Благодаря на всички за подкрепата! С gilb обмислихме някои аспекти на правилата, сега ми се ще да ви запозная с това как ще се играе самата игра. Идеята да се получи балансирана, с някои хитрини и все пак лесна за научаване. Всичко е много схематично на този етап, но той, като че ли, е най-важният - да се изведе механиката на това как ще се случват нещата. Следващата стъпка ще бъде доизпипването на правилата, описването им и, разбира се, илюстрирането и
Моята молба е да се запознаете с правилата и да ни кажете на нас с gilb дали според вас ще излезе нещо от тях. Притиснат съм от времето откъм писане, затова да започваме

Всичко ще започва с покупката на велосипед и екипировка. Както и в реалния свят няма монолитни велосипеди, така и тук всяка машина ще е съвкупност от своите компоненти. За "покупката" на частите и аксесоарите са предвидени Х на брой точки за ъпгрейд:

Тези точки ще се поставят върху диаграма на велосипед:

Както виждате, върху велосипеда са означени следните категории:
Спирачки

, вилка

, педали-клипсове и обувки

, шок

и гуми

.
Ъпгрейдите протичат по следния начин: върху всяка категория може да бъде поставена от една до три звездички, или точки за ъпгрейд. По начало състезателите разполагат, да речем, с велосипед с твърда вилка, съвсем долнопробни гуми с крайно неподходящ грайфер, челюстни спирачки от неизвестен производител, пластмасови педали и с шок като на колелата от 150 лева. С всяка точки отгоре, колелото става все по-солидно, но и все по-тежко. Тук ви моля за помощ при конкретните имена, а ето го и принципът:
Гуми: с една звездичка отгоре (1) стават по-дебели, 1.9, от по-качествен каучук, при две точки за ъпгрейд (2) гумите стават 2.1, гума с подчертано агресивен грайфер и с много добри качества, при (3) става въпрос за три-компонентна гума за спускане с много дебели бордове.
Вилка: при (1) вилката е от типа на Сънтур ХСМ, при (2) вилката е висок клас въздушна вилка, при (3) вилката е някакво двукоронно чудовище.
Прилагаме същия принцип за спирачките и шока. Клипсовете ще имат само една звездичка. Моля ви за някакви конкретни имена за гуми, спирачки, вилка и шок при всяко от нивата на оборудване, за да мога да ги нарисувам след това. Още веднъж - без звезди компонентите са нискокачествени, с 1 звездичка са леки и състезателни, с 2 - ол маунтин, с 3 тежки и много солидни.
Освен компонентите по колелото в този етап по покупките, всеки ще може да си вземе и аксесоар за общо ползване или такъв по подръжката на велосипедните части. Тоест, нещата са вързани - помпата, лепенките и щангичките ]

ще играят спасителна роля при спукана гума, накладките/калодките

ще помагат при спукана гума, а помпата за шок

"уж" ще оправя вилката и шок. Ще има два независими аксесоара - протектори

, които ще спасяват играча при всяко падане и челник

, който има отношение по въпросите на лошото време.
След като всеки разпредели внимателно своите точки за ъпгрейв и се отправи на състезание с боен твърдак, огромен, но и тежък "трактор" или пък свръх леко състезателно колело (с много малко звездички), нужно е да се преброят оставащите "звездички". Очевидно е, че колкото по-малко звездички са били разходвани за части и аксесоари, толкова повече ще има останали, нали така?

Всички аксесоари ще "струват" 2 звездички, но помпа за гуми, помпа за шок и накладките ще могат да се купуват, само ако колелото има ъпгрейднати поне на една звезда съответните компоненти.
Тоест хората с леки велосипеди и малко екипировка ще имат много останали звездички, а онези, които разчитат на сигурността, ще имат огромни раници с всички възможни аксесоари и тежко колело, но само две-три звездички. След като покупките са приключили, става ясно двуяката функция, която играят точките - те отразяват едновременно теглото на велосипеда и енергията, с която играчът разполага.
Това е схематичната карта на местността, където ще се проведе състезанието:

. Движението по нея ще се осъществява със стандартно, шестстенно, осем, десет или двадесетстенно зарче - не сме решили все още, защото това зависи от общия брой на квадратчетата. Който завърши пръв дадения брой обиколки, той печели. Пред тази цел обаче стоят редица трудности

Като при всяко каране в планината и тук ще има стръмни склонове, върли изкачвания или мокри корени. Става въпрос за екстремно трасе (все пак това ще бъде The Hard Core настолна игра

