Ще се поотдалеча от въпроса, като се опитам да направя анализ на макро ниво. Rarekin, с който принципно съм съгласен, а полека-лека се оказа, че и Bikerider, защитава почти същата теза в крайна сметка, само че разликите в мненията идват от това, дали сме съгласни с даден вид добив или не и какво стои зад нашето съгласие или несъгласие....., та искам да акцентирам върху изказването на rarekin, че Германия има стратегия за напълно преминаване на енергетиката си към възобновяеми източници до 2050 (дали няма да е късно?). Това разбира се е много хубаво, но нека не забравяме, че Германия е цапала и в най-цапащите си години може би по-малко от 1/100 от това което цапат Индия, Китай и САЩ по отделно (до колкото имам спомени това бяха последно най-големите замърсители в света, за Русия не съм запознат, както и за Бразилия и Мексико, които сега се развиват индустриално много силно следвайки по петите Индия и Китай).
Също така надали много хора ползват германски стоки, понеже повечето са луксозни, а останалото от което печели Германия (според мен) е ноу-хау и търговия в лицето на разни вериги от хипер-маркети примерно като тези по които повечето българи се бият тук за да влязат (и то за съжаление защото не можем да си позволим друго), въпреки че именно те са причината, печалбата да остава не тук, а да се изнася на запад, откъдето и да пада нашия БВП още повече
Та знам, че ще прозвуча крайно, но ако някой наистина иска да направи нещо срещу всички видове замърсяване, освен ако не е инженерен гений и може да измисли нови възобновяеми източници, то е да не робуваме на модата и т.н.
да не си купува всяка нова джаджа произведена в Китай или ушита в Индия например, от която няма нужда и т.н.
Ще дам пример, ето аз съм с компютър на 10 години и все още не го сменям, защото ми върши работа и не се връзвам на триковете на колаборациите между софтуерни и хардуерни компании, да слагам най-новия софтуер (например Adobe Acrobat който се инсталира 10 минути, деинсталира се за 20, а върши в 99% от случаите същата работа от foxit, чиято последата версия, която ползвам е 1-2мб и се инсталираше за 30сек), който освен че е по-тежък, рядко е с по-голяма производителност или ефективност, като се има предвид и необходимото време за интеграцията му, особено ако става дума за предприятия например. Но понякога няма друг избор, за това обаче - после.
Друг пример: мобилния ми телефон освен че има и фенерче, няма друга странична функция, струваше около 50 лева и не ме кара да ходя като зомби по улиците витаещ някъде онлайн повече, отколкото в реалността. И мисля че е на 2-3 години. Колко хора обаче сменят тези си джаджи, вкл. и по велосипеда, само защото искат най-новото, а то пък съвсем случайно се оказва, по-скъпо и по-малотрайно?
Тук става дума обаче за една изкуствено въведена система за
планирано остаряване, която мисля, че бях споменал и по-рано.
Т.е. човек е принуден да работи повече, в предприятие, което произвежда неща по най-новия писък на модата, за да не фалира, но за да остане евтино, за да могат да си го позволят клиентите, поради това, че обедняват все повече (за да останат малцината богати още по-богати), се спестяват или от заплата или от качество, което води до това, че този човек има нужда от все повече също така бързо остаряващи стоки, понеже другите са прекалено скъпи или ги няма. И се получава един Параграф 22, в който човек трябва да произвежда некачествени стоки, за да си позволи други такива или "ефекта на хамстера тичащ нон-стоп на едно място във въртележката на живота"

Това разбира се води до един балон на свъх-консумация (и свръх-енергийна зависимост), който балон все някога ще се спука, всъщност той взе да изпуска вече въздух в засилваща се експоненциално прогресия, защото колкото повече въздух излиза, повече се разширява дупката, а в случая дупката са ресурсите и зависимостта ни от енергия.
Тук стигаме и до темата за фракинга, който да предположим (мисля че има достатъчно доказателства за това), че дори и да е доказано вреден (но без да е оповестено поради известни на всички ни причини), все някога ще е ни се наложи да стигнем до този източник на енергия, независимо как ще го добиваме, защото няма да имаме избор.
Така, че ако искаме да сме по-енергийно независими, може би ще е глупаво да кажа "за бога братя не купувайте" защото така ще фалира цялото човечество, но може би пък разковничето се крие именно в стягането на коланите, намаляването на прираста и "връщането на хората в пещерите" - образно казано (бих предпочел на село - но не сегашното село - с вилнеещи мургави разбойници, а едно минало село), едно общество, чиито задоволяване на нуждите опира до това да има храна, покрив над главите, здраве и образование!, а за целта е нужно да спрем това безумие с ненужните покупки, глезотии и прочие глупости, заради, чието производство толкова се замърсява, като в същото време всички печалби най-вече ресурси се съсредоточат в това, да се произведат надеждни "само-възобновяеми" възобновяеми източници (т.е. за поддръжката, рециклирането и производството на нови такива, да е достатъчна енергията от останалата част източници), но за целта всички трябва да го пожелаят и да се вдигнем на бунт ако трябва и да прекроим цялата система, защото ще ставаме все по-зависими от този Параграф 22 и скоро и да искаме няма да имаме избор (ще е късно) и ще трябва да си слагаме новите чипове в главите и да живеем в матрицата, защото останалото ... няма да става за живеене.
Ще трябва да жертваме малките си пороци и да разберем, че бабите ни не са живели по-зле от нас, проблема е именно в псевдо-"знанието", това какво може да имаш, нещо от което винаги си "имал нужда" (заради
рекламите по НЛП бълвочите наречени съвременни медии).
Разбира се веднага ще ме обвините в комунизъм, анархизъм или всякакви не особено приятни (но не и неприятни) за мен етикети, за съжаление икономическата ни система е такава, че в състоянието на "пазарна икономика" никой няма интерес да се спре замърсяването, докато наистина не ни притисне отзад и то яко.
В случая донякъде правя евала на Германците, но те пък колко други нещастници са притиснали отзад (нас например - примера за хипер маркетите, на които толкова се радваме), за да могат да си го позволят (преминаването към възобновяеми източници имам предвид) и пак ще жертват много - сигурен съм, но и си мисля, че по-лесно биха се отказали от gsm-а със "зомбоид 2.3" например, за разлика от нас или китайците, ненаживелите се в идеологията на безплатното порно и лъскав псевдо-живот.
В този род мисли, може би щеше да е добре, всички да сме хипита, а не псевдо-еколози, защото си мисля, че никой тук не е хипи, а само си говорим и говорим
