. Това с пропадането и аз го прецених още на фаза "идеен проект" и бях приготвил да сложа едни допълнителни планки който да го фиксират към рамката за да предотвратят завъртането спрямо оста на двата болта с който се захваща към нея. За сега ще тествам така за да не утежнявам конструкцията . Не исках да го качвам нагоре защото според мен ще стане по-неприятно за каране, а и не зная дали се ориентираш, но тогава малко по-висок товар ще опира в седалката. Между другото с този монтаж назад положението на дисагите е перфектно и ако не го бях изтеглил назад сигурно щях да ги подритвам.

И друго трябва да го сметна геометрично ако се завъртят г-образните планки дали прътите горе няма да го ограничат и до каква степен.

Багажника заедно с планките тежи общо към 800-850гр.
Аватар
autosvet
 
Мнения: 258
Рейтинг: 1440
Регистриран на: Съб Апр 04, 2009 10:09 am
Местоположение: Edinburgh

Re: Багажник монтиран зад задната ос

Мнениеот bio » Вто Май 29, 2012 4:08 pm

... ами разгледай тук ... това е моя монтаж с калници. извинявам се за снимките ... ама ме мързеше да го свалям колелото.
успех !!!
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Багажник монтиран зад задната ос

Мнениеот hakama » Пон Апр 01, 2013 12:58 am

От 1, април:
http://www.lidl.bg/cps/rde/xchg/SID-8B2 ... _23326.htm
Изображение

Но е само 5кг, 22лв? То май този тип не може повече да издържи.
По-добър вариант (цена) има ли от този?

На Профекс в Практикер съм виждал подобен, но от пластмаса - беше доста по-евтин. Търся си сравнително лек багажник, поне до 5кг товароносимост.

ПП: За велодисаги, също мисля по-натам, но на първо време ще съм с такъв (лесно мога да го демонтирам/монтирам), пък ще го подсилвам.
Аватар
hakama
 
Мнения: 326
Рейтинг: 1164
Регистриран на: Нед Авг 12, 2007 2:23 pm
Местоположение: Sofia


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта