алуминиеви рамки - продължителност на живота

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

алуминиеви рамки - продължителност на живота

Мнениеот konopr » Сря Мар 09, 2011 8:25 pm

Не намерих подобна такава тема, но ми е интересно, колко време може да издържи една алумниева рамка. Една ХС рамка, която се кара по предназначение, сигурно цял живот би издържала, обаче, колко хиляди или десетки хиляди дропа от по 1-2 метра би издържала една рамка предназначена за по хард каране? Аз досега не съм пукал рамка, с изключение на ВМХ-а ми като малък :D ,но не съм карал алуминиева рамка по-дълго от 2-3 години досега.

Ще е интересно, ако имате практически наблюдения, върху продължителността на живота на даден вид рамка като комбинация стил на каране/тегло на човека на познат или вас самите. Един приятел примерно кара драг climber от 2003 г., тежи 90 кг. и кара не много тежки пускания, скокчета от парапети и неголеми скокчета, не пести стълби и подобни препятствия, и рамката е здрава напълно, въпреки че едното ухо е с 3-5 мм по навътре от другото, понеже рамката е блъскана от кола в миналото.

Питам не просто от нездрав интерес, а понеже се чудя дали е разумно човек да си купи употребявана рамка, която не е пукана или сукана. Сега примерно си оглеждам една надраскана, но здрава kona stinky от 2003 г. на доста собра цена :dontknow:
Аватар
konopr
 
Мнения: 434
Рейтинг: 1475
Регистриран на: Пон Апр 06, 2009 12:06 pm

Re: алуминиеви рамки - продължителност на живота

Мнениеот 1volution » Сря Мар 09, 2011 10:23 pm

Хмм...това е доста относително.....има редица фактори, от които зависи живота на една рамка....състава/съотношението на сплавите, от които е изработена....геометрията....тежеста на пилота....начина по който кара и приземява, а също и някои от останалите компоненти на колелото - пример - шоковете отнемат доста от енергията при "кацане" и безспорно играят доста важна роля в живота на рамката.....
Аватар
1volution
 
Мнения: 15
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Окт 06, 2009 9:14 am
Местоположение: София

Re: алуминиеви рамки - продължителност на живота

Мнениеот THEZOGGO » Сря Мар 09, 2011 11:14 pm

С течение на времето и употребата, материала натрупва умора, която сама по себе си се проявява в откъртени чела, задни окачвания и т.н. след 4-5 години. Периода го давам като имам предвид хора, мои познати които след този времеви интервал са чупили рамки които са карани по предназначение, но доста продължително.
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5620
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies

Re: алуминиеви рамки - продължителност на живота

Мнениеот subritual » Сря Мар 09, 2011 11:29 pm

http://www.niko-bikes.com/blog/?page_id=569
Интересна статия за алуминиевите рамки.
Според мен трябва доста каране и чупене/пукане за да добиеш усет.
Обикновенно хидроформираните рамки са по-трудни за оценка.
Предполагам, че и с другите видове метали е подобно положението.
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: алуминиеви рамки - продължителност на живота

Мнениеот рс » Чет Мар 10, 2011 9:34 am

Техническата страна на статията е за оценка около 2+ или 2. Грешни обяснения, и грешен превод на понятията и смисъла им. Някой техник е добре да помогне на автора да си я оправи.
По-изцедените рамки (ултра леки, тънки, .., ) е по-вероятно да се потрошат зле. Но някои са се получили добре е не се чупят.
Термична обработка (закаляване) – закаляването е процес при който сплавта се нагрява близо до точката на топене за определен период, след което се охлажда бързо. Този процес подобрява здравината на материала и се означава с коефициент T (например T2, T4, T6)
Това не е така просто за обяснение при алуминиевите рамки. Те не се охлаждат бързо, това ще ги направи полусчупени още в завода.
Правилник:
И император на форум да си, все тая.
рс
 
Мнения: 419
Рейтинг: 1610
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 8:14 pm

Re: алуминиеви рамки - продължителност на живота

Мнениеот veskoz » Чет Мар 10, 2011 9:43 am

RAMчетата са с около 4-5г. Вчера го видяхме и фактически. :V:
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
veskoz
 
