Могат да се сложат масово продаваните венци (плочи

) с 4 монтажни отвора, ако BCD е друг вероятно ще се забележи веднага.
Обаче има няколко особености:
Цената почти винаги е такава, че да предпочетеш цял комплект с курбели.
Дълбочината на монтажния отвор (т.е. дебелината на плочата) не е една и съща при различните модели, може да се наложи да се използват болтове с друга дължина. А и на тях им обявяват едни нереални цени. Като най-евтин вариант можеш да избереш стоманени курбели за 10-15 лв, разпробиваш нитовете и имаш нови плочи, които ще изкарат много повече километри от срамните, за сметка на тегло и малко по-лошо превключване. Малко по-мързеливо - избираш някакви разглобяеми курбели (напр. алтус/ацера/ сънтури някакви), от които ще можеш да ползваш и болтовете с точната дължина. Не знам обаче дали за най-малкото венче са с една и съща стъпка резбите при различните марки/модели.
С 10 скоростна верига е възможно да има по-силен шум и/или чегъртане!
9 скоростна касета можеш да сложиш, но няма да се разбере с дерайльора и командата... В случая трябва да смениш всичко за да слезеш на 9. ИЛИ да си поиграеш малко с шлайфане на спейсъри (сваляш 0.2мм от спейсъри на "десетка", 0.39мм от "деветка" или 0,85мм от "осмица") и от две правиш една, ако труда ти е по-евтин от разликата в цените.
Верига за 9 скорости може и да стърже повечко в предния дерайльор за 10.
Както и да го мъчиш пари ще се дават. После четеш всичко намерено за смазването на новата верига за да изкараш поне 1000-2000 км. повече с новите зъби, ако не те мързи да се занимаваш.