преправяне на рамка 24" -> 26"

В този форум съхраняваме темите, за които сме преценили, че съдържат повече интересна или полезна информация и не заслужават да бъдат изтрити, въпреки че са поостарели. На който му е интересно, може да ги прегледа - ще намери интересни неща.

преправяне на рамка 24" -> 26"

Мнениеот did » Вто Апр 26, 2005 2:23 pm

сигурно се чудите "т'ва пък каква глупост е"...

Ъм и аз така си мислех, докато не се наложи да намеря мъничка рамка, способна да побере 26" монтаж, за да направя колело на дъщеря си от налични в гаража чарколяци. Тогава разбрах, че най-лесния начин е да се вземе някоя от рамките за 24" с неизкилифенчена геометрия и с малко пипване лесно да се оправи по подходящ начин. По същия начин разбрах, че са преправяни рамки от 26" на 28". Методът е пробван от мен за стоманена рамка, но при подходящи технологии не виждам защо да не стане и за алуминиева. Всъщност, аз само преразказвам тук технологията. Други хора свършиха цялата работа, за което съм им много благодарен;):beer:

Процедурата се състои в следното:
1. Премахване на разни стойки за степенка, планки и т.н. около средното движение или преместването им с 1-2 см напред.
2. Преместване ушенцата за спирачките малко нагоре.

Първата част няма какво да се обяснява. Просто рязане и заваряване, предхождано от мерене дали ще влезе гумата след корекцията.

Втората е интересната, поне за мен. Техниката е следната:
1. Монтира се някаква добре настроена за 26" задна V-образна спирачка с хубав бустер на рамката;
2. Рязват се ушите внимателно покрай рамката;
3. В рамката се поставя 26" колело;
4. Спирачката се натъкмява да лепнат накладките на каплата и където опрат ушенцата се "капват" с електрожен, най-добре CO;
5. Демонтират се чарколяците и ушенцата се фиксират добре.

Следва козметика - попристъргване, боя, изпичане, шарении...

Резултатът е колело, което се кара без проблеми от дете на 6 години с пълен 26" монтаж!

Очаквайте снимки.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот shaggy86 » Вто Апр 26, 2005 2:34 pm

браво то това ние българите понеже нямаме кинти имаме въображение :agree:
Аватар
shaggy86
 
Мнения: 1007
Рейтинг: 1745
Регистриран на: Пет Юни 25, 2004 10:32 am

Мнениеот bikerider » Вто Апр 26, 2005 2:37 pm

[quote="shaggy86"]

браво то това ние българите понеже нямаме кинти имаме въображение :agree:
[/quote]

и по-важно умения ;):agree:

@did: кога ще започнеш да правиш рамки? :D
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот caspar » Вто Апр 26, 2005 6:42 pm

[quote="did"]

не виждам защо да не стане и за алуминиева[/quote]


Няма да стане, не е като при стоманата.
При нагряване алуминия променя структората си и заварките ще бъдат критично слаби.
:beer:
"He who makes a beast of himself gets rid of the pain of being a man."
Аватар
caspar
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 8:34 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Morpher » Вто Апр 26, 2005 9:41 pm

[quote="caspar"]
При нагряване алуминия променя структората си и заварките ще бъдат критично слаби.
:beer:
[/quote]

Малко уточнение: Става изключително крехък.
При приблизително 1600* С алумия се топи, а аргона баца на около 1200*(не съм 1000% сигурен за тази температура). Аргона служи като пожарогасител. Ако беше с СО, алумия щеше да се запали, а аргонът го гаси.
Аватар
Morpher
 
Мнения: 988
Рейтинг: 1888
Регистриран на: Вто Яну 04, 2005 7:03 pm
Местоположение: София

Мнениеот did » Сря Апр 27, 2005 10:24 am

Еее, вие за какъв ме вземате? Ясно е, че ако това се прави на алуминиева рамка трябва да става с аргон, на небоядисана рамка и т.н. Казал съм "при подходящи технологии".