Мнения: 4508
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:30 pm
Местоположение: София

Re: алуминиеви рамки - продължителност на живота

Мнениеот flex » Чет Мар 10, 2011 10:51 am

Една добре балансирана рамка, добре сметната с FEA софтуер (както вече се правят повечето) позволява по-добро отвеждане на стреса на по-голяма площ. Това от своя страна позволява по-ниско тегло, особено ако се ползва хидроформиране на тръбите. За пример давам челната тръба 1.5 при повечето тестове се овализира доста при доста повече приложена сила от 1.125 при еднакъв материал. Позволява и заварките на тръбите при челото да се заварят на по-голяма площ без допълнителни планки каквито сме виждали на старите рамки. Като резултат имаме по-лека и здрава конструкция. Друг похват за постигане на добро съотношение тегло/здравина е студеното коване (cold forging) за елементи с голяма концентрация на стрес като кобилици, chainstay, курбели и т.н. Много хора се заблуждават когато видят масивни фрезорани елементи по някой нашумяли продукти и си мислят, че са много здрави, а се оказва че точно там се появява проблем заради голямата дебелина и при топлинна обработка не се постигат желаните якостни характеристики на материала. На пазара се появяват доста нови продукти от "кашкавал" с много ниско тегло които позволяват голям краш толеранс за голям период от време. Нищо чудно ако попаднете на такъв продукт и го карате по предназначение да ви служи 10-тина години и за хора с по-ниска покупвателна способност това е нещо прекрасно. Хубаво е по-рисковите играчи, които си нямат спонсори и не могат да си позволят да сменят често рамки да са наясно какво карат за да няма индиденти.
Chuck Norris smells what the Rock is cooking... because the Rock is Chuck Norris' personal chef.
Аватар
flex
 
Мнения: 736
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Окт 02, 2005 9:21 am
Местоположение: /dev/zero

Re: алуминиеви рамки - продължителност на живота

Мнениеот Sladkata_Eli » Чет Мар 10, 2011 11:29 am

Има много фактори, които влияят на продължителността на живота, но средната е около 4-5 г. при добри условия :) но никога не се знае със сигурност..
Аватар
Sladkata_Eli
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1119
Регистриран на: Сря Мар 09, 2011 5:16 pm

Re: алуминиеви рамки - продължителност на живота

Мнениеот рс » Чет Мар 10, 2011 12:43 pm

flex написа:Една добре балансирана рамка, добре сметната с FEA софтуер (както вече се правят повечето) позволява по-добро отвеждане на стреса на по-голяма площ. Това от своя страна позволява по-ниско тегло, особено ако се ползва хидроформиране на тръбите. За пример давам челната тръба 1.5 при повечето тестове се овализира доста при доста повече приложена сила от 1.125 при еднакъв материал. Позволява и заварките на тръбите при челото да се заварят на по-голяма площ без допълнителни планки каквито сме виждали на старите рамки. Като резултат имаме по-лека и здрава конструкция.

При конструирането може да се заложи различен начин на счупване на рамката, независимо от технлогията на проектиране. Може да се извлече максималното от метриалите и конструкцията чрез избягване на критичните места по гореспонатия метод на проверка, примерно, но тогава всичко става като кула от прави карти за игра - не пада, защото всеки елемент от конструкцията е сложен на правилното място. Но при въздействие от друг характер всичко се срива. Повечето технологии са стари и добре познати - използват се другаде - ориентирана структура на материала, термична обработка. Обикновено външните белези на ползваната технология са едва забележими от неспециалист, затова се налага да се правят странни и крещящи боядисвания, форми, лъскане, фрезования... :D да се радват купувачите.

