Е, може ли никой да не спомене най-важното преимущество на този тип устройства - алармиране при преминаване на граници на предварително зададен пулс - Pace alert!
Тази му функция го превръща от почти безполезна играчка в едно незаменимо и основно средство за обща физическа подготовка. Човек, дори и да има персонален треньор, който постоянно да го навиква, не би могъл да постигне такова качествено дозиране на тренировката, както с тази играчка. Поне по отношение на беговите упражнения, колоезденето и др. подобни циклични натоварвания.
Преди години си бях взел един Sigma Sport часовник PC14 - показваше пулса в реално време и можеше да му се задават долна и горна граница на пулса. Когато интензивността на натоварването падне, съответно и пулса, часовникът почваше да пиука по веднъж и човек разбира, че трябва да ускори. Когато ускори повече и мине горната граница - почва да пиука по два пъти. Който се е занимавал по-сериозно със спорт знае, че тренировките в зоната около анаеробния праг са изключително градивни. На тази база може да си направи тренировъчна програма и, благодарение на този часовник, на човек му остава само да я следва
За съжаление миналата година каишката на Сигмата се скъса, а и се оказа и, че не е водоустойчив вече. И така станах горд собственик на Garmin Forerunner 620 - като функционалност е сходен със споменатия вече Vivoactive. Ето и основните му функции:
- има пулс тестер - пиукането, при преминаване на дадена граница, е заменено с мелодия. На мен не ми хареса, но за това пък има добавена и вибрация.
- функция Workout - предварително задаване на параметрите на отделна тренировка - загряване, ускорения, равномерно тичане, спринтове, разпускане и тн - за всеки етап часовника подава подсещащ сигнал.
- при тичане записва честотата на крачките, време на летежна фаза, вертикална осцилация. И всичко това благодарение на новия HRM-Run™ пулсомер с вграден акселерометър

. За съжаление не се поддържа от Vivoactive. Както и горната функция. За бегачи това може да е полезно за усъвършенстване на техниката.
- вградения GPS записва изминатия маршрут и благодарение на това и изчислява и скоростта. Бонус е, че часовникът може да се свърже към смартфон и в реално време да показва местоположението ви на ваши близки - например, когато сте на състезание или на преход. Разбира се, може да използвате и вградения GPS на телефона, без часовника, но тогава услугата е платена - няколко долара на месец.
- за измерването на калории. Това, разбира се, са пълни глупости. Използват алгоритъм за изчисляване от външна фирма, не помня името и. Изчисленията са на база средностатистически данни - години, килограми, възраст, пулс, пол ... Направих тест едновременно с колана за мерене на пулс, Forerunner 620, Garmin Oregon и приложение за Андроид, пак на Гармин. Часовникът и GPS-а дадоха еднакви калории, смартфона съвсем различни стойности. Очевидно едните резултати са грешни, а най-вероятно и двете. Единственият точен начин за измерване на калории е в калориметричната камера или чрез газов анализатор.
- VO2max - максималното възможно количество усвояван кислород - изчислява го след първото ви бягане с часовника. И тук има прах в очите на хората - истинско измерване се прави на бягаща пътека с газов анализатор.
- Race Predictor - предвижда за колко време ще избягаш дистанции от 5K,10K и маратон - тук вероятността да познае е по-голяма
- Segments - след качване на траковете в приложението Garmin Connect могат да се сравняват вашите постижения и тези на другите. Има и класиране. За съжаление алгоритъмът не е чак толкова добър и в по-гористи местности, приложението не винаги може да разпознае, дали два трака от един и същ маршрут принадлежат на един сегмент.
- режими бягане и велосипед /може де се добави сензор за каданс/. Vivoactive поддържа и плуване, но може да измери нещо, само, ако е на открито, заради GPS-а, пулс тестера не работи във вода.
Ще ме извинявате за дългия пост
