Освен желанието: Как да настроим правилно байка си

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Освен желанието: Как да настроим правилно байка си

Мнениеот Admin » Сря Юни 15, 2005 2:51 pm

Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Сря Юни 15, 2005 3:05 pm

[quote="Admin"]

http://mtb-bg.com/articles/ar067.htm
[/quote]


може би ще е добре да се добави нещо и за наклона на седалката, все пак и той влияе на височината й, както и на педалирането.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Albinosko » Сря Юни 15, 2005 3:19 pm

Сега пък и претенции... Не стига че е изписано толкова колкото някои не са чели през целия си живот, а и е подробно и добре описано, така че с едно smiley => :thumbu:

П.С. :angel2:
Ако не успееш от първия път, явно не си Чък Норис...
Аватар
Albinosko
 
Мнения: 1260
Рейтинг: 1764
Регистриран на: Съб Ное 06, 2004 12:13 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Admin » Сря Юни 15, 2005 3:24 pm

[quote="bikerider"]

[quote="Admin"]

http://mtb-bg.com/articles/ar067.htm
[/quote]


може би ще е добре да се добави нещо и за наклона на седалката, все пак и той влияе на височината й, както и на педалирането.
[/quote]


То го има, един абзац точно след обясненията за разоплагане на седалката напред-назад ;)
Малко съм писал по въпроса, защото си е въпрос на лични предпочитания. :)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот did » Сря Юни 15, 2005 3:29 pm

Admin, :thumbu:
Вече бях забравил, че преди време се канеше да пишеш такива статии. Добре че ти не си забравил. За всички ще е от полза ако (макар и бавно) броят им нараства.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот bikerider » Сря Юни 15, 2005 3:40 pm

[quote="Admin"]
То го има, един абзац точно след обясненията за разоплагане на седалката напред-назад ;)
[/quote]


:bigeyes:
Ехх... старост нерадост :D:8D:
Ако не съм бил достатъчно ясен - поздравления за статията. :agree:

@Albinosko: кви претенции бе пич? това е конструктивна критика, както се оказа и необоснована. Спокич. :angel:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот TOYAGA » Сря Юни 15, 2005 3:42 pm

Много добре!:beer:
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот Admin » Сря Юни 15, 2005 3:42 pm

[quote="did"]

Admin, :thumbu:
Вече бях забравил, че преди време се канеше да пишеш такива статии. Добре че ти не си забравил. За всички ще е от полза ако (макар и бавно) броят им нараства.
[/quote]


Ами надявам се да не е и толкова бавно ;) До края на тази година са планирани още 5 броя, които ще изчерпят най-основната материя. За по-нататък ще видим :)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот КапитанПланета » Сря Юни 15, 2005 10:37 pm

Поздравления за статията ! Браво, продължаваме да вдигаме нивото! :beer: Крос кънтри модела също си го бива, само требваше да му направите една кола маска за да си бъде като по дебелите книги, но и така има стил :nuts:;)
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Harka » Сря Юни 15, 2005 10:48 pm

[quote="КапитанПланета"]
Крос кънтри модела също си го бива, само требваше да му направите една кола маска за да си бъде като по дебелите книги, но и така има стил :nuts:;)
[/quote]

Крос кънтри модела в момента го бОли фара за стила, щото от известно време само се сурка надоле. :beer::)
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот shaggy86 » Сря Юни 15, 2005 11:06 pm

темата е много полезна!:agree::beer::beer:браво!
Аватар
shaggy86
 
Мнения: 1007
Рейтинг: 1745
Регистриран на: Пет Юни 25, 2004 10:32 am

Мнениеот George » Чет Юни 16, 2005 6:10 am

Тази статия е интересно теоретично обобщение:thumbu:. Admin, поздравление за стила!
Единственото за което ще те критикувам е, че нямаше да е лошо да добавиш някоя и друга графика за частта в която обясняваш за големината на рамката.
Сега всеки ден, всеки час, навсякъде има матрял
George
 
Мнения: 76
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юни 11, 2005 6:20 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот zar » Чет Юни 16, 2005 12:45 pm