На практика има вечни рамки, и то голяма част от велосипедите са с такива. Ако караш под границата на потрошаване, си стои здрава. За умора на материала рядко може да се говори. Това става след минимум милиони цикли на деформация, това не е каране няколко години. Обичайните причини са единични случаи на претоварване и съответно разстенето на големи дефекти.
Аз имам стари рамки - някои са на повече от десет години с хиляди дни каране. Досега съм пуквал една при предната чашка, след като е карана години и сериозно в Алпите.
Правилник:
И император на форум да си, все тая.
рс
 
Мнения: 419
Рейтинг: 1610
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 8:14 pm

Re: алуминиеви рамки - продължителност на живота

Мнениеот konopr » Чет Мар 10, 2011 4:11 pm

паметта( способността за възвръщане на формата след деформация)на материала според мен е играе значение за натрупването на умора, а алуминия е с ниска памет, за разлика от стоманата например. Обаче не дали знам сплавите от сериите 6000 и 7000 горе долу не са го решили този проблем. Из нета срещнах и твърдения, че ако се вземе стара рамка, която е здрава, но има подозрения от натрупана умора за нея, ако претърпи термична обработка и пак се закали, натрупаната умора ще изчезне? Че гледам че има фирми, които предлагат термично закаляване на детайли от всякакви сплави.
Иначе 4-5 години средна продължителност на живота за рамка ми изглежда малко песимистично, ако беше така приятелят ми от примера с climbera от 2003 от първия ми пост в темата, отдавна да го е спраскал
Аватар
konopr
 
Мнения: 434
Рейтинг: 1475
Регистриран на: Пон Апр 06, 2009 12:06 pm

Re: алуминиеви рамки - продължителност на живота

Мнениеот рс » Чет Мар 10, 2011 8:23 pm

При пукнатини, с изключение на някакви микро-промени в кристалната решетка, всичко е невъзстановимо.
Алуминиевата рамка се закалява сама с течение на времето, с термична обработка може само да се ускорят някои процеси, сходни с естествено протичащите. Може и да се размекне, ако се охлади рязко.
Правилник:
И император на форум да си, все тая.
рс
 
Мнения: 419
Рейтинг: 1610
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 8:14 pm

Re: алуминиеви рамки - продължителност на живота

Мнениеот konopr » Пет Мар 11, 2011 12:08 am

рс написа:Алуминиевата рамка се закалява сама с течение на времето, с термична обработка може само да се ускорят някои процеси, сходни с естествено протичащите. Може и да се размекне, ако се охлади рязко.


човече това, което казваш изцяло пасва на моите интереси :D , може ли да разкажеш малко повече, как така се закалява сама? че ми звучи нещо като от сорта на "прекалено хубаво , за да е истина"
Аватар
konopr
 
Мнения: 434
Рейтинг: 1475
Регистриран на: Пон Апр 06, 2009 12:06 pm

Re: алуминиеви рамки - продължителност на живота

Мнениеот joker_brand » Пет Мар 11, 2011 12:28 pm

рс написа:При пукнатини, с изключение на някакви микро-промени в кристалната решетка, всичко е невъзстановимо.
Алуминиевата рамка се закалява сама с течение на времето, с термична обработка може само да се ускорят някои процеси, сходни с естествено протичащите. Може и да се размекне, ако се охлади рязко.


Преди и аз имах такова мнение, докато лично не се сблъсках с проблема "стара рамка -> умора в материала" ! Имах RAM DH (на 4 сезона активно каране) рамката имаше отвратителен външен вид ! Почти нямаше боя, лагерите бяха станали ужасни, но по учудване рамката нямаше цепки . Беше карана със вилка и шок по предписание и явно това си оказа влияние . В един момент реших, че след 4 години вярна служба е дошъл моментът да се погрижа за нея . Нова боя, нови лепенки и нови лагери . Колелото блесна, но поради травми и неблагоприятни метереологични условия го карах рядко и то само в града . За почти 2 месеца, рамката буквално се разпадна ..... започна да се суче, криви, цепи и буквално да се къса . Задните уши, където се захваща преходникът започнаха да се кривят и съвсем лесно можех да им променя посоката наляво/надясно и то с ръце :agree:

п.п много пъти сме се събирали приятелчета/познати колоездачи (няма значение от стила) и винаги сме подхващали тази тема . Аз все още съм на мнение, че когато нещо старее, става по-чупливо/афифно и се натрупва тъй наречената "умора в материала" .
Аватар
joker_brand
 
