Българското училище ражда зависими, страхливи, пасивни и безпомощни хора
Евгений Дайнов
То стимулира най-долните и подли черти на човешкия характер и наказва прогресивните и моралните. Произвежда същества, пригодени за комунизъм и за цял живот конвейерно производство
[статията е копирана от сайта на вестник "Сега":
http://www.segabg.com/15072004/p0050006.asp]
Пак изпитвах - както правя всеки семестър (освен по времето на една мимолетна емиграция преди десетина години) от двадесетина години насам. Всяка студентска група си има собствена атмосфера; и е трудно да се направи някаква крива от типа "през последните 20 години студентите станаха по-добри/по-малко добри".
Онова, което знам, е, че малцинството аналитично и свободно мислещи студенти бавно нараства. Това е добре, макар да е с темповете на забързан охлюв. Другото, което съм разбрал, е, че от време на време се получава някакъв срив, завършващ с нов рекорд на "скъсани" сред първокурсниците (т.е. довчерашните ученици). Тук също има ръст: рекордът от 45 на сто през 1988 година бе счупен от едни 73 на сто през 2000 година, а в момента работата върви поне към 80.
Това пък става на фона на шесткратното увеличение в държавата на двойките в приемите за профилираните гимназии.
Нещо става в българските училища
и този път никой не може да ме обвини в липса на патриотизъм. Защото досега какво беше? "Имаме най-доброто образование в света, американците даже ни завиждат, ти, Дайнов, си отродител на българщината..."
Друг път. Налице са най-малкото резултатите от световното изследване на ОССЕ по функционална грамотност на гимназисти, в което българчетата се класираха около дъното. Това е вече доказателство, че онова, което се преподава в училищата, не е онова, което му трябва на човек, за да успее в съвременните условия.
Българските училища не произвеждат хора, които да могат да успяват. Следователно образователната система лишава нацията от мотора на нейното собствено развитие, обричайки я на лош живот.
Винаги съм знаел къде е грешката и най-сетне това е потвърдено в изводите на ОССЕ. Българското училище съвършено ясно внушава на децата следните няколко стратегии на техен успех - до една самоубийствени в днешно време.
Първо, личната зависимост и клиентелната лоялност. За разлика от т. нар. "Запад", у нас онзи, който преподава на ученика, е и онзи, който накрая го оценява. Ученикът е негов, на учителя си роб. "Говорещ инструмент" според дефиницията на Аристотел. Учителят използва този говорещ инструмент за две неща: за упражняване на произволна и безконтролна власт (а властта е основният нагон на личността според Адлер и оставен без контрол, води до извращения); и за приходи в рамките на "сивата икономика". "Няма да ви обяснявам това за белите кръвни телца," казва учителят в час, т.е. във времето, което се заплаща от данъкоплатеца да бъдат образовани неговите деца. "Това е прекалено сложно. Идвате следобед у нас на частен урок и ще ви го обясня."
Някой да е виждал касова бележка, издадена от учител за частен урок?
Изводът, който прави ученикът: за да успея в живота, трябва да си намеря патрон, комуто да бъда верен роб. А ако не иска? Ако не иска, се натъква не само на властта на учителя да го унищожи накрая, но и на:
Второ, българското училище непрестанно демонстрира, че критичното мислене, анализът, независимата рефлексия се наказват. Учителят иска ученикът да повтори неговите, на учителя, думи като един папагал. Ако си е позволил да прочете дебела книга и развие собствено мнение, ученикът бива наказан. Включително: слушайте тук внимателно, приятели, защото това е дъното -
бива влачен по психиатрични кабинети с родителите,
за да му се казва, че му трябва лечение, защото "надценява значимостта на собствената си личност".
Това го има само в съветската психиатрия, казваше се "вяло потичаща шизофрения" и беше измислена, за да вкарва несъгласните в лудниците. "Казваш, че комунистите не са прави? Ама те единствени знаят законите на историята и на вселената. Следователно ти не можеш да ги съдиш следователно надценяваш собствената си значимост като един Наполеон, следователно си болен, следователно марш в лудницата и ето гълтай тези успокоителни."
Като наказват мисълта, заплашват с психиатри и окуражават папагалското преповтаряне на думи, учителите внушават на децата траен страх от собствена мисъл и позиция - да не говорим за онази инициативност, на която уж разчита обществото за своето развитие.
Онова, което стига до мен на ниво университет, е че децата не разбират, когато искам от тях да прочетат Аристотел и ми напишат те какво мислят за неговия анализ. Решават, че искам от тях да препишат две страници Аристотел - да папагалстват, както са ги учили. И се започват едни есета: "Ние, елините, и нашите герои като Агамемнон", и така нататък. Отворил, преписал. Страх го е било да чете - да не го накажа.
Трето, българското училище
внушава на децата убеждението, че думите са лъжа:
едно се говори, друго става зад кулисите. Думите не са инструмент, с който разбираш и променяш света - а една коварна заблуда, чиято цел е да скрие от наивниците истината. А истината според българчетата е, че някъде се крадат едни пари. Тя е една и съща, винаги е била такава и винаги ще бъде. И никой никога нищо не може да промени.
Оттук пък идва масовото преписване на изпити - както и това, че много студенти докрая не вярват, че когато искам от тях критика на Аристотел, аз точно това имам предвид. Те са научени, че винаги има някакво друго нещо, второ дъно, което е моето истинско искане. И пилеят безумно количество време да разберат аз всъщност какво искам. И не им остава време да четат и критикуват Аристотел.
Резултатът е, че българите, докато остават в българска среда, не са способни нито да са инициативни, нито да бъдат добри наемни работници. За първото те нямат уменията. Училището е така конструирано, че да ражда зависими, страхливи, пасивни и безпомощни хора. А за второто нямат друго умение: да разбират думите. За да работиш добре, трябва да разбереш ясно поставената ти задача. Това не може да се случи, ако не разбираш, за какво служат думите.
Това е и изводът на изследването на ОССЕ - че
българските ученици не разбират значението на думите
Смятат, че задачата е да научат нещо наизуст, без да го разберат, и след това да го изпапагалят на оногова, когото припознават за началник (т.е. от чиято приумица зависи техният успех).
Българското училище е окончателно и без надежда провалено. То стимулира най-долните и подли черти на човешкия характер и наказва прогресивните и моралните. То произвежда хора, пригодени за комунизъм и за цял живот конвейерно производство: въртиш една и съща гайка и не питаш.
Време е да се разчисти теренът и се започне абсолютно наново. Защо това не става вече 15 години - този отговор го знаят Министерството на образованието, директорите на училища, учителите и родителите. И този отговор е: всички тези хора си представят, че техният интерес е да запазят системата на лична зависимост, липса на критерии и корупция. Защото всички ги е страх, че при една съвременна система, която да дава знания, свързани със самостоятелност, и която да ги оценява по обективни критерии, ще се успява по-трудно. Както винаги в една корумпирана система, всички участници са убедени, че тя е за предпочитане пред прозрачността. Всеки си е намерил нишичка.
Но винаги накрая едно корумпирано общество се срива. Нека поне родителите, винаги на нож против осъвременяване на образованието, се замислят над това на какво обричат децата си.
А не е ли вече време някой да попита самите деца те какво искат от образованието.
Моля за коментарите ви по темата!