Аз самият също се чудя къде е тънката граница, между приключението и организацията. Едното е като да ходиш на море на стоп, другото е като да се качиш на удобното комби с климатик. Във втория случай безспорно ще стигнеш лесно, приятно и относително безопасно, но няма да запомниш много от пътуването. Преди години докато се шляехме из Пирин с приятели, засякох една девойка, която е голяма откачалка и която познавах съвсем бегло преди това. Тя си ходеше съвсем сама из Пирин, без да е виждала преди тази планина. Като я питах дали не я е страх да се загуби или от лоши хора, тя каза че има известни притеснения, но пък това бил единствения начин по който усещала природата и приключението истински....друго си е да ти полазват тръпки по врата на моменти. Тогава си казах - абе кукувица. След години аз самият постепенно открих това и разбрах колко е била права. Човек може да контактува с природата най-добре, когато е сам - тогава виждаш неща, които иначе би пропуснал, чуваш звуци на които никога не би обърнал внимание. Ако разполагах с ГПС, вероятно нямаше да се позагубя в доста от случаите, нямаше да стигна места, които не съм планирал, нямаше да спя в гората сред дивите животни....нямаше да имам за какво толкова да си спомням. Малко хора знаят какво е онова първично усещане да срещнеш в гората глигани или мечка или пък глутница вълци да ходи покрай теб в гората през нощта, когато ти си останал без светлина, защото си си изпуснал фенера, при което крушката му е изгоряла, а резервната се е оказала фалшива. (LED фенерчетата ни лишават от тая екстра) Не е като да си ловец с цяла дружинка, въоръжен до зъби с оръжие за масово изтребление. Хи-хи..ей ви един прасчо...

Когато се голяма група хора, няма никакъв шанс да видите диви животни, защото вдигате такъв шум, че те се скатават от километри.(дори и змиите) Аз за себе си съм открил начина да се чувствам жив - велосипеда ми е първа любов от дете, природата е естествената ми среда. Още когато бях малък и родителите ми ме мъкнеха на всевъзможни алпийско-туристунгерско-гъбарски екскурзии, аз се вълнувах от две неща - "какво има в ония дупки в скалите?" и "ако имах едно колело, с което да мога да карам ей тук така..." Е...нямам основания да съм недоволен - видях какво има в дупките в скалите и чувам как гумата се търкаля по планинската пътека. Истината е, че всеки от нас се страхува от много неща - толкова са много, че дори си няма представа, докато не остане насаме със страховете си. Признавам си, че съм страхлив по природа, но винаги съм се срамувал от страховете си. Когато бях малък имах силен страх от височина - преодолях го чрез катерене, имах страх от вода - сам се метнах във дълбокото, когато бях на 8 с ясното съзнание, че няма как да се удавя, щом другите не потъват...сега се гмуркам за удоволствие. Имах страх от тъмна гора - преодолявам го чрез ходене из тъмна гора. Имах страх от змии - ходих няколко пъти със змиярите на Кресна и опознах и дори харесах тия гадинки. Имах погнуса от насекоми - сега спокойно взимам паяка в ръка. Имах страх от загубване - тоя се преодолява лесно, щом веднъж осъзнаеш, че ние хората и когато не сме "загубени", пак не сме "намерени". Човешкия живот е най-великото лутане, в което целта е да намериш себе си, а това може да стане и докато си загубен в някоя гора.

Да ви кажа ли кое е най-опасното нещо обаче - това е човешката лошотия. Няма страшно нещо от дребнава, злобна и алчна душа.
Разбира се аз съвсем не препоръчвам на никого да се впуска в необмислени и зле планирани мероприятия, ей така за купона - това може да бъде и смъртоносно опасно. Както каза jorji, опита е важен - човек трябва да знае докъде се простират възможностите и хладнокръвието му.
Относно ГПС - неговата роля във високата планина е една, а при велосипедните екскурзии друга. Във високата планина, когато времето е хубаво, всичко се вижда и човек лесно се ориентира и без него. Падне ли мъглата обаче, на никого не препоръчвам екстремизма наречен движение на сляпо, защото обикновено завършва през някоя скала или снежна козирка в пропастта или с безкрайно лутане, докато хипотермията те приспи.
При вело-приключенията, опасностите не са чак такива - все пак никой не е умрял от това, че се е загубил в гората, ако е запазил поне малко самообладание. Каранията са предимно из пролетно-лятно-есенния сезон, височините са по-малки и винаги има цивилизация на няколко километра (не сме в сибир все пак) . Ползата от тази машинка там е, че можеш да споделяш тракове - все пак един живот не стига, да опознаеш сам всички готини места за каране, пък дори и в малка държавица, като нашата. Аз все пак накрая ще си купя, пък ако видя, че ми проваля приключението обещавам да забравям да му зареждам батериите.