Мнения: 536
Рейтинг: 1996
Регистриран на: Съб Май 23, 2009 12:00 am
Местоположение: София

Re: алуминиеви рамки - продължителност на живота

Мнениеот bikerider » Пет Мар 11, 2011 3:18 pm

Съществуват и разни дребни факторчета като сол, луга, корозия от влага... особено когато рамката почти няма боя. За умора може да се говори след обстоен оглед от специалист. Другото е бла-бла.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: алуминиеви рамки - продължителност на живота

Мнениеот did » Пет Мар 11, 2011 4:29 pm

Абе... за наистина мислени и направени като хората алуминиеви рамки, десетина години са си разумно време на живот.

За ниския и среден клас рамки - тайванска ширпотреба, които се предлагат в България, времето на живот е наполовина.

Всичко отгоре е дар от Бога.

Ако тези срокове не ви устройват - има си CrMo, Ti, карбонови композити, ...
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: алуминиеви рамки - продължителност на живота

Мнениеот grebo » Пет Мар 11, 2011 7:30 pm

При каране конструкцията се подлага на различни натоварвания, а натоварванията дори да не надвишават предписваните (обикновено ~0.8*F провл.), предизвикват еластични деформации. Е, въпрос е, каква е склонността на материала към умора, средната амплитуда (+ % й ст-т от максималното предписано натоварване) и броя/честота на циклите.. разбира се имат значение и качеството на заварките - в общи линии беше обяснено по-горе.. но не е гаранция че пропукването ще е точно в областта на заварките, виждал съм рамка, с надлъжни пукнатини, доста далече от която и да е заварка..
Та, една рамка, например Scott Aspect, ако се кара само на шосе, може да издържи, да кажем 150 000 км или 15-20г. , при каране по предназначение (леко XC) обаче се напукват тръбите след 7-8 г.
При постоянно каране на границата на предписаните от производителя възможности, обаче може да даде фира след 2-2,5 години.
Я уже не волк. Я аморал, алкоголик, курильщик и педофил. Ну заец, ну Pussy Riot!
grebo
 
Мнения: 249
Рейтинг: 1275
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 2:54 pm

Re: алуминиеви рамки - продължителност на живота

Мнениеот konopr » Пет Мар 11, 2011 7:40 pm

като се вземе предвид това, което казваш за scott aspect и това, която казвам в първия си пост в темата, а именно:
"...Един приятел примерно кара драг climber от 2003 г., тежи 90 кг. и кара не много тежки пускания, скокчета от парапети и неголеми скокчета, не пести стълби и подобни препятствия, и рамката е здрава напълно, въпреки че едното ухо е с 3-5 мм по навътре от другото, понеже рамката е блъскана от кола в миналото..."
Тогава значи този скот е боклук в сравнение евтиния драг клаймър, при това клаймър от 2003-та без подсилките на по-новитв модели от последните години :dontknow:
Май много кекави ги изкарвате рамките тези, които сте писали в темата. Човек ще си каже че тежите по 140+ кг :D
Аватар
konopr
 
Мнения: 434
Рейтинг: 1475
Регистриран на: Пон Апр 06, 2009 12:06 pm

Re: алуминиеви рамки - продължителност на живота

Мнениеот bikerider » Пет Мар 11, 2011 9:43 pm

Подценяваш динамичните натоварвания и това, което е писал grebo. Ужасно и невероятно много зависи от стила на каране. Освен това има скокчета и скокчета, за един скокчета са бордюр, за друг са два метра дроп с попивка. Така че, недей да приемаш много директно ревюта и мнения, защото те често не излагат нищо по-съществено от гледната точка на автора.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: алуминиеви рамки - продължителност на живота

Мнениеот Insight » Пет Мар 11, 2011 10:08 pm

bikerider написа:Подценяваш динамичните натоварвания и това, което е писал grebo. Ужасно и невероятно много зависи от стила на каране. Освен това има скокчета и скокчета, за един скокчета са бордюр, за друг са два метра дроп с попивка. Така че, недей да приемаш много директно ревюта и мнения, защото те често не излагат нищо по-съществено от гледната точка на автора.