само едно питане, а от него може да последва и някаква корекция в статията...
как точно се мери дължината на седалковата тръба, в смисъл от центъра на средното до къде? дали до края на тръбата или до центъра на напречната тръба?
питам защото на моята рамка спринт ексел тръбата е от края до центъра на средното 51см, а на нея си пише че е М, ако меря до напречната тръба излизат към 42-3см, което е вече нормално...
zar
 
Мнения: 132
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Юни 23, 2004 3:19 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Admin » Чет Юни 16, 2005 2:03 pm

Доколкото знам, се мери до ръба на тръбата, т.е. до края й.
Но не изключвам възможността някой производител да я мери и по другия начин ;)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот TOYAGA » Чет Юни 16, 2005 2:30 pm

@ zar

[quote]...как точно се мери дължината на седалковата тръба, в смисъл от центъра на средното до къде? дали до края на тръбата или до центъра на напречната тръба?[/quote]


Наскоро писах тук някъде, че:

[i]"Формулата [b]"височина на чатала x 0,665 = размер на рамката в САНТИМЕТРИ (т. е. разстоянието от центъра на средното движение до пресечната точка на седалковата и горната тръба)" [/b]се използва за избор на класически ШОСЕЙНИ рамки (без "slope" на горната тръба). Ако горната тръба има "slope", тогава за размер на рамката се приема разстоянието от центъра на средното движение до върха на седалковата тръба.
За MTB-рамки се използва друга формула - [b]"височина на чатала x 0,226 = размер на рамката в ИНЧОВЕ/ЦОЛОВЕ (т. е. разстоянието от центъра на средното движение до върха на седалковата тръба)"[/b]." [/i]

Всичко това, разбира се, не означава, че всеки производител в Бангладеш няма право да мери каквото и откъдето-докъдето си пожелае и в този смисъл Admin e напълно прав...:beer:
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот pascoff » Чет Юни 16, 2005 2:43 pm

[quote="Harka"]

[quote="КапитанПланета"]
Крос кънтри модела също си го бива, само требваше да му направите една кола маска за да си бъде като по дебелите книги, но и така има стил :nuts:;)
[/quote]

Крос кънтри модела в момента го бОли фара за стила, щото от известно време само се сурка надоле. :beer::)
[/quote]


хахахаххахахах
суркай, върти (с ударение на Ъ) ...

@Админ
много полезна статия :)
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот sstefanov » Чет Юни 16, 2005 2:52 pm

Поздравления за безкрайно полезната статия! Толкова полезна информация на едно място - рядко се случва. Шапка ти/ви свалям!

Една препоръка/въпрос: В метода на измерване на чaтала е написано, че трябва да се извършва на бос крак. Реално обаче много хора карат с туристически или спортни обувки със сериозна подметка и грайфер, които реално покачват дължината на чатала с няколко сантиметра (моите я качват с 3.5). Та питането/предложението ми е не би ли било точно да се мери с обувките, с които се кара?

Стефан
sstefanov
 
Мнения: 101
Рейтинг: 1745
Регистриран на: Пет Апр 01, 2005 3:27 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Чет Юни 16, 2005 3:05 pm

[quote="sstefanov"]

Поздравления за безкрайно полезната статия! Толкова полезна информация на едно място - рядко се случва. Шапка ти/ви свалям!

Една препоръка/въпрос: В метода на измерване на чaтала е написано, че трябва да се извършва на бос крак. Реално обаче много хора карат с туристически или спортни обувки със сериозна подметка и грайфер, които реално покачват дължината на чатала с няколко сантиметра (моите я качват с 3.5). Та питането/предложението ми е не би ли било точно да се мери с обувките, с които се кара?