Ето и резултата от бруталната ми намеса върху геометрията на невинното детско колелце:

[img]http://www.bikedir.com/usr/did/k1.jpg[/img]

[img]http://www.bikedir.com/usr/did/k2.jpg[/img]

[img]http://www.bikedir.com/usr/did/k3.jpg[/img]

Истински ЧОПЪР, нали?
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот kagami » Сря Апр 27, 2005 11:10 am

Трепач! :banana: :thumb:

Със здраве да си го кара! :):)
Важно е да вършиш това, което смяташ за правилно.
Аватар
kagami
 
Мнения: 1159
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Апр 19, 2004 9:59 am
Местоположение: planet Earth

Мнениеот PtD » Сря Апр 27, 2005 3:26 pm

Геометрията странно ми прилича на подходяща за един определен стил... :8D:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот did » Сря Апр 27, 2005 3:54 pm

[quote="PtD"]

Геометрията странно ми прилича на подходяща за един определен стил... :8D:
[/quote]

Така е, ама основния велоинструктор (т.е. таткото) е напълно некомпетенен в тоя стил:bawling:, така че рамката засега ще се използва предимно за стила XK, т.е. крос квартал, с елементи на DB, т.е. DownБордюр.
:pimp:
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот SPA » Сря Апр 27, 2005 4:48 pm

[quote="did"]

[quote="PtD"]

Геометрията странно ми прилича на подходяща за един определен стил... :8D:
[/quote]

Така е, ама основния велоинструктор (т.е. таткото) е напълно некомпетенен в тоя стил:bawling:, така че рамката засега ще се използва предимно за стила XK, т.е. крос квартал, с елементи на DB, т.е. DownБордюр.
:pimp:
[/quote]

Ако искаш дай в клуба за обучение, за нула време от DB (да не се бърка с DataBase) ще я направим OCDH (Old City DH). :D
:wavey:.......................................................................:tophat:
SPA
 
Мнения: 1349
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 04, 2002 11:23 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот did » Сря Апр 27, 2005 5:00 pm

[quote="SPA"]
Ако искаш дай в клуба за обучение, за нула време от DB (да не се бърка с DataBase) ще я направим OCDH (Old City DH). :D
[/quote]


Аааа, не!

Аз ще я пращам на обучение при Наката, щото съм чел едни много кофти прогнози за голямо повишаване цените на бензина в средносрочен план.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Windstream » Чет Апр 28, 2005 3:36 am

@did
Браво майна, байка е станал супер - даже като цветова комбинация е готин :thumb: Със здраве да си го кара малката.

Сега малко технически съвети:
1. скъси малко бронята за предната спирачка и я прекарай зад останалите (т.е. между тях и челната тръба).

2. завърти кормилото малко напред, както е излязло на третата снимка ми се струва че дъгата му виси малко надолу т.е. ръцете на карачката ще се опитват да се изплъзват.

3. завърти командите нагоре така че да застанат под лостчетата за спирачката - сега висят много надолу и са изключително лесни за удряне => чупене.

4. da big upgrade - в София съм виждал десни команди Altus C10 (с две палчета - черното навива жилото, бялото го отпуска) за около 10 лева чисто нови (залежала стока), вземи една такава и я инсталиряй - семплички са (не развалят външния вид на колелото), изключително здрави са (всичко е от закалена стомана вътре, навън не стърчат никакви индикатори и др. подобни трошливи глупости), а като удобство също са доста добре. Идеята е че така малката от рано ще се научи да превключва както трябва (по усет), като същевременно ще може да вдига по-висока скорост и да кара с теб без да те бави много :)

BTW като гледам разстоянието между задната гума и тръбата за седалката и го сравнявам с това на хардтейла ми сериозно се замислям дали рамката поначало не си е била оразмерена за 26" колела, а за 24-ките само да са й преместили планките и спирачките... А челото пък просто rulez, само да беше oversize и направо му слагаш един малък DJ3 и я пращаш на рампите :angel:

[quote="did"]

Аз ще я пращам на обучение при Наката
[/quote]

Ти луд ли си бре, така след няколко години като зачезне някоя вечер вместо да си спокоен че е на вечеря/кино с някой готин пич, ти ще се въртиш и цяла нощ няма да спиш знаейки че тя прави компания на вълците и мечките в кой-знае-кои баири.
[quote]
щото съм чел едни много кофти прогнози за голямо повишаване цените на бензина в средносрочен план.
[/quote]

Ааа, ми време ви е вече и на вас, няма само аз да пълня резервоара за $40 я (за да не стават обърквания - при градско каране с много светофари стрелката за бензина буквално я виждам как пълзи надолу).
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот did » Чет Апр 28, 2005 10:55 am