Един от най-трудните курсове и изпити едно време беше т.нар. САПРОМАТ.
Не знам сега как е, но е изключително сложна наука, без да се включва детайлен анализ на системата кости/мускули/мозък на системата велосипед/велосипедист. При равни други условия психомоториката (мозък-мускули) може да облекчи доста другите компоненти (рамка/вилка).
To call each thing
by its right name..
Аватар
Insight
 
Мнения: 526
Рейтинг: 1737
Регистриран на: Нед Ное 01, 2009 7:19 pm
Местоположение: София

Re: алуминиеви рамки - продължителност на живота

Мнениеот did » Пет Мар 11, 2011 10:16 pm

Алуминиевите сплави нищо не може да ги облекчи, само може малко да им удължи живота. Те са си обречени на стареене, дори само заради температурните промени. Имат неприятно дълга памет за всяко натоварване, което ограничава живота им обективно.

Има си начини на обработка, с които животът може да се удължи, но са скъпи и не се прилагат масово. Никоя от "българските" рамки не включва такива технологии, доколкото знам.

Та.. както казах - караш 5 години, после продаваш, купувачът я чупи... и после пак така...

Ако тази схема не ви харесва, купувате рамка с доживотна гаранция, която не е тайванска манифактура.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: алуминиеви рамки - продължителност на живота

Мнениеот joker_brand » Съб Мар 12, 2011 12:38 am

did написа:Ако тази схема не ви харесва, купувате рамка с доживотна гаранция, която не е тайванска манифактура.


:agree:
Аватар
joker_brand
 
Мнения: 536
Рейтинг: 1996
Регистриран на: Съб Май 23, 2009 12:00 am
Местоположение: София

Re: алуминиеви рамки - продължителност на живота

Мнениеот konopr » Съб Мар 12, 2011 6:26 pm

мда явно надценавам малко рамките, мерси за мненията. На база на дискусията се отказах да купувам рамката "кона стинки" от 2003 въпреки че е здрава и с шок фокс ще излезе някъде не повече от 100-на евра. Ще събирам парички за по-нова или чисто нова :beer: . Ако намеря интересни сведения за рамките и техния живот ще пиша :beer:
Аватар
konopr
 
Мнения: 434
Рейтинг: 1475
Регистриран на: Пон Апр 06, 2009 12:06 pm

Re: алуминиеви рамки - продължителност на живота

Мнениеот рс » Нед Мар 13, 2011 2:02 am

Стареенето на алуминия го прави по-здрав.
Да не се бърка със остаряване на веосипедна рамка в смисъл на потрошаването и :)
На мене пък сЪпромат-а беше ултра лесен предмет. Колегата дето му е било трудно не е имал късмета да схване логиката му.
Правилник:
И император на форум да си, все тая.
рс
 
Мнения: 419
Рейтинг: 1610
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 8:14 pm

Re: алуминиеви рамки - продължителност на живота

Мнениеот konopr » Нед Мар 13, 2011 3:17 pm

рс написа:Стареенето на алуминия го прави по-здрав.
Да не се бърка със остаряване на веосипедна рамка в смисъл на потрошаването и :)


това го разбрахме от предния ти пост, но до колко е обосновано твоето твърдение за сега сме разбрали на 0%, поне аз.
не разбирам защо не искаш разкажеш малко повече?
Аватар
konopr
 
Мнения: 434
Рейтинг: 1475
Регистриран на: Пон Апр 06, 2009 12:06 pm

Re: алуминиеви рамки - продължителност на живота

Мнениеот k0k0 » Нед Мар 13, 2011 4:29 pm

Нормално е една алуминиева рамка да поддаде когато няма боя в комбинация с лоши условия и след 5 години усилено блъскане. Това което учихме миналата година за алуминият беше, че той не ръждясва от водата, защото си прави защитен слой при контакт с въздуха, но киселините го развалят лесно. Но не може да се генерализира, както писа отгоре един колега - всичко е много относително, заради многото фактори. :beer:
Аватар
k0k0
 