Стефан
[/quote]


НЕ!
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Чет Юни 16, 2005 3:30 pm

@sstefanov: не зная дали TOYAGA това има предвид, но за мен това е отклонение в грешната посока. Първо това отклонение е пренебрежимо малко при нормални обувки, но това което казваш ти е за мен огромна подметка (3.5 сантиметра са много поне за мен, не зная какви обувки имаш предвид). Та 3.5 см могат единствено да те подведат да си вземеш по-голяма рамка от нужното. Сещаш се за последствията за гръб, ръце и така нататък.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот TOYAGA » Чет Юни 16, 2005 3:55 pm

Имам предвид просто това, че в този си вид формулата за изчисление на размера на рамката е валидна само при използване на височина на чатала, измерена на бос човек...:dunno:

Както каза bikerider, 3,5 сантиметра не са никак малко (далеч повече от един номер рамка примерно), но ако някой иска да мери другояче - нека мери и с високи токчета ако ще...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот Marzocchi » Чет Юни 16, 2005 5:14 pm

Екстра нещо похвално и полезно ха наздраве:beer::bouncy::drunk::8D: много добра статия
АКО СЕ ОГЛЕДАШ ОКОЛО СЕБЕ СИ ЩЕ ВИДИШ МНОГО НЕЩА.
Marzocchi
 
Мнения: 72
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 10:27 am
Местоположение: Botswana

Мнениеот sstefanov » Чет Юни 16, 2005 5:17 pm

@TOYAGA, bikerider

Разбрах забележката и я намирам за много умесна.

Но не мислите ли, че при определяне височината на седалката (чатала * 0.885) трябва да се има предвид и обувката.

ПС: 3.5 cm подметка е една нормална обувка за планина през пролетта/есента. И на мен ми звучеше много докато не го премерих...

Стефан
sstefanov
 
Мнения: 101
Рейтинг: 1745
Регистриран на: Пет Апр 01, 2005 3:27 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Чет Юни 16, 2005 5:29 pm

[quote="sstefanov"]
Но не мислите ли, че при определяне височината на седалката (чатала * 0.885) трябва да се има предвид и обувката.
[/quote]


Не мисля. Пак поради същата безкраяйно елементарна причина - валидността на формулата е гарантирана само при въвеждане на правилните данни, които в случая са дължина на чатала БЕЗ обувки.

Струва ми се простичко и логично - всеки може да се събуе и да се премери, докато не е възможно да знаеш кай кви калеври с колко дебели подметки ползва, за да го предвидиш в подобна универсална формула...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот velco » Чет Юни 16, 2005 7:27 pm

@sstefanov:

Аз го разбирам така:

От височината на чатала може да се направи приблизителна оценка на височината на торса, дължината на ръцете и т.н. при презумпция за някакви средни/широко разпространени пропорции на тялото[1] - все неща, които влияят на позицията върху колелото при даден размер на рамката.

Височина, по-голяма с 3.5 сантиметра, би била валидна за човек със съответно по-дълги ръце, но когато се качиш на кокили ръцете ти не се удължават, ergo - по лош fit.

[1] хмм, интересно дали формулата е универсална за жени и мъже ... или разликата в пропорциите не е толкова голяма... :dunno:
:paperba: Proud member of the "Brown Paper Bag Team(tm)"
velco
 
Мнения: 1807
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Мар 17, 2004 6:12 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Admin » Чет Юни 16, 2005 8:55 pm

Относно меренето на чатала: както обясни и Toyaga, мери се на бос крак, във всички източници, където съм срещал формулата х0,885 се обяснява за меренето да е на босо. Щом са ти толкова високи подметките, можеш да добавиш още 1см отгоре (защото може да приемем, че формулата е разработена за по-нормални обувки). То не е случайно, че дори и тази формула не е абсолютна и според конкретния случай може да се наложат леки корекции. Хубавото на формулата е, че с нея всеки колоездач може да нагласи седалката на весочина, която е в рамките на безопасността за колената. Оттам нататък тези, които искат перфектна дължина, особено с оглед ефективност и сила при педалирането, трябва да се постараят повече. Обикновено това са състезателите и, както казах, за тях има много по-сложни системи, използващи стендове и компютърни програми за изчисляването на идеалните пропорции и разстояния. На някои дори рамките ги правят след подобни тестове, така че целият велосипед да е скроен специално за шампиона Х.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот RaveUnit » Чет Юни 16, 2005 9:38 pm

и както в статията на няколко места е наблегнато - това са формули, препоръки и нищо повече - всеки кара както му е удобно най-вече