, където препятствията амортизират в изключителна степен велосипеда. Квадратчетата с опастности ще бъдат следните:
- изключително заплетено спускане (където сцепление само дебне отвсякъде): състезател попаднал на такова квадратче трябва да натиска повече спирачките, затова вади една звездичка от полето на спирачката;
- мощни падове от по метър или камъни и дървье: според вида квадратче, звездичка се вади от полето за вилката или шока;
- отвесно изкачване: звездичка се вади от клипсовите педали;

- поле "Време" - в началото на играта се хвърля зар, за да се определи времето - слънчево, притъмняло или дъждовно. Ако времето е дъждовно, при подадане на това поле на играчът маха звездичка от своите ъпгрейднати гуми. Ако е притъмняло - нужно е да има челник.
Ако играчът има нужните звездички или аксесоари, попадането на квадратчето не му се отразява.
Добре, де, какво става, ако играч няма нужните аксесоари или изчерпал е звездичките, които трябва да маха от колелото си? Нищо особено - сгромолясва се сред прах и кал и се търкаля няколко метра. Преведено на правилата на тази игра - губи 2 хода. Ако обаче има протектори, губи само един ход, но самите протектори се чупят. Ако попадне на притъмняло време, той пуска своя челник, но пък батериите му се изхабяват. Звездичките на отделните компоненти могат да се възстановяват до началните нива, но не повече. Тоест, за всеки пропуснат ход се възстановява, "ремонтира" се една звездичка до броя, с които сте започнали. Не можете да възстановите три звездички, ако сте започнали с две. Все едно, че сте си зашили разкъсаната външна гума и можете да я ползвате отново, но не можете да я превърнете в огромна гума за спускане. За всеки пропуснат ход се ремонтират и аксесоарите като челник, протектори и клипсови педали.
Как стои въпросът с онези звездички, които със сигурност ще останат на феновете на по-леките колела? И за какъв чеп са им, ако трябва непрекъснато да "висят" по трасето, правейки ремонти? Звездичките играят ролята на енергията, с която разполага един състезател. Преди хода си, виждайки, че пред него, само на 3 квадратчета, следва ужасно спускане, а той е с леко твърдаче, играчът си дава сметка, че ако хвърли лоши зарчета, ще пострада. Затова преди хода си, за да елиминира риска, обявява - "използвам четири звездички енергия", той маха звездичките от запаса си и ги прибавя към хвърлянето на зара си - дори да хвърли само 1, той ще измине четири квадратчета и ще отмине опасноста. Енергията не означава само, че състезателят върти по-здраво педалите, а по-скоро, че всяка изразходвана "звездичка" е единица свръхконцентрация, жестоко усилие на състезателя да се справи с трудностите.
Когато енергийните звездички се изчерпат, състезателят е гроги и няма право да ги ползва повече. От друга страна, той се излага на опастност да не може да планира карането си и да попадне в квадратче с опастност. В голяма степен това е важно за хората с тежки велосипеди, които по начало имат малко излишни "звездички", просто защото се налага да влачат със себе си колела от по 19 килограма... Когато пред играч се изправи някакво опасно квадратче, а той няма нито ъпгрейди по колелото, нито енергия да ги преодолее със сигурност, той може да слезе и да бута. При бутане не се хвърля зар, преминават се едва две квадратчета за ход, но дори стъпил на квадратче с опастност, то не оказва ефект върху колоездача. Другата полза от бутането е, че се възстановява една звездичка енергия - не е много, но въпреки това, когато буташ можеш да си поемеш глътка въздух. Алтернатива е спирането - играчът пропуска ход, защото почива - тогава той възстановява две звездички. Ако той желае да ремонтира частите или аксесоарите си, това не се брои за почивка - все пак, лее се пот и се бърза.
По отношение на маршрута ще има две специфики - малка пътечка "шорткът", по която състезателите ще могат да избутат колелото безопастно, но доста бавно, както и алтернативни пътеки - някои ще бъдат дълги серпентини, преминаването на които ще отнема време, или да "сечете" серпентите напряко - опасно, но и доста по-бързо.
Изписано върху една страница, с огромни грозновати скечове, всичко изглежда ужасно сложно, но, според мен, не е. Не всичко е изчистено, броят на квадратчетата е много важен за това как ще работи играта, всичко трябва да се отиграе, преди да бъде създадено.
С gilb очакваме идеи, с които да оптимизираме "геймплея"

Когато играта бъде готова, и във версията и за отпечатване на принтер и в картонената версия, имената на всички, които са помогнали, ще бъдат включени