Мнения: 489
Рейтинг: 1419
Регистриран на: Пон Окт 27, 2008 10:30 pm
Местоположение: Горна Оряховица

Re: алуминиеви рамки - продължителност на живота

Мнениеот рс » Нед Мар 13, 2011 6:56 pm

Преди писахме за стареенето и изкуственото стареене, затова само припомних. Може да греша.
Преди това да коригирам предното мнение - алуминият е устойчив на атмосферни влияния и без боя. Единственото, което може да го повреди е достатъчно дълго действие на достатъчно активна основа (обратното на киселина) или живак. Живакът действа като катализатор и ликвидира защитния слой на метала.

За старееенето - с течение на времето при алуминевите сплави има промяна на структурата в посока намаляване на напрежения и повишаване на здравината. Металът на по-стара рамка става по-здрав. Би било безмислено да се чакат 2, 5 или 30 години за естетсвено състаряване и затова се прави изкустено стареене - черз термична обработка - задържане за часове или дни при повишена температура. 120 до 350, 400 градуса, ако не греша - сигурно го има в уйкипедия по правилно и подробно.
Една по-друга и важна част от изкуственото стареене е премахването на напреженията от изтеглянето на профилите и следващите механични и други обработки. Това е става пак с терм обработка, но в областта на по-високите температури, над 200 градуса е май. От заварките се получават големи дефекти, от изтеглянето на профилите и механичната обработка - микродефекти. Какви са точно не е важно. Единственото за знаене, е че ако се оставят големите по размер напрежения от заварката и причинената разнородност от нагряването при заварката това е почти счупена рамка.
Горното зависи от материала. Има алуминиеви сплави, които са 100% пригодни за заваряване. В зависимост от избрания начин на заваряване се ползва определен материал за добавяне в шева, за да стане и той здрав. Въпреки това така направени детайли се нуиждаят пак от ликвидиране на напрежения, но малко по-друга комбинация от онази при по-неприятните материали.

Думата стареене може да се употреби и в смисъл на стареене на велосипеда. Това е съвсем друго - като удариш рамката в камъни няколко пъти за една година, това е остаряване и потрошаване, не е стареене на алуминиевата сплав
Правилник:
И император на форум да си, все тая.
рс
 
Мнения: 419
Рейтинг: 1610
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 8:14 pm

Re: алуминиеви рамки - продължителност на живота

Мнениеот did » Нед Мар 13, 2011 7:26 pm

@експерта pc:

Правиш ли разлика между алуминиева сплав, която старее и такава, която постоянно е подложена на вибрации?
Правиш ли разлика между монолитно парче алуминий и заварка между алуминиеви профили?

А сега събери 1 и 1 и получи две.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: алуминиеви рамки - продължителност на живота

Мнениеот рс » Пон Мар 14, 2011 10:31 am

Вибрациите не променят процеса на стареене на алуминиевите сплави.
Трудно може да се отгатне какво искаш да питаш, предполагам искаш да кажеш, че всяка една рамка се амортизира за няколко години, и да ми припишеш твърдението, че рамката колкото е по-стара като години, толкова е по-здрава.
Подреди си изказването, че да не се налага да гадаем.
В рамката трябва да се обработят две неща - по-горе писах вече за това. Заварките в по-горещия режим, и общото състаряване на материала за по-дълго време.
Вибрации, още по-малко постоянно действащи, трудно може да се намерят в рамката на колелото. Има претоварвания. Във връзка с това и казах, че умората не е важен фактор - при колелата правилният термин по-често ще е "потрошаване".
Умора от вибрации има при много цикли и вибрация с достатъчно енергия. Честотата е прекалено ниска и колко часа да работи една рамка - от порядъка на няколко хиляди да е.
Това май не е лесно за смилане, не е интересно. Та какво породи въпроса за вибрациите, заварките и монолитните метални парчета (ъъъ без кухини?!?!) по велосипеда?
Правилник:
И император на форум да си, все тая.
рс
 
Мнения: 419
Рейтинг: 1610
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 8:14 pm


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 362 госта