изобщо не я разбирам еуфорията да се смята до милимундата някаква глупост, да се мери със шублер и да се глади с водна шкурка че да е по-точно измерването

статията е за хора които са толкова вън от материала че приемат колелото за 100% готов продукт, примерно като пакетираното в пластмасова кофичка кисело мляко, и съответно целта на статията е да се окуражат тези хора да направят от стоката нещо лично, свое, удобно най-вече за тях, примерно чрез съответните предложени начини

призовавам всички четящи тази тема да не си губят времето в безмислени измервания, изчислявания, мечти и фантазии - карайте, тествайте други колела и части, никаква математика не може да опише/предположи/роди чуството за удоволствие, нито да се справи с навикването, още по-малко пък да предложи на пазара конкретен продукт
Човекът с косачката 37OH55V O773H \../{o.O}..l. Гот ми е сред тия идиопати в тая идиокрация
RaveUnit
 
Мнения: 798
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 8:28 pm

Мнениеот George » Чет Юни 16, 2005 10:09 pm

[quote]може би ще е добре да се добави нещо и за наклона на седалката, все пак и той влияе на височината й, както и на [color=red]педалирането[/color][/quote]
:offtopic:Неизчерпаемо е богатството на българския език. За въртенето на педалите на велосипеда ли става въпрос?
Сега всеки ден, всеки час, навсякъде има матрял
George
 
Мнения: 76
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юни 11, 2005 6:20 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот M1010X » Чет Юни 16, 2005 10:10 pm

@admin
само искам нещо да предложа - подравнявай текста и от двете страни (justify), за да е като истинска статия :) пък и се чете по-лесно.

иначе наистина е готина. ще видим следващите как са :) стискам палци пак да ни зарадваш...
Above and beyond
Аватар
M1010X
 
Мнения: 1272
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 11:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот GOА1 » Чет Юни 16, 2005 10:14 pm

[quote="Admin"]

Относно меренето на чатала: както обясни и Toyaga, мери се на бос крак
[/quote]


А чорапите трябва ли да си сабуя ?
От тази статия не можах да разбера точно за кои ръбове става въпрос и кви са тия производни дето търсиш.
"мислената хоризонтална линия, свързваща горния ръб на челната тръба с линията на седалковата тръба. В общия случай обаче, при нормална геометрия на рамката, дължината на горната тръба ще е производна от тази на седалковата".
С картинка наистина ще е по-добре.
Иначе ми хареса.

Сетих се пак друго важно нещо, малко извън темата... Обърнал си доста внимание на коленете - похвално. Обаче не си спомням да съм виждал много подробнисти за простатата+седалката. И болката в коленете не е за пренебрегване, но това е :xx(:. Направи ми впечатление, че в екстремно.ком е отделено доста внимание на това. И има защо.

RaveUnit, кажи им го това на математиците.
GOА1
 
Мнения: 147
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Авг 26, 2004 1:07 pm

Мнениеот bikerider » Пет Юни 17, 2005 12:07 am

[quote="sstefanov"]
ПС: 3.5 cm подметка е една нормална обувка за планина през пролетта/есента. И на мен ми звучеше много докато не го премерих...
[/quote]


Надявам се нямаш предвид туристически обувки? ;)

[quote="sstefanov"]
Но не мислите ли, че при определяне височината на седалката (чатала * 0.885) трябва да се има предвид и обувката.

[/quote]


Първо 3.5см са повече от един инч. Не мисля, че някой дизайнер на рамки би вземал предвид такова отклонение (както TOYAGA каза то е повече от разликата до по-голям размер). Аз мисля, че разликите в подметките на обувките са пренебрежимо малки на фона на общата стойка и затова са оставени извън уравнението. Ако все пак отклонението е такова че изисква минимална корекция, тогава се регулира седалката, аз поне така правя. Та в този ред на мисли ако няма сантиметър подръка и се налага да се пробва колелото на усет, според мен наистина е добре да се мери без почти нищо, най-добре на бос крак, но ако не е възможно трябва да се мери с много тънка подметка, за да няма грешка в преценката.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: bubobubo и 24 госта