[quote="Windstream"]

@did
Браво майна, байка е станал супер - даже като цветова комбинация е готин :thumb: Със здраве да си го кара малката.
[/quote]

Мерси! :beer:
Цветовата комбинация не е самоцелна, а е постигната с няколко цвята светлоотразително фолио, сещаш се с каква цел;). А и емблемката MTB-BG отпред много му ходи:8D:
[quote]
Сега малко технически съвети:
1. скъси малко бронята за предната спирачка и я прекарай зад останалите (т.е. между тях и челната тръба).
[/quote]

Да, прав си. Имам го предвид. Ама засега ако забелязваш половината брони ги няма въобще. Командите са само за украса отпред, щото са оранжеви, а колелото е single speed. Причината е, че засега карача не е свикнал да прави с ръцете си нищо различно от държането на кормило (до сега беше с контра) и като първи етап овладяваме спирането. Като оправям скоростите, ще коригирам и жилата. А тази броня просто я имах готова на тоя размер с капачета и хич не си играх да я пипам.
[quote]
2. завърти кормилото малко напред, както е излязло на третата снимка ми се струва че дъгата му виси малко надолу т.е. ръцете на карачката ще се опитват да се изплъзват.
[/quote]

И тука имам оправдание:D
Кормилото е като моето, т.е. [b]noname карбоново[/b]! Не си ли виждал такива??? Ааа! Грешка! Продават се полубезплатно (или поне доскоро се продаваха) на едно тайно място. Аз тормозя такова, доста си е добре като здравина и усещане, ама нещо е със сбъркана геометрия и е различно закривено в двата края. Та ако го сложа нормално то ще се издигне от двата края различно. Сега кривината му е в хоризонтална равнина и с извъртане на колчето (лапата) асиметрията се компенсира. И аз карам така, ама по други причини, щото не ща издигане. При малката просто се налага:D.
[quote]
3. завърти командите нагоре така че да застанат под лостчетата за спирачката - сега висят много надолу и са изключително лесни за удряне => чупене.
[/quote]

Командите така се виждат повече, а те са за красота!!! Като им сложа и жила ще си идат на мястото:D:D:D
[quote]
4. da big upgrade - в София съм виждал десни команди Altus C10 (с две палчета - черното навива жилото, бялото го отпуска) за около 10 лева чисто нови (залежала стока), вземи една такава и я инсталиряй - семплички са (не развалят външния вид на колелото), изключително здрави са (всичко е от закалена стомана вътре, навън не стърчат никакви индикатори и др. подобни трошливи глупости), а като удобство също са доста добре. Идеята е че така малката от рано ще се научи да превключва както трябва (по усет), като същевременно ще може да вдига по-висока скорост и да кара с теб без да те бави много :)
[/quote]

Бива идеята. Ще помисля. Първо обаче да се научи да спира.
[quote]
BTW като гледам разстоянието между задната гума и тръбата за седалката и го сравнявам с това на хардтейла ми сериозно се замислям дали рамката поначало не си е била оразмерена за 26" колела, а за 24-ките само да са й преместили планките и спирачките... А челото пък просто rulez, само да беше oversize и направо му слагаш един малък DJ3 и я пращаш на рампите :angel:
[/quote]

Тя рампите ги кара с ролери :angel:
[quote]
[quote="did"]

Аз ще я пращам на обучение при Наката
[/quote]

Ти луд ли си бре, така след няколко години като зачезне някоя вечер вместо да си спокоен че е на вечеря/кино с някой готин пич, ти ще се въртиш и цяла нощ няма да спиш знаейки че тя прави компания на вълците и мечките в кой-знае-кои баири.
[/quote]

Мене от вълци и мечки не ме е страх. Ама представи си, че срещне някъде nikitzo...
[quote]
[quote]
щото съм чел едни много кофти прогнози за голямо повишаване цените на бензина в средносрочен план.
[/quote]

Ааа, ми време ви е вече и на вас, няма само аз да пълня резервоара за $40 я (за да не стават обърквания - при градско каране с много светофари стрелката за бензина буквално я виждам как пълзи надолу).
[/quote]

Уффффффффффффффф!
Не ми го казвай! Не, не ми го казвай...
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив


Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта